Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příprava v Kataru odhalila neduhy i klady

25 2003
Dauhá - Neúprosné zrcadlo nastavil české fotbalové jedenadvacítce turnaj v katarském Dauhá, na němž se představilo deset týmů, které bojují o účast na olympiádě v Řecku. Odhalilo několik neduhů českého výběru. Ví o nich i trenér Werner Lička, který ne náhodou během pěti katarských zápasů žehral především na nízkou střeleckou efektivitu mužstva.

Když se plánovala účast českého mužstva v Kataru, nikdo ani na chvíli nepředpokládal, že prvořadým kritériem bude celkové vítězství. Od začátku bylo jasné, že šanci dostane všech 22 nominovaných, což se nakonec bezezbytku naplnilo. "Snad jen další dvě evropská mužstva pojala turnaj podobně," zjistil nicméně kouč při sledování turnaje, že další výběry braly účast v Kataru až příliš prestižně.

Jenže Češi, i kdyby si to nakrásně naplánovali, se nemohli na turnaj připravovat podobným způsobem jako Egypt, Čína, Brazílie a Japonsko, tedy nejlepší mužstva turnaje. Český trenér byl především limitován tím, že hráči se mu sjížděli před odletem po nejtěžší fázi přípravy takřka z hor, ale také skutečností, že legionářům začínal boj o základní sestavy.

Tím přišel o důležitou sílu dnešní jedenadvacítky. Právě neúčast čtyř ofenzívních hráčů ze zahraničí se totiž ukázala být klíčovou. Lička musel konstatovat, že bez nich se už dnes jeho tým neobejde.

Mezi čtveřicí útočníků nejlépe v očích trenéra uspěl liberecký Miroslav Slepička. "Přijel už hodně silný a sebevědomý z klubu," pochválil zarputilého mladíka mistrovského Liberce. Hůře už z hodnocení vyšli jeho konkurenti David Lafata i Tomášové Jun a Pešír. "Lafata přesvědčil, když střídal. Ovšem v základní sestavě už to nebylo ono," poukázal na nestálost formy autora dvou branek, jediných, které jeho svěřenci v Kataru nastříleli. Také Jun s Pešírem střídali horší chvíle s lepšími. 

Hodně nepřesvědčivě se mu vybarvovali také záložníci, stabilní výkony podával jen Polák. Ovšem právě mezi středopolaři má Lička mezi hráči ze zahraničí nejbohatší výběr. "Plašil, Trojan, Kobylík," vyjmenoval hráče, kteří budou znovu povoláni a s nimiž kouč najisto počítá.

Šanci dostane i Šírl, kterému ale možná budě nějaký čas trvat adaptace v Petrohradu, do útoku by se mohl vrátit v Itálii hrající Šedivec. "A přidat by se mohl i Svěrkoš," vyslovil Lička očekávané jméno hráče, který dosud oblékal dres týmu do 20 let, s nímž ho čeká na přelomu března a dubna účast na MS.

Zatímco v předních liniích Ličku ještě čeká pracné hledání optimální sestavy, směrem dozadu jeho jedenáctka začíná mít pevné obrysy. "Také proto, že všichni hráči byli s námi a každým zápasem se víc a víc sehrávali," pochvaloval si největší přínos katarského soustředění.

Na čtyři místa dokonce začíná mít přetlak, protože výkony Vidličky a především Hudce byly nejpříjemnějším zjištěním české účasti v Kataru. A brankáři? O kvalitách Laštůvky i Koláře svědčí skutečnost, že se na jejich adresu snesla chvála i z dalších týmů. Nástupci Petra Čecha si počínali na výbornou a v jejich klubech se mohou radovat; na brankářských postech zřejmě mají na pár let vystaráno. "Na oba dva se můžu stoprocentně spolehnout," nešetřil chválou ani trenér.

Ovšem nejzajímavější pro český fotbal byla možnost konfrontace s hrou mužstev z jiných kontinentů. Pro řadu fotbalových odborníků ve vlasti by to zřejmě bylo velké překvapení. "Fotbal spěje k naprosté univerzálnosti a například Egypťané s Japonci naplno demonstrovali, jakým směrem se na jiných kontinentech hra rozvíjí," vysvětlil Lička, který byl pravidelným divákem ostatních zápasů.

Ostatně také on musel přiznat, že mladí Češi v mnohém zaostávají. "Dokonalá technika ve velké rychlosti, univerzálnost a především sebevědomí," vyjmenoval tři hlavní vlastnosti, jimiž se hráči z Asie a Afriky na turnaji odlišovali od svých evropských konkurentů.

Lička i celý realizační tým teď musí v klidu vyhodnotit, co mu cesta na Katar ukázala. Pro mnohé hráče to možná bude bolestné zjištění, vždyť z mužstva přinejmenším na nějaký čas vypadnou. Jenže cesta zkoušení lednovou akcí skončila a už na únorovou generálku do Francie by mělo odcestovat to nejlepší, co může trenér dát dohromady.

Následné jarní duely s Nizozemskem a Rakouskem totiž budou mít pro vývoj kvalifikace ME zřejmě klíčový význam.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze