Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přinese radost stadion, kde žehnal papež?

Kolín nad Rýnem, stadion - Stadion Köln | foto: Reuters

17 2006
Kolín nad Rýnem - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Z lesů a alejí, kde pochodují pejskaři a děti se projíždějí na kolečkových bruslích, se tyčí čtyři masivní prosklené sloupy. Jsou 72 metrů vysoké a v noci září do dálky. Jinak by stadion tradičního německého klubu 1. FC Köln zůstal ztracený jako v amazonském pralese.

Ocelová lana, která se vinou od jednoho stožáru ke druhému, připomínají mosty nad řekou. Právě tady se dnes fotbalová reprezentace pokusí vykročit do osmifinále mistrovství světa.

"V Kolíně bývá báječná atmosféra, protože stadion je uzavřený. Je to kotel a vře to v něm," říkal útočník Jiří Štajner z Hannoveru.

Štajner příští sezonu na RheinEnergi Stadion nepojede, protože Kolín nad Rýnem sestoupil do druhé ligy. Škoda, taková aréna si nejvyšší soutěž zaslouží. Kapacita pro ligu přesahuje 46 tisíc, kvůli šampionátu se snížila na 40 590 míst.

Když včera před půl čtvrtou přišel ghanský brankář Kingston jako první na hřiště, úplně se topil v kotli rudých sedaček. Trávník vypadá z výšky jako zelený koberec v obýváku s vydupanými fleky. Po chvíli se všichni Ghaňané chytili v kruhu za ruce a odříkali minutovou modlitbu.

Nad nimi se tyčily tribuny, které mají 40stupňový sklon. Spodní řady jsou jen osm metrů od trávníku. Bývalý reprezentační záložník Miroslav Baranek, který tu před lety hrával, ještě pamatuje atletickou dráhu kolem hřiště. Při rekonstrukci, která stála přes tři miliardy korun, zmizela.

Na stadionu hráli Rolling Stones, loni tu papež Benedikt XVI. žehnal evropské mládeži a dnes tu Česko nastoupí proti Ghaně.

Pokud se na zápas chystáte, tady je pár informací: – z Prahy je to do milionového města nad Rýnem 700 kilometrů – nezajíždějte do centra, kolem města vede obchvat – stadion stojí u výpadovky na Dortmund a není úplně zřetelně značený – z nejbližšího parkoviště vás čeká ještě dvoukilometrová cesta pěšky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze