Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodnutí proti Euru není šprajc, vysvětluje primátor postoj Prahy

Pražský primátor Tomáš Hudeček | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

23 2014
Nedobře připravené materiály, které navíc dostali pozdě a jen e-mailem. To jsou podle pražského primátora Tomáše Hudečka hlavní důvody, proč radní hlavního města odmítli dát garance pro kandidaturu na fotbalové mistrovství Evropy 2020.

"Z naší strany to nebyl žádný šprajc proti konání šampionátu, ale šprajc proti neefektivní práci," řekl Hudeček.

Proč tedy Praha nepodepíše smlouvu, která byla nutná ke kandidatuře na mistrovství Evropy 2020?
Není to "nepodepíše". Rada hlavního města Prahy jednala v úterý a materiál dostala relativně nedobře připravený. Navíc jen velmi krátce předtím a pouze e-mailem. Nepovažujeme to za jednání, abychom se k takto závažné věci mohli tak rychle vyjádřit.

Kandidatury se vzdalo i Polsko

Před pátečním termínem odevzdání přihlášek se vzdali kandidatury na Euro 2020 také Poláci.

Předseda tamního fotbalového svazu Zbigniew Boniek to zdůvodnil minimálními šancemi na úspěch. Poláci původně nahlásili jako dějiště Varšavu a Chorzów.

"Kandidatura vyžaduje velmi mnoho garancí, organizační práce a přitom šance na zisk pořadatelství jsme neměli velké," řekl Boniek na tiskové konferenci. 

ČTK

Kdy jste materiály dostali?
Se zástupci fotbalové asociace jsme jednali naposledy zhruba před třemi měsíci. Stanovili jsme obrysy toho, jakým směrem se pohnout. Na tom jednání jsme avizovali velmi významnou podporu celému projektu. Tenkrát jsme se bavili především o variantě "stadion na Strahově". V případě, že by se šlo tímto směrem, tak bychom poskytli pozemky i veškeré potřebné úpravy infrastruktury. Shoda byla jednoznačná.

Co se dělo dál?
Dál už se nejednalo. Až před pár dny přišel e-mailem návrh na schválení smlouvy, ve které má Praha vyjádřit garance a tak dále. Tak rychle nešlo jednat.

Takže před těmi třemi měsíci jste byli pro Euro v Praze?
My jsme byli pro i v úterý. Ale jednání zkrátka nebyla vedena tak, abychom mohli kvalifikovaně rozhodnout, jestli Praha na tak významnou věc dá garance. Navíc s garancemi byl někdy problém jako třeba při stavbě Sazka areny...

Stavba Sazka areny či mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci tedy byly varováním, že musíte všechno důkladně projednat?
Kdyby k nám zavčasu doputovala řádně napsaná a prodiskutovaná varianta... Ale jak říkám, jednali jsme o stadionu na Strahově a najednou se z toho stalo, že se zvedne kapacita stadionu v Edenu. Ano, tahle možnost při jednáních také padla, ale mnohem víc jsem o ní slyšel z médií než od zástupců fotbalové asociace. Ale takhle nepřipravenou věc my jsme nebyli schopní v tak krátké době rozhodnout.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze