Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přidělení fotbalového MS 2022 Kataru je spojováno s korupcí

Katařané slaví zisk pořadatelství fotbalového MS 2022 | foto: AP

18 2014
Světový šampionát fotbalistů 2022, který se uskuteční v Kataru, provázejí další kontroverze. Volbu dějiště mistrovství zřejmě ovlivnila korupce.

Podle informací britského listu Telegraph inkasoval krátce po hlasování bývalý místopředseda FIFA Jack Warner a jeho rodina zhruba dva miliony dolarů od společnosti katarského funkcionáře Mohameda bin Hammáma, jenž byl i členem exekutivy FIFA.

"Prokletý" šampionát

Volba Kataru jako pořadatele MS 2022 byla od začátku kontroverzní. Třeba kvůli tomu, že 50stupňová letní vedra nutí FIFA zvažovat změnu termínu. Při výstavbě nových stadionů, metra a hotelů už zahynuly stovky dělníků, většinou migrantů z Indie, Nepálu, Šrí Lanky a Katar čelí obvinění z otrokářství.

Podle dokumentů, které novináři Telegraphu viděli, jedna z Warnerových společností Jamad požadovala po Bin Hammámově firmě Kemco 1,2 milionu dolarů za práci odvedenou v letech 2005-2010. Žádost je datovaná 15. prosince 2010, tedy dva týdny poté, co Katar vyhrál hlasování.

Platba byla provedena následující rok. Dalších 750 000 dolarů dostali Warnerovi synové a 400 000 jeden z jeho zaměstnanců.

Transakce byly prováděny přes banku v New Yorku a neunikly pozornosti FBI, jež jedenasedmdesátiletého funkcionáře z Trinidadu a Tobaga kvůli podezření z korupce vyšetřuje. Podle britského listu s úřady spolupracuje Warnerův syn, který žije v Miami.

Představitelé organizačního výboru MS v Kataru v prohlášení odmítli, že by o těchto praktikách něco věděli. "Naše kandidatura proběhla naprosto podle pravidel FIFA a jejího etického kodexu. Nevíme nic o obviněních, která se týkají obchodních záležitostí mezi soukromými osobami," uvedli.

FIFA tvrzení Telegraphu nekomentovala. Nové dokumenty by nicméně mohl využít vyšetřovatel etických záležitostí FIFA Michael Garcia, jenž se zabývá okolnostmi volby pořadatelů MS 2018, jež připadlo Rusku, a 2022. Svou zprávu by měl dokončit letos.

Warner, bývalý předseda federace Severní a Střední Ameriky CONCACAF, byl spojován s úplatky už v minulosti. V roce 2006 údajně dodával na černý trh vstupenky na světový šampionát v Německu. O pět let později byl kvůli podezření z porušení etického kodexu FIFA suspendován a nakonec ze všech funkcí odstoupil.

Také někdejší šéf asijské konfederace Bin Hammám byl mnoho let vlivnou postavou FIFA. V roce 2011 byli oba s Warnerem přistiženi v korupčním skandálu při Bin Hammámově kandidatuře na prezidenta FIFA a o rok později dostal Katařan doživotní zákaz působení ve fotbale.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze