Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dojemný příběh z Uruguaye: Léčil Suáreze a přitom sám bojoval o život

Uruguayský útočník Luis Suárez (vlevo) při oslavě gólu proti Anglii děkuje masérovi, který mu po operaci kolena pomohl k rychlému návratu na trávník. | foto: Michael SohnAP

21 2014
Léčil Luise Suáreze, aby po operaci kolene stihl mistrovství světa, a sám bojoval o život. Uruguayský fyzioterapeut Walter Ferreira ještě v květnu podstupoval závěrečnou fázi chemoterapie při léčbě rakoviny lymfatických uzlin. Příběh má šťastné pokračování.

Když ve čtvrtek v Sao Paulo proti Anglii dal Suárez první gól, běžel se o radost podělit k lavičce, kde objal svého fyzioterapeuta. "To je on," ukazoval rukou, když jeho gesto zachytili fotoreportéři i televizní kamery.

V závěru sedmadvacetiletý útočník přidal i druhý, Uruguay vyhrála 2:1 a dojatý Suárez říkal: "Bez Waltera bych v Brazílii nehrál."

Největší ofenzivní uruguayské eso se 22. května podrobilo operaci kolene, lékaři mu čistili meniskus a ošetřili chrupavku. Do startu šampionátu chyběly tři týdny. Nemožné, aby byl Suárez fit. Opravdu nemožné?

První zápas proti Kostarice vynechal, Uruguay nečekaně prohrála 1:3 a proti Anglii musela bodovat, aby měla šanci na postup do osmifinále. Suárez dal dva góly (2:1) a Anglii poslal domů. Bylo to přesně 28 dnů od operace. Ten příběh znáte.

Nyní však uruguayská média přinesla i životní story dvaašedesátiletého Ferreiry. Když Suárez druhý den po květnové operaci začínal s rehabilitací, Ferreira ještě podstupoval chemoterapii.

"Nemohl jsem ho léčit v tréninkovém středisku, takže jezdil ke mně domů," líčil pro uruguayskou rozhlasovou stanici Pasion Tricolor. Jelikžo Suárez nemohl řídit, vozila ho přes hlavní město Montevideo manželka Sofie.

Suárez tvrdě dřel, aby stihl turnaj. Při léčbě prožíval muka, trpěl. "Jsou lidé, kteří vědí, že pro mě byli nesmírně důležití. Prožíval těžké časy. Hodně jsem pro něj plakal a Walter byl celou dobu se mnou," líčil Suárez.

"Moje žena i oba synové jsou pro mě tím nejdůležitějším na světě. Teď k nim patří i tento muž. To, že jsem tady, je z devadesáti procent jeho zásluha."

Fotogalerie

Ferreira je nyní ve své zemi celebritou. Nejen díky své péči, kterou věnoval Suárezovi, který ho po gólu proslavil. Ale i svým statečným bojem proti zákeřné nemoci. „Muž, který umí zázraky,“ říkají o něm.

Přitom svolení k cestě do Brazílie s národním mužstvem dostal od lékařů až těsně před odletem do dějiště šampionátu. To agentuře AP prozradila Ferreirova manželka Carmen.

"Testy ukázaly, že je všechno v pořádku, i když má pořád nízký počet bílých krvinek," řekl Ferreirova žena. "Ale řekli mu, aby na šampionát letěl. Že mu prospěje, když bude dělat to, co mu přináší největší radost. Díky bohu za to, co se stalo proti Anglii. Dosáhli toho společně."

Sám Ferreira o sobě nemluví.

"Luis tvrdě pracoval a za tu dřinu si zasloužil, že může v Brazílii hrát," řekl Ferreira.

"Když dal dva góly, neměl jsem slov. V životě zažijete tolik pádů i vzestupů, ale musíte jít dál. Já budu dál bojovat," řekl stroze ke své nemoci. "Děkuji všem z uruguayské reprezentace, že mi věřili a že můžu týmu pracovat."Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze