Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za zmaření šance jen penalta bez vyloučení, zvažují šéfové fotbalu

Ilustrační foto | foto: Reuters

29 2014
Konec dvojitého trestu ve fotbale? Evropská fotbalová unie (UEFA) zvažuje, že v jarní části Ligy mistrů a Evropské ligy změní trestání pravidla o zmaření vyložené brankové příležitosti v pokutovém území.

Dosud platí, že hráč, který se ve vápně dopustí přestupku a zmaří vyloženou šanci, dostane červenou kartu a proti jeho týmu je nařízen pokutový kop. Navíc viník nesmí hrát následující zápas.

Podle nového pravidla by byla nařízena jen penalta, osobnímu trestu by se hráč vyhnul. Případně by dostal žlutou kartu, nikoli červenou. To však zase naráží na to, že pokud by už jednu měl, stejně by byl vyloučen a šlo by zase o dvojitý trest. Zatím se neví, jak UEFA rozhodne.

"Řeší se to. Jak to bude, bychom se měli dozvědět příští týden na semináři v Lisabonu," říká přední český rozhodčí Pavel Královec, který pravidelně řídí zápasy evropských pohárů.

"Považuju to za rozumný krok. Penalta je sama o sobě dost vysokým trestem. Aby byl hráč vyloučený a ještě nehrál další zápas, to už je moc," poznamenal Královec.

Zatím by šlo na jaře o zkušební dobu, pravidlo by platilo jen v evropských pohárech, nikoli v ligových soutěžích. Pokud by se osvědčilo, mohlo by být aplikováno celosvětově od léta.

Pokud se však hráč v pokutovém území dopustí surové hry, dostane červenou kartu a zároveň bude nařízena penalta. V tomto případě je osobní trest za surovou hru, nikoli za zmaření vyložené brankové příležitosti.

Za přestupek mimo pokutové území se bude postupovat jako dosud: za zmaření vyložené brankové příležitosti dostane hráč červenou kartu a bude nařízen přímý volný kop.

Mělo by se zmaření vyložené brankové příležitosti v pokutovém území trestat penaltou i vyloučením?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

NE 2662
ANO 517
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze