Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Při zápasech fotbalové ligy nebude na stadionech od jara policie

Fanoušci a policie. - Polští a čeští (vlevo) fanoušci v šarvátce, kterou řešila policie. | foto: Radek PetrášekČTK

28 2009
V českém fotbale nastane netradiční jaro. Bez policie na stadionech. "Kluby jsou na to připraveny," ujišťuje ředitel ligy Ivo Lubas. "Nemám obavy," přidává se bezpečnostní manažer fotbalového svazu Miroslav Platil.

Aby nedošlo k omylu: policie nerezignovala na střežení bezpečí v souvislosti s ligovými zápasy. Je připravena zajistit pořádek při cestě fanoušků na utkání a bude bdít v blízkosti stadionů. V případě nepřístojností uvnitř je možnost, že zakročí.

Primárně je však bezpečnost na tribunách věcí pořadatele zápasu čili domácího klubu. Plyne to z novely zákona, jež platí od letoška.

Ministerstvo vnitra vydalo pro kluby manuál, jak bezpečnost uhlídat. Jeho ideu lze zjednodušit do věty, že problémové diváky pán domu, tedy pořádající klub, na stadion nepustí. "Koupí vstupenky se divák zavazuje k dodržování návštěvního řádu, a když ho poruší, přijdou sankce," vysvětluje Platil.

Jinými slovy: systém má být nastavený tak, aby držitel lístku věděl, že se mu každý exces tvrdě vymstí.

Co riskuje výtržník

Přistižený výtržník riskuje záznam v trestním rejstříku, pokutu a dlouholetý zákaz vstupu na stadiony. Svaz nyní ladí detaily s Úřadem pro ochranu osobních údajů tak, aby zjara spustil databázi chuligánů, již by měly kluby k dispozici. Vandal řádící na jednom stadionu by pak nemohl vkročit ani na ostatní, byl by rozpoznán kupříkladu díky čtečce občanek u turniketu, jež by však nikomu nesebrala osobní data.

Bezpečí se prodraží


Jaké náklady jsou jasné
11 klubů by mělo investovat celkem 60 milionů do kamerového systému, tento projekt se zatím netýká pouze těch, které uvažují o stavbě nového či o rekonstrukci stávajícího stadionu.

Které náklady nelze vyčíslit
Většina klubů je smířena s tím, že je zajištění bezpečnosti přijde po odchodu policie na větší peníze. Logicky budou muset víc investovat do pořadatelské služby. Manažeři klubů většinou tvrdí, že náklady nelze předem odhadnout.

Kolik to bude stát diváky
Z žádného klubu zatím nezaznělo, že by se náklady odrazily v ceně vstupného.

K identifikaci výtržníků má přispět i kamerový systém. "Kdyby fungoval od zítřka, byl bych šťastný, spokojený budu, když bude připraven do konce jarní sezony," tvrdí Lubas.

Háčkem jsou peníze: v první fázi by kamery mohly pokrýt 11 z 16 prvoligových arén, což by stálo 60 milionů korun. Kde velké peníze vzít, tím se budou vládci fotbalu zabývat 9. února.

"Návrh je, aby byl klubům poskytnut úvěr z prostředků společnosti STES, marketingového partnera svazu, a kluby by ho splácely z výnosů STES, jehož část by jim jinak byla přerozdělena," tvrdí místopředseda svazu Jaroslav Vacek.

Tohle vše je však zatím teorie či výhled do budoucna. Připravenost klubů odhalí až jaro.

Chuligáni, bude hůř!

Je třeba říct, že rizikových zápasů je v lize jen pár a při nich budou kluby postupovat ve velmi těsné spolupráci s policií.

Ta může samozřejmě zasahovat i na stadionu, pokud se situace zvrhne, že na ni pořadatelé nebudou stačit. Pokud by se tak stalo z důvodu zanedbání pořadatelské služby, musel by klub policejní zásah uhradit.

Pokud kluby absenci policie rovnou nevítají, většina to aspoň respektuje. "Zatím v tom nemáme úplně jasno, ale v pátek máme na toto téma schůzku s místní policií. Pak budeme moudřejší," prozrazuje teplický mluvčí Petr Heidenreich.

"Doufejme, že nepředbíháme dobu, nevymstí se nám to a nestanou se nějaké vážné maléry," říká jablonecký šéf Miroslav Pelta.

Lubas je však o správném načasování akce přesvědčen: "Chuligánům vzkazuji, že jim teď nebude lépe, ale hůř."

Vlastní akce si také hlídáte sami, říká bezpečnostní manažer ČMFS


Když se policie dozví, že někdo hodlá vykrást banku či klenotnictví, nebude čekat, až se loupež stane, ale předem zakročí.

Fanoušci Ostravy

Tímto přirovnáním se snaží bezpečnostní manažer fotbalového svazu Miroslav Platil vystihnout, jak by měla fungovat spolupráce pořadatelů a policie, jež při ligových zápasech nebude od jara na tribunách.


Chcete tím říct, že nejdůležitější bude prevence?
Přesně tak. Zejména na riziková utkání budou muset dohlížet pořadatelé i policie v úzké spolupráci. Je specifikována celá řada věcí, co má kdo přesně dělat. Fotbal se bez policie neobejde, například při doprovodu fanoušků na stadion či v dodržování pořádku před ním.


Ale co když se malér stane uvnitř?
Pořadatelé jsou vyškoleni, na čemž se policie úzce podílela, a mají dostatek pravomocí, jak zakročit. I tak bude policie velmi blízko. Situaci přímo na stadionu bude monitorovat operativní služba, velící důstojník bude ve speciální místnosti, kam budou svedeny výstupy z kamer.


Prvotní zodpovědnost ale leží na pořadateli, že?

Ano. Když budete doma pořádat party, také je hlavně na vás, abyste si ohlídal pořádek. Teprve když se někdo vymkne kontrole, můžete se obrátit na policii, aby vás ochránila.


To právo vychází z toho, že jsem daňový poplatník. Kluby ale budou muset za policejní zásah platit, ne?
Určitě nemusí jít nutně o kluby placenou službu. To by hrozilo v okamžiku, kdyby se po zpětném vyhodnocení situace došlo k závěru, že byla pořadatelská služba zanedbána. Mohu prozradit, že těsně před podpisem je nová dohoda mezi svazem a policií, která by měla ještě víc vzájemnou spolupráci upřesňovat. A od roku 2010 začne platit nový zákon o fotbalovém výtržnictví, i ten ještě víc pomůže.


Mají ale kluby už dnes dostatek kvalitních pořadatelů, kteří by případné nepokoje zvládli?
Hodně se to v tomto směru zvedlo. Kluby si už spíš najímají bezpečnostní agentury, ne lidi na volné noze, už jen tím se udělal v kvalitě velký krok dopředu. Začíná fungovat systém takzvaných stewardů, kteří zajišťují pořádek a zároveň mohou dokumentovat možné výtržníky. Nejsem pověrčivý, přesto klepu do dřeva: vše se podle mě podařilo nastartovat dobře.


Souhlasíte s tím, že policie zmizí ze stadionu?


Roman Pros, majitel Brna
Nesouhlasím, ale bohužel se s tím musíme vyrovnat. Komunikujeme s bezpečnostními agenturami i s tvrdým jádrem fanoušků. Náklady se zvýší v řádu statisíců korun na jaro.


Ondřej Zlámal, mluvčí Slavie
Nevadí nám to, protože jsme s tím dopředu počítali a jsme na celou situaci připraveni. Díky monitorovacímu systému u nás pojem "beztrestný dav" neexistuje.


Igor Bruzl, mluvčí Ostravy
Souhlasíme. Každý je přece zodpovědný za svůj stadion, u některých klubů byly případy, že policisté suplovali práci pořadatelů. U nás byla policie vně stadionu už na podzim.


Milan Čadek, technický manažer Českých Budějovic
Kluby si mají zajišťovat bezpečnost na stadionu samy, my to dělali i v minulosti. Náklady se nám příliš nezvýší, i když se často stává, že jsou větší než příjmy ze vstupného.


Ladislav Valášek, generální manažer Zlína
Nelíbí se nám, že policie na stadionech nebude. Vycházíme z principu, že fotbal sice organizují nestátní organizace a akciovky, ale je to věc veřejná.


Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze