Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Při šampionátu se můžete zdržet na hranicích

30 2006
Praha - Až v červnu pojedete povzbudit české fotbalisty na mistrovství světa, připravte se na zdržení na hranicích. Německo během šampionátu zpřísní kontroly a tam, kde nejsou, je dočasně zavede. Oznámil to v Berlíně spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Důvodem jsou obavy z příjezdu chuligánů.

Oznámení bylo učiněno na úvod mezinárodní konference, věnované právě problematice zajištění bezpečnosti při nadcházejícím šampionátu.

Konference se se kromě zástupců jednotlivých německých spolkových zemí účastní také
představitelé všech států, jejichž reprezentační mužstva se na mistrovství probojovala.

Kontroly nejsou na hranicích se státy schengenské dohody, které sousedí s Německem, tedy s Dánskem, Rakouskem, Francií a zeměmi Beneluxu.

Schengenské dohody sice ruší kontroly na společných hranicích signatářských zemí, ale Schäuble se odvolal na zvláštní klauzuli těchto dohod, která dočasné obnovení kontrol v mimořádných případech umožňuje.

Jinak ministr účastníky konference ujistil, že pořadatelská země dělá pro zajištění bezpečnosti "všechno, co je v lidských silách".

Zároveň ubezpečil, že Německo nechce změnit šampionát v "mistrovství světa v bezpečnosti", nechce budovat zdi či ploty, ale naopak "otevřít brány tak, aby se mistrovství stalo svátkem přátelství". 

Schäuble zároveň zdůraznil, že přípravy turnaje probíhají i v oblasti zajištění bezpečnosti podle plánu.

Bezpečnostní koncepce se zaměřuje především na skupiny fotbalových chuligánů a na veřejné prostory, kde budou zápasy promítány na obřích obrazovkách. "Naším cílem je rozpoznat nebezpečí už předem a incidentům předcházet," zdůraznil ministr.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze