Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přežili jsme to ve zdraví, líčí fanoušek Slavie, který byl v Bělehradě

Srbští fanoušci CZ Bělehrad při kvalifikaci Evropské ligy proti Slavii. | foto: www.slavia.cz

28 2009
"Přežili jsme to ve zdraví, ale vedení evropského fotbalu by se mělo zamyslet, jestli by kluby s fanoušky, jako má Crvena Zvezda, měly v pohárech vůbec hrát," říká Tomáš Dvorský, předseda fanklubu Slavie.

Dvorský se v pátek po poledni vrátil společně s dalšími čtyřiasedmdesáti příznivci Slavie z autobusového zájezdu z Bělehradu, kde povzbuzovali pražský klub v boji o Evropskou ligu.

O slávisty bylo z bezpečnostního hlediska perfektně postaráno, ale na stadion se dostali až na konci prvního poločasu. "A někteří z nás až v poločase, takže jsme neviděli druhý gól domácích," podotkl Dvorský. "Radši bychom byli na stadionu o dvě hodiny dřív, než tam přijeli pozdě."

Vzhledem k událostem z minulého týdne z Prahy, kde po bitkách s českou policií bylo zatčeno přes sto fanoušků Crveny Zvezdy a někteří z nich byli zraněni, byla odveta 4. předkola pro stoupence Slavie značně riziková. "Pokud bychom neměli garance srbské policie, tak jsme do Bělehradu nejeli," říká Dvorský.

Zásah českých policistů cítili v Srbsku jako velkou křivdu. "V den zápasu bylo na titulní straně jednoho deníku velkými titulky napsáno: České svině, omluvte se. A u toho fotografie fanoušků Crveny Zvezdy jako leží spoutaní na zemi," poznamenává šéf slávistického fanklubu.

Dva autobusy slávistů vyrazili z Prahy před středeční půlnocí do Srbska. Ráno zastavily v maďarském Szegedu, který leží na hranicích se Srbskem. "A v půl čtvrté odpoledne jsme měli na celnici sraz se srbskou policií," líčí Dvorský.

Slavia: fanoušci

Slávističtí fanoušci na stadionu CZ Bělehrad oslavují s hráči postup do základní skupiny Evropské ligy.

"Všechno bylo domluveno už v úterý přes klub. A měli jsme spočítáno, že když v půl čtvrté vyrazíme z Maďarska, tak i s rezervou bude v sedm večer na stadionu, hodinu a půl před výkopem."

Dva slávistické autokary doprovázel autobus policistů, mikrobus a další osobní auta. "Na jednoho fanouška vycházel asi jeden policista, takže to bylo v pohodě," poznamenal Dvorský.

Ale komplikace nastaly u Nového Sadu, přibližně sto kilometrů od cíle. "Původně jsme měli jet nejdřív na hotelu do Bělehradu pro lístky, ale to z bezpečnostních důvodů bylo zrušeno. Tak jsme trčeli hodinu a půl u Nového Sadu na pumpě."

"Měli jsme obavy, abychom zápas stihli. Policisté říkali, že to mají spočítané, že je to v pohodě, že dorazíme přesně na čas a nezdržovali se nikdy v Bělehradě," říká Dvorský.

Na hlavní tazích do Bělehradu číhali chuligáni 

Z Nového Sadu slávisté vyrazili v 18.45, do výkopu zbývala tedy hodinu a třičtvrtě. "Asi čtyřicet kilometrů před Bělehradem na nás čekala další eskorta a zase jsme několik minut čekali. Upozornili nás, ať z autobusu nevyvěšujeme žádné vlajky, symboly, ať se zdržíme jakýchkoli projevů."

V tu chvíli sjel autobus z dálnice a do hlavního města mířil po okresních silnicích. "Řekli nám, že na hlavních příjezdových cestách na nás čekají chuligáni. Můžeme tomu věřit, nebo nemusíme," přemítal Dvorský.

Cesta po úzkých silnicích neubývala. "Jeli jsme čtyřicítkou a kvůli tomu dorazili na stadion pozdě."

Naštvalo nás, že jsme neviděli poločas

Je možné, že srbská policie dovedla slávisty ke stadionu Marakaná pozdě úmyslně, aby předešla možným konfliktům. Počkala, až všichni fanoušci Crveny Zvezdy budou v hledišti.

"Naštvalo nás, že jsme nepřijeli včas. Zaplatíme lístek a polovinu fotbalu nevidíme. Kde to jsme?" zlobí se šéf fanklubu. "Jinak si na policisty nemůžeme stěžovat, byli přátelští, slušní. A na jednu stranu je zpoždění lepší, než kdyby se něco semlelo."

Fanoušci Crveny Zvezdy chtěli zaútočit na slávisty

Fanoušci Crveny Zvezdy chtěli zaútočit na slávisty

Během zápasu se několik domácích chuligánů přiblížilo k sektorů slávistů, ale těžkooděnci útoku zabránili. "Po zápase nás drželi v sektoru dvě hodiny. Vyráželi jsme po půlnoci a zase jeli po okreskách. Najeli jsme asi o sto třicet kilometrů víc."

Podobně to vypadalo před třemi lety, když na Crveně Zvezdě hrál Liberec. A když výpravu fotbalistů mířila po zápase ze stadionu na letišti, byli po celé dvacetikilometrové cestě rozmístěny policejní hlídky, policisté stáli padesát metrů od sebe i na dálnici z Bělehradu.

"Je k zamyšlení, když si kluby neporadí se svými fanoušky, aby hrály v pohárech. Není to jen Crvena Zvezda," říká Dvorský a připomíná řádění fanoušků Dinama Záhřeb v loňských duelech se Spartou a letošní výtržnosti příznivců Hajduku Split a Partizanu Bělehrad v Žilině.Najdete na iDNES.czmobilní verze