Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Losoval poháry a nebojí se změn. Fotbal má uzdravit Infantino

Gianni Infantino se chystá na svůj projev na kongresu FIFA. | foto: Michael ProbstReuters

27 2016
Jeho tvář a plešatá hlava se v posledních letech staly synonymem pro losování evropských pohárů. Trochu nespravedlivě, protože Gianni Infantino je především jednou z předních osobností evropského fotbalu, ve kterém stál za mnoha revolučními projekty. Od pátku je šéfem světového fotbalu.

Mistrovství Evropy bude letos v červnu hrát dvacet čtyři týmů - namísto dosavadních šestnácti. O změnu se výrazně zasadil právě Infantino, jenž od roku 2009 působil jako generální sekretář Evropské fotbalové unie (UEFA).

Podobně se nyní může rozšířit mistrovství světa, ze dvaatřiceti na čtyřicet mužstev. Infantino, který se v pátek stal novým prezidentem Světové fotbalové federace (FIFA), představil plán v předvolebním programu.

„Mistrovství světa ve fotbale je jedinečná událost, kterou sleduje celý svět. Je to také skvělá možnost propagovat tento sport. Pokud přidáme osm účastnických míst, zvýšíme tím počet zemí, které si šampionát můžou užít naplno,“ vysvětloval Infantino.

Evropa by podle jeho plánu měla mít čtrnáct zástupců (doposud 13), Afrika sedm (5), Asie šest (4 až 5), Jižní Amerika pět (4 až 5), Střední a Severní Amerika pět (3 až 4) a Oceánie jednoho (0 až 1). Jedno místo bude vyhrazené pro pořadatele. A pokud šampionát nebudou hostit dvě země, dostane se na mistrovství jeden stát za „sportovní hodnoty“.

„Samozřejmě to musíme probrat se všemi zainteresovanými stranami. Ale jsem připravený se do téhle diskuse pustit,“ uvedl Infantino.

Světový fotbal může čekat i další změny. Pětačtyřicetiletý funkcionář, který má italské a švýcarské občanství, se jich nebojí. Což předváděl už na evropské úrovni, ačkoliv mužem číslo jedna byl - nyní potrestaný - předseda Michel Platini.

Infantino se podílel například na tvorbě programu finančního fair play. Ten výrazně omezuje výdaje klubů, které utrácejí víc, než vydělávají.

Nový šéf FIFA byl také propagátorem speciálního modelu mistrovství Evropy 2020, které bude probíhat po celém kontinentu, ne jen v jedné či dvou zemích.

„Infantino je mladý, energický muž, který dělal skvělou práci v UEFA,“ uvedl člen výkonného výboru FIFA Michel D’Hooghe.

Člen výkonného výboru UEFA Karen Espelund doplnil: „Potřebovali jsme někoho věrohodného. Někoho čistého. Myslím, že takový Gianni je.“

Infantino zkrátka nebyl jen „chlápkem, který losoval evropské poháry“.

Fotogalerie

Reformy vrcholných akcí však nebudou jeho hlavním úkolem. Musí vrátit důvěru v organizaci, kterou po loňském obřím korupčním skandálu ovládl chaos - zatýkání, obviňování z úplatků při volbách pořadatelů mistrovství světa, odstoupení prezidenta Seppa Blattera...

Infantino nikdy nepracoval ve FIFA. Jindy by to mohla být překážka, ale dnes je to výhoda. Není totiž očerněn nedávnými skandály.

„FIFA prošla krizí, ale tahle éra teď končí. Potřebujeme transparentnost a respekt. Chci pracovat s vámi všemi dohromady. Chci, aby začala nová éra FIFA,“ řekl delegátům na pátečním mimořádném kongresu v Curychu.

Oslovil zástupce Evropy, ale nakonec i dalších kontinentů. Fotbalový svět proto věří, že roztříštěnou FIFA dokáže spojit.

„Gianni Infantino by mohl být strůjcem mnoha změn, které je zapotřebí ve vedení FIFA přijmout a které by měly vést ke stabilizaci světového fotbalu,“ poznamenal šéf české asociace Miroslav Pelta.

Infantino je vystudovaný právník. Od roku 2000 pracoval v UEFA, kde se o devět let později stal generálním sekretářem.

Kromě pracovních zkušeností se může pochlubit jazykovými dovednostmi - plynně hovoří anglicky, francouzsky, německy, italsky a španělsky. A zvládá i základy arabštiny a portugalštiny.

Je ženatý, má čtyři děti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze