Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Presink našemu pojetí sedí, hlásí Brückner

12 2003
Praha - Stejnou spokojenost jako bezprostředně po pětibrankovém vítězství nad Moldavskem vyslovil trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner i s patnáctihodinovým odstupem. "Do obranné i útočné fáze se zapojuje celé mužstvo," snažil se vypíchnout, co je pro národní tým pod jeho vedením charakteristické. "Hráči vzali tenhle náročný herní styl zasvé a vychází jim to."Dále čtěte: Vítězové: vynikající výkon i výsledek! x Mužstvo mi dělá radost, libuje si Brückner x V kvalifikaci zazářili náhradníci

České mužstvo pod Brücknerovým vedením zatím neprohrálo a středeční výhrou s Moldavskem si drží sérii neporazitelnosti už patnáct utkání. Ve 3. kvalifikační skupině o účast na mistrovství Evropy v příštím roce v Portugalsku je Česko na prvním místě o skóre před Nizozemskem.

Na středečním výkonu svých svěřenců, kteří přes drtivou převahu a spoustu šancí dlouho nemohli vstřelit gól, ocenil kouč zejména trpělivost.

"Zvládnout zápas, ve kterém ne všechno vychází, to je také velký kus fotbalového umění," poznamenal kouč. "Potom gól dáte a zase soupeře potřebujete zlomit druhou brankou. Chce to prostě trpělivost, změnu tempa, takticky nechat hrát taky soupeře. Nelze přece například atakovat soupeřova stopera úplně pokaždé, to byste v tom vedru vykrváceli."

Brückner také připustil, že ve středu v Olomouci musel leckdy vydat pokyny od lavičky. "Vyspělí hráči musí poznat, že po dvaceti strhujících minutách musí přijít klidnější pasáž, přejít z rychlého na postupný útok. Ale tentokrát to zkrátka bylo také o koučování. Bylo to ovšem koučování taktické, ne emotivní."

Trenér upozornil, že tzv. gólová smršť v závěru utkání s Moldavskem nebyla dílem náhody. "Snažíme se končit každý zápas čtvrthodinovým presinkem," řekl Brückner. "Nám se vůbec hraje líp při presinku."

Řeč přišla i na základní sestavu. Otázka dne zněla, proč nehrál od začátku vedle Kollera také Baroš, který šel na hřiště až v 59. minutě?

"Prostě jsem se rozhodl pro variantu s Barošem až ve druhém poločase," namítl trenér. "Chtěli jsme hrát přes ostré aktivní kraje, což plnili Šmicer s Poborským, dalším hráčem dopředu byl Nedvěd a vedle defenzivního záložníka Galáska se pohyboval konstruktivní Rosický. Takže na Baroše od začátku nezbylo místo."

Na otázku, proč střídající hráče nenasazuje hned po přestávce, Brückner reagoval: "V těch deseti až patnácti minutách totiž ještě můžete zaregistrovat věci, kterých jste si v prvním poločase všimnout nestačili."

K přetrvávajícím spekulacím, zda v základní sestavě národního mužstva mohou hrát společně Nedvěd s Rosickým, český kouč promluvil také.

"Já vím, pořád se vám nezdá ten jeho zápas v Holandsku. Že prý jsem mu dal hodně defenzivních úkolů. Ale já mu žádné takové a podobné úkoly nedávám," dušoval se Brückner. "Rosický prostě v záloze nastupuje na určitém postu, zpravidla druhý zprava, a úkoly z tohoto místa v sestavě, mimo jiné i defenzivní, vyplývají automaticky."

Trenér nesouhlasí s teorií, že Rosický se zaskvěl v nedávném zápase s Tureckem jen díky tomu, že nehrál Nedvěd. "Rosický hrál to, na co momentálně individuálně měl, a pak také to, co mu dovolil soupeř. Turci ho nechali tvořit, ale Holanďané nás zatlačili do defenzivy."

Pokud se nezasvěcenému pozorovateli zdálo, že ve středu proti Moldavsku zůstal Rosický v Nedvědově stínu, Brückner měl po ruce vysvětlení. "Potom to nebylo v Nedvědovi, ale v individualitě a formě Rosického. Já ale jeho výkon ve středové řadě přesto hodnotím velmi pozitivně."

V závěru čtvrteční tiskové konference kouč Brückner nepřímo zkritizoval fotbalový svaz. V souvislosti s obrovským zájmem olomouckého publika promluvil o pořád ještě nedokonalé reprezentační infrastruktuře, což úlohu národního mužstva značně ztěžuje.

"Nemáme pro reperezentaci žádné, byť alespoň malé cetrum s ubytovací kapacitou a dobrým tréninkovým hřištěm, za přípravou věčně jen cestujeme a nikde nejsme doma," řekl Brückner. "Pro fanoušky se taky dělá málo, zmůžeme se jen na dechovku, zatímco jinde dokáží při mezistátním zápase připravit velkolepý doprovodný program, při kterém se ochozy baví dlouho před výkopem."

Brückner prý svazové fotbalové vedení na tyto nedostatky několikrát upozorňoval v nedávné minulosti. "Ale už jsem to vzdal, je to zbytečné, s ničím se nepohnulo."

Mimochodem. Dechovka se ve středu na olomouckém trávníku opravdu nevyznamenala. Například její svérázné aranžmá populárního letitého evergreeenu Babety budilo všeobecné rozpaky. Většina produkce tohoto tělesa se hodila spíš na vesnickou tancovačku, zatímco přitažlivé a populární, byť třeba reprodukované fotbalové chorály v nabitém areálu chyběly.Najdete na iDNES.czmobilní verze