Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rázná gesta, dvě oslavy i zklamání. Vrba prožíval premiéru emotivně

TRENÉROVY EMOCE. Pavel Vrba svůj první zápas na lavičce české reprezentace hodně prožíval. | foto:  Michal Šula, MAFRA

5 2014
Hodně emotivně prožíval Pavel Vrba svůj první zápas na lavičce fotbalové reprezentace. Tak ho ostatně všichni znají i z doby, kdy ještě trénoval Viktorii Plzeň. Jak tedy vystupoval při své premiéře?

Když se blížila ke konci přestávka mezi poločasy, vyšel padesátiletý trenér z útrob stadionu a zamířil k hloučku rozcvičujících se náhradníků. Záložníka Koláře, kterého ještě nedávno koučoval v Plzni, začal tahat za rozlišovák tak silně, až mu ho málem roztrhl: "Střídáš, půjdeš na hřiště, honem!"

Pak si stoupl před českou lavičku náhradníků, až na samou hranici vymezeného prostoru pro trenéry. Tam ostatně strávil už skoro celý první poločas.

A tam taky Vrba slavil první gól reprezentace pod jeho vedením! To běžela 11. minuta, kdy se parádně trefil kapitán Rosický. Nový trenér vykřikl radostí a ruce mu vystřelily nad hlavu. Symbolicky se to stalo ve chvíli, kdy na jedné tribuně fanoušci rozvinuli transparent s textem: "Nový trenér, nová výzva, společná cesta, Euro 2016".

Podobně emotivně prožíval i druhou branku českého týmu, kterou ve 39. minutě zajistil vedení 2:1 útočník Vydra. "Jo!" vykřikl nástupce trenéra Michala Bílka, máchl pravou rukou do vzduchu a něco křikl směrem k lavičce.

Ač se jinak snažil o klid a zápas sledoval s rukama v kapsách černého kabátu, emoce na něm znát byly. Občas své svěřence povzbuzoval potleskem jako například po slušné střele záložníka Vladimíra Daridy. Jindy na ně hlasitě křičel pokyny a párkrát taky nevěřícně kroutil hlavou.

Hlavně úvod zápasu vzbudil rozpaky. Hrát takhle za předchozího trenéra, už by zaplněný stadion v Edenu burácel: "Bílek ven! Bílek ven!" Tentokrát se však jen tu a tam ozval nesmělý pískot. Jinak fanoušci Vrbu i celý jeho tým povzbuzovali. Vždyť ze zápasu uběhla teprve hodinka a tribunami už obíhala mexická vlna!

Fotogalerie

Nespokojenost nedali diváci znát ani po inkasovaném vyrovnávacím gólu ve 21. minutě. To Vrba sklopil hlavu a šel něco sdělit svým asistentům. Po chvilce už ovšem zase stál u postranní čáry a potleskem burcoval své svěřence, aby se nevzdávali a bojovali.

Ti jako by ho poslechli. Postupně se zlepšovali, před přestávkou se dostali do vedení, které drželi až skoro do konce druhého poločasu. Jenomže pak...

Vrbovi pokazil premiéru norský útočník Pedersen, který hlavně díky zaváhání brankáře Čecha v úplném závěru vyrovnal na 2:2. Chvilku nato rozhodčí zápas ukončil. Premiéra nového kouče českého národního týmu skončila remízou.

Autor:


Témata: Eden, Pavel Vrba
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze