GÓL NA JEDNA NULA. Kanonýr Robin van Persie (vpravo) střílí přes svého bývalého

GÓL NA JEDNA NULA. Kanonýr Robin van Persie (vpravo) střílí přes svého bývalého spoluuhráče, obránce Thomase Vermaelena z Arsenalu, a zařizuje vedoucí gól Manchesteru United. | foto: Reuters

Chelsea nezvládla závěr, první je Manchester, který zdolal Arsenal

• 2
Fotbalová liga v Anglii má poprvé od srpna nového lídra. Manchester United ve šlágru 10. kola porazil dlouho neškodný Arsenal 2:1 a poprvé v současném ročníku přeskočil dosavadního vládce Chelsea. Ta totiž ve Swansea jen remizovala, gól na 1:1 dostal Petr Čech dvě minuty před koncem.

Na Old Trafford, kam přišlo 75 500 diváků, padl první gól už po třech minutách. Hostující kapitán Vermaelen zastavoval první útok soupeře tak nešikovně, že vlastně nabil na střelu Van Persiemu. Ten nabídkou nepohrdl, ze 16 metrů střílel pravačkou ke vzdálenější tyči. Gól proti svým bývalým spoluhráčům z úcty k Arsenalu, kde strávil předchozích osm let, neslavil.

Domácí pak nechávali soupeře hrát, ale do zakončení ho nepustili a sami byli v protiútocích nebezpeční. V samém závěru první půli Ashley Young centroval před branku Arsenalu, Cazorla stojící ve vápně zvedl ruce na úroveň obličeje a míč srazil. Penalta!

Jenže Rooney z pokutového kopu netrefil branku, což je pro střelce vždycky ostuda. Zvýšit náskok se Manchesteru nepovedl ani z další tutovky. Vermaelenovi opět dělalo problémy pořádně odkopnout míč, Van Persie mu ho sebral a pak servíroval na malé vápno volnému Valenciovi. Ale ten pořádně netrefil míč, který mu proběhl mezi nohama.

A v 66. minutě další vyložená šance pro domácí, ale Van Persiemu se nebohého protivníka snad i zželelo a sám před brankářem střílel slabě a Mannoneho nechal vyniknout. Jenže vzápětí už slitování neměl Evra, po rozehraném rohu a centru Rooneyho se vyšvihl do vzduchu a hlavou k tyči skóroval.

A když za chvíli po faulu na Evru dostal druhou žlutou kartu Wilshere, hosté už jen čekali na závěrečný hvizd. Že vám chybí šance a střely Arsenalu? Jednu z mála měl Giroud, ale jeho střelu z úhlu zblízka si De Gea u bližší tyče pohlídal.  A francouzskému útočníkovi chytil šanci i v nastaveném čase.

Když uplynuly čtyři avizované minuty, dostal se ve vápně k míči Cazorla a povedenou technickou střelou snížil. Hned vzápětí byl konec.

Chelsea na hřišti Swansea vedla díky hlavičce nigerijského útočníka Mosese, který byl poprvé v ligovém utkání Chelsea v základní sestavě.

V týdnu letní posila z Wiganu zaujala v poháru proti Manchesteru, tak dostala znovu šanci. A dlouho to vypadalo, že zajistí i tři body.

Ale v samém závěru, kdy se už hrálo za průtrže mračen, Čech nedosáhl na střelu Hernándeze ze 16 metrů k tyči. Bylo to zasloužené vyrovnání, domácí měli v průběhu celého utkání několik nadějných možností.

Příležitost předstihnout Chelsea a bodově se držet svého městského rivala nevyužil Manchester City. Na hřišti West Hamu sice měl hlavně po poločase převahu, ale při remíze 0:0 to byl jeho londýnský soupeř, který vsítil branku, pravděpodobně chybně neuznanou. Hráči City zůstávají v lize jako jediní bez porážky, ale jsou třetí, o dva body za United a jeden za Chelsea.

Pětistý gól v Premier League sice zásluhou vlastní trefy Howarda oslavil Fulham, kvůli dvěma brankám záložníka Fellainiho ale nakonec remízu s Evertonem 2:2 zachraňoval až v poslední minutě. Liverpoolský tým využil překvapivé porážky Tottenhamu 0:1 s Wiganem a posunul se na čtvrté místo.

Sérii pěti ligových zápasů bez výhry přerušila Aston Villa a díky zásahu Agbonlahora vyhrála 1:0 v Sunderlandu.

Liverpool remizoval na svém hřišti 1:1 s Newcastlem. Hosté dohrávali zápas bez vyloučeného Colocciniho a na stadionu Anfield Road nevyhráli už osmnáct let. V Liverpoolu se nejprve prosadil soupeř, když se dvě minuty před přestávkou trefil povedenou ranou do horního růžku záložník Cabaye. Ve druhém poločase odpověděl svým sedmým ligovým gólem v sezoně Suárez.

Právě uruguayského útočníka šest minut před koncem fauloval šlapákem Coloccini a dostal červenou kartu. I přes závěrečný tlak však Liverpool početní výhodu nevyužil.

Výsledky 10. kola: Manchester United - Arsenal 2:1 (3. Van Persie, 67. Evra - 90.+5 Cazorla), Fulham - Everton 2:2 (7. vlastní Howard, 90. Sidwell - 55. a 72. Fellaini), Norwich - Stoke 1:0 (44. Johnson), Sunderland - Aston Villa 0:1 (57. Agbonlahor), Swansea - Chelsea 1:1 (88. Hernández - 61. Moses), Tottenham - Wigan 0:1 (56. Watson), West Ham United - Manchester City 0:0, QPR - Reading 1:1 (66. Cissé - 16. Gorkšs), Liverpool - Newcastle 1:1 (67. Suárez - 43. Cabaye),  West Bromwich - Southampton 2:0 (36. a 60. Odemwingie).