Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Překonají Ježkovy děti svého znamenitého trenérského učitele?

Václav Ježek | foto: ČTK

13 2009
Až během dneška poletí trenér Michal Bílek s reprezentací na exotický turnaj do Emirátů, možná si cestou vzpomene také na muže, který mu ukázal cestu do velkého fotbalu.

"Nehodlám žádného ze svých bývalých trenérů kopírovat, protože každý mi dal něco, ovšem je pravda, že Václav Ježek měl v sobě něco extra. Pod ním jsme byli partou vítězů, což je hodně inspirativní," vzpomíná Bílek na 80. léta ve Spartě.

Teď začíná Bílkova mise u reprezentace. Pokud v ní zazáří, třeba se časem zařadí do skupiny legend, ze kterých MF DNES vybírala Nejlepšího trenéra československé historie. Kritéria byla jasná:

- úspěchy u reprezentace,
- prestiž v zahraničí,
- výsledky na domácí scéně.

ANKETA: Vyberte nejlepšího trenéra československé historie

Nad všemi ční Václav Ježek, trenér, který nevydržel bez cigarety, miloval poezii a uklidňoval se dlouhými štrekami za volantem. Jeho evropské zlato z Bělehradu 1976 přebíjí všechno. K tomu tenhle fotbalový fanatik, který 27. srpna 1995 zemřel v jedenasedmdesáti  na infarkt, získal tituly se Spartou a prosadil se v Nizozemsku či Švýcarsku.

A jako bonus vychoval generaci, která se může na trenérských lavičkách proslavit nyní. Nový reprezentační šéf Bílek není sám, mezi "Ježkovy děti" patří také Hašek, Chovanec, Lavička, Straka, Ščasný nebo Griga. Čili vesměs trenérská elita současnosti.

"Když nevím, jak se mám při práci rozhodnout, zamyslím se a v duchu se zeptám: Jak by to asi udělal Ježek?" potvrzuje Vítězslav Lavička, který dnes trénuje v australském Sydney.

Ježek dokázal ze svých hráčů vypěstovat vítěze, i proto ho z trenérského trůnu nemůže nikdo sesadit.

Trenérské legendy podle MF DNES

1. VÁCLAV JEŽEK.
Kdo ví, jestli ho vůbec někdy někdo překoná. Trenér mistrů Evropy 1976 z Bělehradu, náruživý kuřák, osobnost a fotbalová legenda. Zemřel 1995, bylo mu jedenasedmdesát.

2. RUDOLF VYTLAČIL.
Podivuhodný přístup pomohl ke stříbru na MS 1962 v Chile. Trenér, který jen chválil, zemřel 1977 v pětašedesáti.

3. JOZEF VENGLOŠ.
Slovenský Trenér století. Ježkův rozjímavý kolega, prosadil se do slavných klubů včetně Celtiku Glasgow. Dnes je mu třiasedmdesát.

4. JAROSLAV VEJVODA.
Tvrďák s osmi ligovými tituly, což je český rekord. Duklu proslavil za éry Masopusta i později za Nehody. Zemřel před třinácti lety v šestasedmdesáti.

5. KAREL BRÜCKNER.
Dnes slaví sedmdesátku, těsně porazil Dušana Uhrina staršího, stříbrného z ME 1996. Brücknerův herní styl chválil celý svět.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze