Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za vším hledej ženu. Na úspěchy Beer Ševy dohlíží ambiciózní majitelka

Alona Barkat, majitelka izraelského klubu Hapoel Beer Ševa. | foto: Reuters

28 2017
Klub, ze kterého před sedmi lety fanoušci vyštvali trenéra. Protestovali proti němu a po jednom zápase ho pronásledovali v autě. A ten samý klub, který už deset let vlastní žena. Uklidnila vášně a ze dna druhé ligy ho vytáhla až do Evropy. I takový je izraelský Hapoel Beer Ševa, pohárový soupeř Plzně.

V Česku jde spíš o neznámý tým, jenž do povědomí fanoušků vstoupil až loni. Dvakrát se s ním tehdy v Evropské lize utkala Sparta. Teď je na řadě Plzeň, do které Izraelci přivezou i českého fotbalistu Tomáše Pekharta.

Zajímavějšího je toho ovšem na Beer Ševě mnohem víc.

Velké cíle

Je to deset let, co se Alona Barkatová, manželka bohatého izraelského investora a švagrová primátora Jeruzaléma, rozhodla: koupím si fotbalový klub.

Ženy ve fotbale

Katharina Liebherrová, Southampton
Fotbalový klub zdědila po svém otci a fanoušci se báli, co s týmem bude. Liebherrová totiž o fotbal neměla velký zájem, obklopila se ovšem správnými lidmi. Southampton se z třetí ligy vrátil mezi elitu i do Evropy. Letos - po sedmi letech v klubu - prodala Liebherrová většinu akcií čínským majitelům. 

Rosella Sensiová, AS Řím
Také ona získala kontrolu nad fotbalovým klubem po smrti svého otce. Franco Sensi šéfoval v AS Řím patnáct let, jeho dcera Rosella další tři roky. V roce 2011 rodina klub prodala.

Delia Smithová, Norwich
Známá moderátorka britských kulinářských pořadů. S manželem je v čele klubu, který v posledních letech pendluje mezi druhou a první anglickou ligou. Šestasedmdesátiletá Smithová je vášnivou fanynkou, málokdy vynechá zápas. 

Gisella Oeriová, Basilej
Přezdívají jí Gigi, výstřední žena původem z Německa šéfovala fotbalové Basileji mezi lety 2006 a 2012, už dřív ovšem působila v klubovém vedení. I díky ní a jejím investicím je tamní fotbalový klub už několik let švýcarským hegemonem. S manželem Andreasem jsou považování za jeden z nejbohatších párů ve Švýcarsku.

Vybrala Beer Ševu, v té době nevýrazný celek druhé ligy s finančními problémy. I proto zaplatila jen lehce přes milion liber. Ale proč se vlastně do fotbalového dobrodružství ponořila? 

„Odmala mě zajímaly spíš klučičí věci,“ vysvětluje osmačtyřicetiletá žena. Jenže zdaleka ne všichni její vášeň sdíleli a chápali. „Jasně že se nad tím spoustu lidí pozastavovalo, připadalo jim to nepřirozené,“ vzpomíná Barkatová, která to zejména s divokými fanoušky Beer Ševy zprvu vůbec neměla jednoduché.

V roce 2010 čelila kritice spolu s trenérem Guyem Azourim, když se týmu nedařilo. Fanoušci protestovali a po jednom ze zápasů dokonce trenérovo auto vybrzdili ze silnice. 

To už bylo přes čáru.

Trenér druhý den rezignoval a ona chtěla s ním. Byla odhodlaná klub prodat, ale nevydrželo jí to. Fanoušci slíbili, že se polepší a Barkatová zůstala. Měla totiž sen. „Mít nejlepší tým v Izraeli, to byl od začátku náš cíl. I když jsme ještě hráli druhou ligu,“ přiznává.

Nová doba

„Teď už nikdo neřeší, že jsem žena. Necítím žádné rozdíly v chování, nic takového. Jde pouze o výsledky,“ vysvětluje odvážná šéfka s odstupem času. A především v daleko klidnějším období.

Alona Barkat, majitelka izraelského klubu Hapoel Beer Ševa.

Klub se pod jejím vedením výrazně posunul. Jen dva roky trvalo, než se vyhrabal ze druhé ligy, stabilizoval se a v nejvyšší soutěži a v posledních dvou sezonách už je v Izraeli skutečně nejlepší, jak si Barkatová vysnila. 

Po třiceti letech Beer Ševa znovu získala mistrovské tituly, navíc hraje na krásném novém stadionu, který fanoušci zaplní proti každému soupeři. Po otevření na něm Hapoel přes rok držel neporazitelnost, kterou však loni ukončila Sparta.

Teď Beer Ševě schází snad jen Liga mistrů, o kterou před rokem neúspěšně bojovala proti Celtiku a letos v dvojutkání s Mariborem. Spokojit se tak znovu musí jen s Evropskou ligou, ve které ve čtvrtek od 19 hodin vyzve Plzeň.

07.září 2016 v 13:30, příspěvek archivován: 26.září 2017 v 15:03

Alona Barkat, presidente dell'Hapoel Beer Sheva, spaventa l'#Inter in Europa League #calcio https://t.co/03d0fsqxGZ https://t.co/lCIe0YXqfyNejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze