Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jasná volba. Předsedou UEFA zůstává Francouz Platini

Michel Platini hovoří na kongresu ve Vídni. | foto: Reuters

24 2015
Formální potvrzení padlo na kongresu ve Vídni - Evropskou fotbalovou unii povede z pozice předsedy i nadále Michel Platini. Zvolen byl potřetí za sebou a v čele UEFA zůstane další čtyři roky. Devětapadesátiletý bývalý reprezentant Francie byl jediným kandidátem.

Trojnásobný držitel Zlatého míče řídí evropský fotbal od roku 2007. Tehdy porazil ve volbách dlouholetého šéfa UEFA Švéda Lennarta Johanssona. V roce 2011 Platini post obhájil, když stejně jako letos neměl žádného protikandidáta.

„Znamená to pro mě víc, než si jen dokážete představit. Jsem pyšný, že mohu být váš spoluhráč, kapitán tohoto úspěšného mužstva,“ řekl po opětovném zvolení bývalý hráč Nancy, St. Etienne a Juventusu Turín, který také pro příští čtyři roky zůstává viceprezidentem FIFA.

Platini se během působení v čele UEFA zasadil o reformy Ligy mistrů, Evropské ligy i mistrovství Evropy a přispěl k zavedení pravidel finančního fair play, která měla pomoci stabilizovat ekonomickou situaci ve fotbale. Uspěl i s revolučním návrhem společného mistrovství Evropy 2020, které se bude konat ve 13 zemích.

Složení výkonného výboru UEFA

Předseda: Michel Platini (Fr.).

Místopředsedové: Ángel María Villar Llona (Šp.) - znovuzvolen, David Gill(Angl.), Marios Lefkaritis (Kypr), Giancarlo Abete (It.).

Další členové výboru: Wolfgang Niersbach (Něm.), Allan Hansen (Dán.), František Laurinec (SR), Michael van Praag (Niz.), Abraham Luzon (Izr.).

Znovuzvolení členové: Hrihorij Surkys (Ukr.), Peter Gilliéron (Švýc.), Borislav Mihajlov (Bulh.).

Nově zvolení členové: Davor Šuker (Chorvatsko), Fernando Gomes (Portugalsko), Sándor Csányi (Maďarsko).

Mistr Evropy z roku 1984 se už loni rozhodl, že nebude v květnových volbách kandidovat proti šéfovi FIFA Seppu Blatterovi, a veřejně podpořil všechny tři jeho protikandidáty. S FIFA chce úzce spolupracovat.

„Na FIFA nám záleží, proto chceme, aby byla perfektní. My Evropané chceme silnou FIFA, která bude seriózní a respektovaná,“ řekl Platini v Blatterově přítomnosti ve Vídni.

Také vyjádřil znepokojení nad vzrůstajícími násilnostmi a extremismem na klubové i mezinárodní scéně. „Potřebujeme tvrdší zákazy na stadionech na evropské úrovni, a jak už jsem říkal, i vytvoření evropské sportovní policejní síly,“ uvedl Platini.

Zvoleno bylo také sedm členů výkonného výboru UEFA. Nováčky jsou historicky nejlepší střelec chorvatské reprezentace Davor Šuker, Portugalec Fernando Gomes a Sándor Csányi z Maďarska. Španěl Ángel María Villar Llona, Ukrajinec Hrihorij Surkys, Švýcar Peter Gilliéron a Borislav Mihajlov z Bulharska získali nové čtyřleté mandáty.

Ve volbách do výkonného výboru naopak neuspěli Yngve Hallén (Norsko), Trefor Lloyd Hughes (Wales), Campbell Ogilvie (Skotsko), Geir Thorsteinsson (Island) a Servet Yardimci (Turecko).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze