Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Haindlová se brání výzvě k rezignaci, ale působení ve fotbale zváží

Markéta Haindlová | foto: Ondřej Košík

5 2013
Šéfka odvolací a revizní komise Markéta Haindlová, kterou vedení českého fotbalu vyzvalo k odstoupení z funkce předsedkyně, přechází do protiútoku. "Při hodnocení celého vývoje událostí se nelze ubránit dojmu, že kroky výkonného výboru vůči komisi souvisejí s předchozími požadavky na předložení materiálů pro kontrolu hospodaření asociace," tvrdí Haindlová.

Výkonný výbor vyzval Haindlovou k rezignaci po pondělním jednání. Důvodem je podle něj neadekvátní jednání a nestandardní způsob komunikace s UEFA a FIFA. Haindlová prý ze své pozici k tomu nemá oprávnění, navíc nejvyšší fotbalové orgány informovala nepřesně.

Šlo o rozhodnutí výkonného výboru asociace z konce ledna, kdy v případech korupce doporučil disciplinární komisi přerušit řízení a vyčkat na šetření policie. Reakcí na to byla rezignace předsedy disciplinárky Jiřího Goldy.

Haindlová se brání tím, že žádný předpis nezakazuje odvolací a revizní komisi komunikovat s mezinárodními institucemi. "Naopak to spadá do její kontrolní činnosti," napsala Haindlová v tiskovém prohlášení.

Nesouhlasí s rozhodnutím vedení fotbalu, aby korupční aféru v českém fotbale vyšetřovala jen policie.

"Disciplinární řád FIFA jednoznačně uvádí, že fotbalové asociace musí vyšetřovat potenciálně korupční případy. Zatímco jednotlivé asociace bojují za nezávislost těchto komisí a rozšiřují jejich pravomoce, my je naopak oktrojujeme," poznamenává Haindlová.

"Je v rozporu se stanovami asociace, aby výkonný výbor zasahoval do činnosti odvolací a revizní komise.  Ta ze své podstaty má kontrolovat činnost a hospodaření výkonného výboru. Je proto nepřípustné, aby vyzýval kteréhokoli člena k odstoupení, na to nemá mandát."

Připouští však, že její působení v domácím fotbale může skončit. "Zcela jistě zvážím své další kroky v rámci fotbalového hnutí. Z českého fotbalu odchází lidé, kterých jsem si nejvíce vážila, a současné prostředí neodpovídá podmínkám, ve kterých lze normálně fungovat. Považuji za absurdní, že ještě před týdnem mě předseda prosil, abych ze své funkce neodcházela, a nyní mě vyzývá k odstoupení."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze