Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozšíření MS přinese potíže, řekl v Praze šéf evropského fotbalu Čeferin

Předseda Evropské fotbalové unie Alexander Čeferin na tiskové konferenci v Praze | foto: ČTK

21 2017
Když potřebuje oddych, vyráží šéf evropského fotbalu Alexander Čeferin na Saharu. „Někdy je příjemné odpočinout si od lidí. Pětkrát jsem ji projel autem a jednou na motorce,“ řekl během návštěvy Prahy. Teď na výlety nemá čas, čekají ho například diskuse o rozšiřování mistrovství světa.

V pondělí se setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou a s předsedou české asociace Miroslavem Peltou. Večer předal Petru Čechovi trofej pro Fotbalistu roku. A v úterý ráno předstoupil před české novináře na krátké tiskové konferenci.

„Před volbami předsedy UEFA jsem Mírovi Peltovi slíbil, že přijedu. A návštěva to byla krásná. Vyhlášení ankety Fotbalista roku na Pražském hradě se povedlo, byl to galavečer na úrovni UEFA a FIFA,“ chválil slovinský funkcionář Čeferin, od loňského září předseda Evropské fotbalové unie.

UEFA loni rozšířila mistrovství Evropy na 24 týmů. Jaký je podle vás ideální počet?
Myslím, že právě 24 týmů je správný počet. Dostane se totiž i na menší země. A loňský šampionát ve Francii byl povedený také z finančního hlediska, vlastně nejúspěšnější v historii.

Líbí se vám i rozšíření mistrovství světa na 48 týmů?
To už je hodně, ale nakonec jsme souhlasili, protože si to přály ostatní konfederace. Každopádně to přinese potíže. Například potřebujete 12 stadionů pro minimálně 50 tisíc diváků. Takové podmínky splní tak dvě nebo tři země z Evropy. A z Afriky je nesplní vůbec nikdo. Jinak tak možná Čína nebo Spojené státy. Každopádně Evropa bude mít na takovém mistrovství 16 míst a my chceme, aby byla každá země v jiné skupině. Protože jestli jsme dobří, tak mohou všechny evropské týmy ze základní skupiny postoupit.

Jaký máte názor na společnou kandidaturu více zemí na pořádání mistrovství Evropy?
Limit je jasný - dvě země, ne více. To, co se uskuteční v roce 2020 k šedesátým narozeninám Eura, kdy se bude hrát ve třinácti evropských městech, už se opakovat nebude. Bude to totiž velmi složité na logistiku.

Kritizoval jste změny v nasazování do Ligy mistrů ve prospěch největších zemí. Jak to s touhle soutěží bude do budoucna?
Já jsem hlavně kritizoval komunikaci, protože kluby ani asociace nebyly o změnách informovány. Ale jinak si musíte uvědomit, že pět největších fotbalových zemí přináší 86 procent příjmů a zpátky si berou jen 60 procent. Každopádně můžu říct, že něco jako Superliga nebo něco podobného nevznikne.

České kluby hrají častěji Evropskou ligu než Ligu mistrů. Jaký máte s touto soutěží plány?
Chceme ji propagovat, protože je to důležitá soutěž. Chceme, aby se blížila Lize mistrů. Už teď v ní hrají vynikající týmy, které nabízí skvělé zápasy.

Co se vám vybaví, když se řekne český fotbal?
Pavel Nedvěd.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze