Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předseda fotbalu? Při volbě opět hrozí pat

20 2006
Praha - Až v roce 2009 bude český fotbal volit nového předsedu, může dojít opět k patové situaci - čili, že nový šéf zvolen nebude, jako se to v loňském roce stalo dvakrát. "Zatím jsme nedošli k tomu, jak této hrozbě zabránit," přiznal na dnešní tiskové konferenci Pavel Mokrý, předseda Českomoravského fotbalového svazu.

Přitom první příležitost ke změnám volebního systému se nabízí už v únoru na Valné hromadě ČMFS. Ta bude nevolební, ale bude řešit případnou změnu stanov. Už teď je však jisté, že na principu volby svazového šéfa se nic nezmění.

"Protože se česká a moravská strana nemohou shodnout jak možnou patovou situaci vyřešit, ponechali jsme stávající model," poznamenal Mokrý.

Problém je v tom, že předseda musí být zvolen většinou hlasů v české a moravské komoře. Přičemž v loňském roce každá komora preferovala jiného kandidáta a na kompromisu se neshodla ani v tzv. dohadovacím řízení. To nastává po dvou neúspěšných volebních kolech.

Pohled MF DNES

Piškvorky, nebo lodě?

Hrát mariáš.
Vrhat šipky.
Skákat panáka.
Utkat se ve slovním fotbale.
Soutěžit v karaoke.
Pustit se do vrhcábů.
Zápasit v bahně.
Přetahovat se lanem.
Střihnout si.

Nabízí se spousta způsobů, jak vybrat šéfa českého fotbalu. Každý z nich je důstojnější než ten, podle něhož se to děje doopravdy. Minimálně v tom, že určí vítěze. I tyhle nápady by ale zkrachovaly.

"Ať rozhodnou piškvorky," trvali by vytrvale na svém Češi.

"Ne a ne a ne! Lodě jsou lepší," křičeli by Moravané neústupně.

Filip Saiver

"Česká strana chce, aby po dvou neúspěšných pokusech byl předseda zvolen většinou všech hlasů. Ale to zase moravská odmítá, protože je v menšině. Proto navrhuje zvolit předsedu procentuálním poměrem hlasů. Jenže v tom případě by se zase cítila znevýhodněna česká strana a z tohoto důvodu je proti," vysvětlil svazový předseda Mokrý.

Možným únikem z krizového scénáře může být například zřízení třetí komory, v níž by byli zástupci profesionálních klubů první a druhé ligy. Lichý počet komor by zabránil "remíze". "Všem se to líbí až do doby, než se začne diskutovat o tom, že dvě komory mohou přehlasovat jednu," podotkl Petr Fousek, svazový generální ředitel.

"Vystavujeme se opět nebezpečí patových situací, ale v tuto chvíli není vůle to změnit," shrnul Mokrý na dnešní tiskové konferenci po jednání Výkonného výboru ČMFS.

"Byl bych rád, aby se to vyřešilo, aby předseda nejpozději ve třetím kole zvolen byl," přeje si Mokrý. "Není dobré sedět celý den na valné hromadě, nezvolit předsedu a jít domů. Bohužel nemám možnost to ovlivnit. Padnul i návrh, že by se předsedové svazu po čtyřletém cyklu střídali podle příslušnosti k jednotlivé komoře. To zatím ale není aktuální."

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Témata: Petr Fousek

Nejčtenější

Na MS nehraje, proč ta pozornost? Kvůli přítelkyni Pamele i rituálu

POSTUP! Francie dokráčela na fotbalovém mistrovství světa až do finále, takhle...

Ve VIP lóži fandila, slavila gól, který poslal Francii do finále mistrovství světa. Přítele Adila...Francie - Chorvatsko 4:2, góly, video, minela. A po dvaceti letech zlato

Fotbalisté Francie slaví titul mistrů světa.

VIDEO Francie je podruhé v historii fotbalovým mistrem světa. Nečekaného finalistu z Chorvatska porazila...

Belgie - Anglie 2:0, v boji o bronz rozhodli Meunier s Hazardem

Fotbalisté Belgie obsadili na mistrovství světa třetí místo.

VIDEO Belgičtí fotbalisté získali první cenný kov z mistrovství světa – Anglii na turnaji porazili i...

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Westendorf (Od našeho zpravodaje) Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká...

Další z rubriky

V Bahrajnu se dvakrát denně trénovat nedá, říká trenér Soukup

Český trenér Bahrajnu Miroslav Soukup

Miroslav Soukup, trenér fotbalové reprezentace Bahrajnu, je po remíze s Hradcem Králové 1:1 s...

Přátelství navěky aneb život s Rosickým. Fábregas exkluzivně vzpomíná

Tomáš Rosický se objímá se Cescem Fábregasem.

VIDEO Odehráli spolu 90 zápasů a vzájemně si připravili jen 4 góly. Přesto jsou přátelé na celý život....

Van Persie: Tomáš nebyl sobec, ale král přihrávek. Měl v sobě něco extra

DĚKUJU. Tomáš Rosický se objímá s Robinem van Persiem, prožil s ním v Arsenalu...

VIDEO Do Prahy dorazil s úsměvem na tváři, natěšený, ve skvělé náladě. Před rozhovorem si se všemi...Najdete na iDNES.cz