Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Předseda fotbalu? Při volbě opět hrozí pat

20 2006
Praha - Až v roce 2009 bude český fotbal volit nového předsedu, může dojít opět k patové situaci - čili, že nový šéf zvolen nebude, jako se to v loňském roce stalo dvakrát. "Zatím jsme nedošli k tomu, jak této hrozbě zabránit," přiznal na dnešní tiskové konferenci Pavel Mokrý, předseda Českomoravského fotbalového svazu.

Přitom první příležitost ke změnám volebního systému se nabízí už v únoru na Valné hromadě ČMFS. Ta bude nevolební, ale bude řešit případnou změnu stanov. Už teď je však jisté, že na principu volby svazového šéfa se nic nezmění.

"Protože se česká a moravská strana nemohou shodnout jak možnou patovou situaci vyřešit, ponechali jsme stávající model," poznamenal Mokrý.

Problém je v tom, že předseda musí být zvolen většinou hlasů v české a moravské komoře. Přičemž v loňském roce každá komora preferovala jiného kandidáta a na kompromisu se neshodla ani v tzv. dohadovacím řízení. To nastává po dvou neúspěšných volebních kolech.

Pohled MF DNES

Piškvorky, nebo lodě?

Hrát mariáš.
Vrhat šipky.
Skákat panáka.
Utkat se ve slovním fotbale.
Soutěžit v karaoke.
Pustit se do vrhcábů.
Zápasit v bahně.
Přetahovat se lanem.
Střihnout si.

Nabízí se spousta způsobů, jak vybrat šéfa českého fotbalu. Každý z nich je důstojnější než ten, podle něhož se to děje doopravdy. Minimálně v tom, že určí vítěze. I tyhle nápady by ale zkrachovaly.

"Ať rozhodnou piškvorky," trvali by vytrvale na svém Češi.

"Ne a ne a ne! Lodě jsou lepší," křičeli by Moravané neústupně.

Filip Saiver

"Česká strana chce, aby po dvou neúspěšných pokusech byl předseda zvolen většinou všech hlasů. Ale to zase moravská odmítá, protože je v menšině. Proto navrhuje zvolit předsedu procentuálním poměrem hlasů. Jenže v tom případě by se zase cítila znevýhodněna česká strana a z tohoto důvodu je proti," vysvětlil svazový předseda Mokrý.

Možným únikem z krizového scénáře může být například zřízení třetí komory, v níž by byli zástupci profesionálních klubů první a druhé ligy. Lichý počet komor by zabránil "remíze". "Všem se to líbí až do doby, než se začne diskutovat o tom, že dvě komory mohou přehlasovat jednu," podotkl Petr Fousek, svazový generální ředitel.

"Vystavujeme se opět nebezpečí patových situací, ale v tuto chvíli není vůle to změnit," shrnul Mokrý na dnešní tiskové konferenci po jednání Výkonného výboru ČMFS.

"Byl bych rád, aby se to vyřešilo, aby předseda nejpozději ve třetím kole zvolen byl," přeje si Mokrý. "Není dobré sedět celý den na valné hromadě, nezvolit předsedu a jít domů. Bohužel nemám možnost to ovlivnit. Padnul i návrh, že by se předsedové svazu po čtyřletém cyklu střídali podle příslušnosti k jednotlivé komoře. To zatím ale není aktuální."

Autor:


Témata: Petr Fousek
Najdete na iDNES.czmobilní verze