Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neprofesionální Berbr, míní Pelta a chce pro něj veřejnou roli

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta | foto: ČTK

4 2013
S jeho výroky nemohu souhlasit, musím se vůči tomu vymezit, prohlásil Miroslav Pelta na adresu člena výkonného výboru Romana Berbra. Navzdory Berbrovým kontroverzním slovům i činům však předseda Fotbalové asociace ČR dodává: "Má dobré nápady a je schopný pro fotbal hodně udělat."

Peltovi se nelíbily především Berbrova slova na adresu předsedkyně odvolací a revizní komise Markéty Haindlové, která chtěla kandidovat na předsedkyni FAČR. Berbr v té souvislosti uvedl, že ženu má v čele fotbalový svaz jen v Burundi.

Pelta rovněž vyčetl Berbrovi reakci na stížnosti klubů, že se proti nim postavili rozhodčí ve chvíli, kdy vyjádřily podporu Haindlové. "Když se jim to nelíbí, tak ať se odstěhují a hrají jinde," citoval Berbra deník Sport.

Podle Pelty jsou takové výroky neprofesionální. "S jeho výroky nemohu souhlasit, musím se vůči tomu vymezit. Řekl jsem mu to i osobně. Jeho silácké řeči jsou zbytečné a na veřejnosti vzbuzují emoce, které nám berou jiné úspěchy," prohlásil Pelta na dnešní tiskové konferenci po zasedání výkonného výboru.

Roman Berbr

Roman Berbr

První muž českého fotbalu si rovněž myslí, že si Berbr sám škodí, neboť tím degraduje vlastní dobrou práci. "Je to kontroverzní člověk, ale fotbal miluje. Má dobré nápady a je schopný pro fotbal hodně udělat. Je potřeba si z něj brát to dobré a usměrňovat ho," řekl Pelta.

K tomu by podle něj mohlo pomoci i to, pokud bude Berbr zvolen místopředsedou FAČR. "Pak by byl pod daleko větším dohledem a kontrolou médií a veřejnosti. Už by nebyl jen postavou v zákulisí, ale měl by veřejnou roli," dodal Pelta.

Největší Berbrův přínos pro český fotbal je podle Pelty v jeho velkém vlivu. "Na okresu a v krajích má největší vliv. Do fotbalu hodně vidí a to především z neprofesionálního pohledu. Jeho připomínky v tomto směru bývají hodně pragmatické. Má velké plusy a s jeho prací jsem spokojený," podotkl Pelta na adresu bývalého rozhodčího.

Rajchl proti Berbrovi na místopředsedu FAČR kandidovat nebude

Místopředseda Fotbalové asociace ČR za Čechy Jindřich Rajchl nebude na sobotní valné hromadě na svou funkci znovu kandidovat. Původně přihlášku podal, ale v úterý ji stáhl. Jediným kandidátem na tento post zůstává člen výkonného výboru Roman Berbr.

Jindřich Rajchl

Jindřich Rajchl

Rajchla, který byl místopředsedou zvolen v roce 2009, prý k rozhodnutí dovedla atmosféra v českém fotbale. "Většina lidí v současném fotbale přemýšlí hlavně o tom, jak komu uškodit a nikoli o tom, jak fotbalu pomoci. A v takové polarizované atmosféře se mi pracovat nechce," řekl Rajchl ČTK.

Především mu vadí, že se nepracuje koncepčně. "Nechci pracovat ze dne na den. Chci pracovat v rozsahu let, ale to v současné době není možné, protože jakékoli rozhodnutí je hned kritizováno," dodal s tím, že jeho rozhodnutí není ovlivněno konkrétními lidmi. "Rozhodně nechci, aby se to bralo, že tak činím kvůli různým osobám. Jde o celkovou atmosféru," tvrdí.

Zkušený právník se chystá zaměřit především na práci v Dukle Praha, kde je předsedou dozorčí rady. "V Dukle se odvádí velmi dobrá práce, já na ni však neměl tolik času, tak bych to teď chtěl napravit," řekl Rajchl.

Jeho rozhodnutí znamená, že hned na tři ze čtyř nejvyšších funkcí FAČR kandiduje pouze jeden člověk. Na předsedu současný šéf asociace Miroslav Pelta, na místopředsedu za Moravu Zdeněk Zlámal a na místopředsedu za Čechy Berbr. Ti budou voleni aklamací, tedy veřejně zvednutím ruky na valné hromadě. Jen o post místopředsedy za ligu se ucházejí dva funkcionáři, jimiž jsou Dušan Svoboda a Jaromír Šeterle.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze