Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj o miliony je tady. Dokonají liberečtí fotbalisté senzaci?

Liberečtí fanoušci na stadionu v Terstu proti Udine v utkání play-off Evropské ligy. | foto: AP

29 2013
Jedna z nejdůležitějších bitev v historii fotbalového Liberce je tady! Slovan dnes může dovršit postup do základní skupiny Evropské ligy a zajistit si přísun více než 30 milionů korun od fotbalové federace UEFA. Našlápnuto má parádně, minulý čtvrtek zvítězil na hřišti silného italského Udine 3:1 a šokoval fotbalovou Evropu.

"Cítíme respekt k soupeři, ale také velkou šanci. Máme postup nadosah," říká liberecký trenér Jaroslav Šilhavý. "Věřím, že nás plný stadion požene dopředu a uvidí dramatický fotbal s dobrým koncem pro nás."

Vstupenky šly v Liberci na dračku, do středy se prodalo 9100 lístků, zbývá tedy obsadit už jen poslední stovky míst. Liberec nemusí doma vyhrát. Nemusí ani remizovat. Může si dovolit i luxus prohry o jeden gól. Může prohrát dokonce i 0:2 a půjde dál. Prohra 1:3 by znamenala prodloužení, prohra 2:4 a vyšší by už hrála pro Udine.

Zdánlivě lehká situace. Proti Liberci však hraje několik faktorů: 1. nesmírná síla Udine, které v prvním utkání provázela až nehorázná smůla, 2. kvůli kartám nemůže hrát klíčový obránce Kušnír, 3. s otazníkem je i start záložníka Rybalky, který měl zdravotní potíže.

Pro Liberec naopak svědčí: 1. senzační výsledek 3:1 z prvního zápasu, 2. plný stadion U Nisy, který hráče nabudí, 3. týmový duch a srdce.

"Nebudeme jen bránit, chceme být i nebezpeční," ujistil kouč Šilhavý. "I když soupeř má na druhou stranu takovou sílu, že nás asi do defenzivy zatlačí. Vzhledem k výsledku prvního utkání Udine musí útočit. Věřím ale, že jeho klíčoví hráči budou mít míň prostoru a času."

Italové dorazili ve středu pod Ještěd s prohrou 1:3 v zádech, sebevědomí jim však nechybí. "Prvním výsledkem jsme si moc nepomohli a jsme v těžké situaci, ale doufám, že se nám ji podaří zvrátit," řekl trenér Francesco Guidolin.

"V domácím zápase jsme byli lepší, ale soupeř proměnil všechny své tři šance," podotkl hvězdný útočník Antonio di Natale. "Věřím, že v Liberci prokážeme své kvality. Klubu na výsledku moc záleží." Vzhledem k tomu, že se na důležitou bitvu chystá bezmála 10 tisíc lidí, pořadatelé žádají diváky, aby k Nise přišli alespoň hodinu před zápasem, aby předešli frontám u turniketů.

Odveta play-off Evropské ligy mezi Slovanem Liberec a Udinese Calcio začíná na stadionu U Nisy v 19.00, řídit ji budou rozhodčí z Řecka. Úspěšnější z týmů se může těšit na zítřejší los základních skupin Evropské ligy i na přísun milionů do klubové kasy.Najdete na iDNES.czmobilní verze