Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před losem ME se Češi budou radit

26 2006
Nyon - Dnes večer ve švýcarském Montreux si česká fotbalová delegace určí strategii, s jakou v pátek půjde do místního Kongresového paláce. V pravé poledne se tam budou losovat kvalifikační skupiny, v nichž půjde o účast na mistrovství Evropy 2008. Pořadateli tohoto šampionátu jsou Švýcarsko s Rakouskem.

"Musíme se poradit především o tom, jak budeme postupovat, až budeme znát naše soupeře," sdělil generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek, který je v těchto chvílích společně s předsedou fotbalového svazu Pavlem Mokrým v sídle Evropské fotbalové unie (UEFA) v Nyonu na konferenci svazových předsedů a sekretářů.

Zmíněná strategie se týká především vyjednávání ohledně pořadí zápasů v kvalifikační skupině.

"To bývá vždycky složité, například před čtyřmi roky jsme se na takové schůzce prostě nedomluvili," vzpomíná Fousek na marné mnohahodinové sezení v pražském hotelu Hilton.

Dohadování o pořadí kvalifikačních zápasů pro mistrovství Evropy 2004 tehdy skončilo krachem, když dohodu zablokovali především Nizozemci.

A jestli má před pátečním losem nějaké zvláštní přání trenér českého národního mužstva Karel Brückner?

"To byste se museli zeptat jeho," reaguje Fousek. "Ale určitě je rád, že v kvalifikaci nenarazíme na Holanďany."

S Nizozemskem se Brückner utkal už pětkrát. V kvalifikaci o účast na ME 2004 tým Česka hrál s tímto soupeřem 1:1 a 3:1, na šampionátu v Portugalsku zvítězilo Česko v základní skupině 3:2 a v kvalifikaci pro MS 2006 zvítězili Nizozemci dvakrát 2:0.

nasazení do výkonnostních košů - ZDE

"Naši dlouhodobou snahou je, aby se termínovka zápasů ve skupinách losovala hned po vylosování skupin. Ale přestože nás podporují i jiné svazy, UEFA to zatím nechává na zástupcích jednotlivých reprezentací," říká Fousek.

K určení "jízdního řádu" skupin losem zatím UEFA přistupuje pouze v případech, že se zainteresované svazy nedomluví. Dohodnout se přitom musí do třiceti dnů od vylosování skupin. Před čtyřmi lety UEFA termínovku skupiny, v níž hrálo mj. Česko s Nizozemskem, nakonec vylosovat musela. Stejně jako některé další.

"Jisté je zatím jen jedno, že po losu přímo v Montreux se s ostatními soupeři nedomluvíme. A jestli jim navrhneme schůzku v Praze stejně jako před čtyřmi, nebo jestli to budeme směrovat rovnou k losování, o tom a o dalších věcech se musíme domluvit dnes večer," pokračuje Fousek.

Této porady se vedle generálního sekretáře Fouska a předsedy Mokrého zúčastní reprezentační trenér Karel Brückner a svazoví místopředsedové Vlastimil Košťál s Jaroslavem Vackem.

Mokrý s Fouskem se už také sešli se zástupci Turecka a probírali vzájemná přátelská mezistátní měření sil na turecké půdě ve středu 1. března.

"Výkopy jednotlivých zápasů ještě upřesníme, ale předběžně jsme se dohodli, že v Izmiru by měla hrát áčka a taky jedenadvacítka a v Manise B mužstva," uvedl na závěr Fousek.

Na první březnový den jsou naplánována utkání Turecko - Česko prvních mužstev, rezerv a týmů do 21 let.

V pátek 27. ledna v 10.00 se v Montreux losuje i kvalifikace mistrovství Evropy jedenadvacítek, jehož finálový turnaj proběhne příští rok v Nizozemsku. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze