Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vrba se chystá na los kvalifikace. S kým se Češi poperou o Euro 2016?

Čeští fotbalisté se radují z gólu Bořka Dočkala v kvalifikačním utkání v Bulharsku. | foto: Valentina PetrovováAP

21 2014
Pozornost fotbalové Evropy se v neděli zaměří na Azurové pobřeží. V jeho nejvýznamnějším středisku v Nice se v poledne losuje kvalifikace o kontinentální šampionát 2016, který hostí Francie. S kým o postup budou bojovat Češi pod novým trenérem Pavlem Vrbou?

Prvního soupeře zná, za necelé dva týdny si Vrba odbude premiéru v Praze proti Norsku.

Protivníky pro následující dvě přípravná utkání také, v květnu ve Finsku, v červnu v Olomouci proti Rakousku. Nejdůležitější konkurenty pro začátek angažmá se však trenér českých fotbalistů teprve dozví.

"v duchu nějaké přání mám a kalkuluju, jaká skupina by pro nás mohla být dobrá a naopak. Rozhodující asi bude, koho dostaneme z prvního a třetího koše," přemítal Vrba před odletem na francouzskou riviéru.

Česká reprezentace je při losu ve druhém výkonnostním koši. Je jisté, že se vyhne Ukrajině, Chorvatsku, Švédsku, Dánsku, Švýcarsku, Belgii, Maďarsku a Irsku, což jsou vesměs velmi silní soupeři.

Do prvního koše patří absolutní elita: Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie či Portugalsko. Nejschůdnějšími soupeři by byly Rusko, Řecko či Bosna.

Ve třetím jsou neatraktivní, ale nepříjemní protivníci Srbsko, Turecko, Slovinsko, Izrael, Norsko, Slovensko, Rumunsko, Rakousko, Polsko.

"Mám jediné přání, být ve skupině, ze které postoupíme. Účast na Euru je je pro nás extrémně důležitá. Z hlediska prestiže i ekonomiky," prohlásil fotbalový předseda Miroslav Pelta pro web asociace.

Například postupem do čtvrtfinále na předchozím Euru 2012 reprezenatce vydělala 12 milionů eur (což je při současném kurzu 330 milionů korun), které dostala jako bonus od Evropská fotbalová unie (UEFA).

Rozdělení do košů
1. koš2. koš3. koš4. koš5. koš6. koš
Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Rusko, Bosna a HercegovinaUkrajina, Chorvatsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko, Belgie, Česko, Maďarsko, IrskoSrbsko, Turecko, Slovinsko, Izrael, Norsko, Slovensko, Rumunsko, Rakousko, PolskoČerná Hora, Arménie, Skotsko, Finsko, Lotyšsko, Wales, Bulharsko, Estonsko, BěloruskoIsland, Severní Irsko, Albánie, Litva, Moldávie, Makedonie, Ázerbájdžán, Gruzie, KyprLucembursko, Kazachstán, Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar

Těžká skupina by mohla vypadat následovně: Španělsko, Česko, Srbsko, Černá Hora, Island, Kazachstán. Jednodušší varianta třeba takto: Řecko, Česko, Slovensko, Estonsko, Kypr, Gibraltar.

"V prvním koši jsou špičkoví soupeři s nejlepšími hráči, atraktivní pro asociaci i fanoušky. Pak tam jsou i reprezentace ne tak ekonomicky zajímavé a přijatelné po herní stránce," uvažoval Vrba.

"Možná by bylo dobré jít na někoho, kdo má občas trochu výkyvy formy. Ale je to opravdu ošidné. A podobné to je i se třetím košem. Tam může být reprezentace s lehce stagnující výkonností, nebo naopak ta s velkým progresem a silnou hráčskou generací. Abych byl upřímný, tak bych si moc nepřál Slováky. Mají zajímavou generaci. Podle mě to je jedno z mužstev, které ze třetího koše může vyloženě překvapit."

Do kvalifikace zasáhne třiapadesát zemí, osm skupin bude šestičlenných, do zbývající pětičlenné přibude Francie, která jako pořadatel má Euro jisté. Se soupeři se utká jen v přípravných duelech. UEFA oznámila, že z politických důvodů nesmí v jedné skupině být Španělsko s Gibralaterem, který jde do kvalifikace poprvé v historii, a Arménie s Ázerbájdžánem.

Euro v roce 2016 bude hrát poprvé v historii 24 týmů. Doteď to bylo šestnáct mužstev. Postoupí dva nejlepší dva týmy z každé skupiny a také nejlepší tým ze třetích míst. Zbylá mužstva na třetích příčkách půjdou do baráže.

Pokud by los určil českému mužstvu Rakušany ze třetího koše či Finy ze čtvrtého, pro květnový a červnový přípravný zápas bude asociace hledat jiné soupeře.

Jedním z aktérů losování bude i Ivo Viktor. Spolu s legendárním brankářem československých šampionů z roku 1976 se slavnostního ceremoniálu zúčastní i dalších dvanáct gólmanů, kteří Euro v minulosti vyhráli.Najdete na iDNES.czmobilní verze