Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko jde do boje o mistrovství světa. Pomoci může i plyšový lev

TALISMAN PRO ŠTĚSTÍ Petr Čech pózuje s plyšovým lvem, kterého fotbaloví reprezentanti dostali jako dárek od žáčků z Olomoucka. | foto: Tomáš Frait

22 2013
Pestrobarevný fotbalový karneval v Brazílii - mistrovství světa 2014 - je ještě daleko. Ale čeští reprezentanti o něm nemusejí jen snít. Vytouženému šampionátu se dnes můžou přiblížit, když v kvalifikačním zápase porazí Dánsko. Utkání začíná v Olomouci ve 20:30.

"Na podzim jsem říkal, že v jarních zápasech budeme silnější. Navíc nám dodaly trochu klidu výhry v přípravných zápasech proti Slovensku a Turecku. Ale jestli opravdu jsme v lepší pohodě, ukáže až páteční zápas," prohlásil trenér Michal Bílek.

Když reprezentace hrála na Andrově stadionu naposledy, smetla v listopadovém přípravném zápase Slovensko 3:0. Teď Bílkovi svěřenci potřebují vyhrát znovu. A nutně to nemusí být tak jasným rozdílem. Důležité je zkrátka jakékoliv vítězství.

Česko je totiž v tabulce kvalifikační skupiny B na třetím místě. Na suverénní Itálii ztrácí pět bodů a na druhé Bulharsko jeden. Obě země ovšem odehrály o jeden zápas víc. Na mistrovství světa přímo postupuje jen vítěz skupiny, druhý v pořadí má šanci na podzimní baráž.

Pravděpodobné sestavy

Jak by oba týmy mohly nastoupit

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Vydra, Plašil, Rosický, Darida, Krejčí - Lafata
Dánsko: Schmeichel - Jacobsen, Kjaer, Agger, Wass - Zimling, Jensen - Rommedahl, Eriksen, Krohn-Dehli - Cornelius

Čtvrteční trénink českých fotbalistů probíhal ve vlezlé zimě. Přesto ho přímo na stadionu sledovalo několik set diváků.

Dnes už na stejném místě půjde o důležité body. Čech, Rosický a spol. budou mít v zádech vyprodané tribuny, na kterých jim bude fandit dvanáct tisíc fanoušků. A to se ještě na spoustu zájemců o lístky nedostalo.

"Je dobře, že hrajeme v Olomouci. V Praze jsou velké stadiony, které vypadají poloprázdně, i když přijde deset tisíc lidí. Takhle bude určitě vyprodáno," řekl útočník David Lafata.

TALISMAN PRO ŠTĚSTÍ Petr Čech pózuje s plyšovým lvem, kterého fotbaloví

"Ani nám nevadí, že se nehraje v Praze. Kolikrát může dvanáct tisíc fanoušků na menším stadionu udělat větší rámus než třikrát víc diváků na jiném stadionu," doplnil trenér Morten Olsen.

Reprezentace si v poslední době vyzkoušela, že vděčné publikum mimo hlavní město jí fandí i ve chvílích, kdy se úplně nedaří. Navíc v Olomouci panuje fotbalové nadšení. Ať už kvůli listopadovému výkonu národního týmu nebo díky výborným ligovým výsledkům místní Sigmy, která na jaře vyhrála všechna utkání.

Teď ještě vřelou podporu využít…

Vždyť kolem české reprezentace je až podezřele pozitivní atmosféra. Po dvou povedených přípravných zápasech se od fotbalistů nečeká nic jiného než vítězství. Tím spíš, že Dánsku se v poslední době nedaří - nevyhrálo osm zápasů za sebou.

"Všichni si uvědomujeme, že Dánové půjdou do zápasu s tím, že nesmějí prohrát. Myslím, že díky tomu se fanoušci můžou těšit na pěkný zápas. Protože i my půjdeme za vítězstvím," řekl kapitán Tomáš Rosický. "Naším cílem je odskočit Dánsku na šest bodů. Ale lehký zápas nás rozhodně nečeká."

Jeho tým se navíc může kromě vlastních schopností spolehnout na nového maskota. Malí fotbalisté z Olomoucka národnímu týmu darovali plyšového lva, kterého budou mít hráči při pátečním zápase na lavičce náhradníků.

Přinese nový talisman české reprezentaci štěstí na cestě do Brazílie?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze