Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víkend plzeňského šéfa: zažije slávu ve Wembley a doufá ve slávu doma

Do Londýna kvůli finále Ligy mistrů přijely desetitisíce německých fanoušků. | foto: AP

25 2013
Londýn (Od našeho zpravodaje) - V sobotu večer bude v Londýně na vlastní oči přihlížet korunovaci nového krále fotbalové Evropy. O den později by se rád díval, jak se jeho klub stává králem fotbalového Česka. "K tomu mi raději ještě negratulujte," usmíval se Tomáš Paclík před slavným stadionem ve Wembley.

Za víkend tak plzeňský boss stihne dva fotbalové zápasy. "V tom prvním mám o něco blíž k Bayernu, ale je mi víceméně jedno, kdo zvítězí," tvrdil před finálovým duelem Ligy mistrů, v němž se bavorský klub utká s Dortmundem. Komu bude fandit v tom druhém utkání, je zbytečné se ptát: pokud jeho Plzeň porazí v neděli Liberec, stane se tuzemským mistrem.

Ale předtím ještě Paclík zhlédne finále Ligy mistrů. Coby muž pohybující se ve fotbale měl možnost koupit si na utkání lístek za 350 eur. O cestě uvažoval i jeho kamarád, ten však podobné privilegium neměl. Vstupenka by ho tedy přišla na 4 500 eur! Není divu, že si to rozmyslel.

I takový balík peněz ale mnozí němečtí fanoušci obětovali, aby mohli u velké podívané být. Už přes den se hloučky příznivců obou táborů trousily kolem stadionu, obě skupiny se mírumilovně prolínaly za dohledu strážníků v typických londýnských čepicích. Výmluvný byl obrázek, když asi osm dortmundských fanoušků poprosilo o vyfocení před Wembley muže v červeném kostýmu Bayernu a ten ochotně vyhověl.

Barvy měli příznivci týmů odlišné, jednu věc však u sebe měli často ti z Dortmundu i ti z Mnichova: repliku poháru, o který se hraje. Shodně věřili, že právě jejich miláčci zvednou nad hlavu originál, tahle víra se ovšem vyplní jen fanouškům jednoho klubu.

Před zápasem byl čas na upevnění této víry, k čemuž kromě modliteb za vítězství pomáhala i statistika. Ta přece jen víc nahrává Bayernu: ze čtyř zápasů v této sezoně neprohrál tým s Dortmundem ani jediný a při cestě k tomu pátému v Londýně, nasbíral ve čtvrtfinále a semifinále Ligy mistrů čtyři výhry a skóre 11:0.

"Pokud bude hrát Bayern svůj standard, vyhraje i finále," tvrdí jedna z bývalých velkých postav klubu Paul Breitner.

Co utěšuje před utkáním Dortmund? Tak například, že v bundeslize neprohrál s Bayernem už šest zápasů v řadě a že má druhého nejlepšího střelce soutěže - Robert Lewandowski nastřílel už deset gólů a dva mu scházejí, aby se dotáhl na Cristiana Ronalda z Realu.

Navíc je Borussia v přece jen příjemnější pozici - zatímco Bayern "musí", Dortmund "může", to znamená, že Dortmund není favoritem. "Ať se stane ve finále cokoliv, umřu jako šťastný muž," pronesl dortmundský trenér Jürgen Klopp. Replika je to výstižná a hezká, přesto je těžké ji zcela uvěřit. Případná prohra by Kloppovi minimálně na pár dní jistě pokazila náladu.

Mimochodem, před Wembley se v sobotu v poledne procházel takřka jeho dvojník, navíc v dortmundských barvách a s typickým "kloppovským" úsměvem; někteří fanoušci se ho bezmála lekli, pak už cvakaly fotoparáty.

Vděčným objektem byl i podivín v barvách Bayernu, jenž postával u stadionu na bizarní čtyřkolce sestavené ze dvou bicyklů, na níž měl vánoční stromeček a sám byl v mikulášské čepici. Jako by naznačoval, že do Mnichova dnes mohou s finálovým úspěchem přijít druhé Vánoce.

Do nepříliš vzdálené Plzně mohou přijít "Vánoce" hned následující den. Paclík sice odmítal předčasné gratulace, také však netajil: "To bychom byli za pitomce, kdybychom ještě náskok ztratili."

Pokud plzeňští hráči za pitomce nebudou, zajistí si tím pro příští sezonu naději na účast v soutěži, jejíž letošní vyvrcholení přijde v sobotu v noci v Londýně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze