Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před dalším losem opět číhají Nizozemci

4 2003
Praha - Pouhých pět dní po lisabonském losu evropského šampionátu v Portugalsku odlétá ve čtvrtek vpodvečer česká fotbalová delegace k další podobné cestě. Tentokrát do Frankfurtu nad Mohanem, kde v pátek v 17.00 ve Festhalle proběhne rozlosování evropské kvalifikace pro mistrovství světa v roce 2006, jehož pořadatelem je Německo.

Losování budou za český fotbal přítomni místopředseda svazu Jaroslav Vacek, svazový generální sekretář Petr Fousek, trenér národního mužstva Karel Brückner a šéf reprezentace Vlastimil Košťál.

"Na každou takovou akci se vždycky odlétá s přáním, aby byl los co nejpříznivější," poznamenává Fousek. "Samozřejmě jsme rádi, že jsme znovu v prvním koši, ale stejně tak zase můžeme narazit na Holanďany, kteří jsou ve druhém. Samozřejmě jsme se o tom bavili i s trenérem Brücknerem a oba doufáme, že tentokrát už konečně na Holandsko nenarazíme."

Fotbalisté Česka nizozemský tým dvakrát přehráli v kvalifikačních bojích o mistrovství Evropy (o EURO 96 a o EURO 04), na evropském šampionátu 2000 s Nizozemskem prohráli v základní skupině, nyní jsou Češi s nizozemskou reprezentací v základní skupině mistrovství Evropy 2004 společně s Německem a Lotyšskem.

Evropská fotbalová unie (UEFA) přichází před mistrovstvím světa v Německu s novým kvalifikačním modelem. Místo obvyklých devíti skupin jich bude pouze osm, čím pochopitelně přibude zápasů.

"My tuhle změnu systému jen vítáme, protože místo přátelských zápasů přibudou soutěžní. A právě v tom vidí přínos i trenér Brückner," říká Fousek.

Odpadnou tak pětičlenné kvalifikační skupiny. Podle nového modelu budou čtyři šestičlenné a nově přibudou dokonce tři sedmičlenné. Týmy v sedmičlenných skupinách tak čeká dvanáct kvalifikačních utkání.

Z Frankfurtu se už v této souvislosti ozývají hlasy, že přednost pro šestičlenné skupiny dostanou Francie, Anglie, Itálie a Španělsko. Tedy reprezentace zemí, jejichž hráči jsou vzhledem k náročným domácím ligám a účasti v evropským pohárových soutěžích nejvytíženější.

"Pokud vím, tak oficiálně nic takového potvrzené není, ale je mi jasné, že v tomto směru probíhá velké lobbování. A samozřejmě jde i o komerční záležitost," říká Fousek. "Víc budeme vědět až na místě. Ale pokud jde o to, na koho vyjde šesti, nebo sedmičlenná kvalifikační skupina, přišlo by mi spravedlivější určit to buď podle koeficientu, nebo losem."

Na světovém šampionátu 2006 má Evropa zajištěno čtrnáct míst. Z kvalifikace postoupí přímo osm vítězů skupin a dva celky z druhým míst s nejlepší bilancí. Zbývajících šest mužstev z druhých míst se o tři místa střetne v baráži, čtrnáctým účastníkem mistrovství je pořadatelská země Německo.

"V téhle kvalifikaci půjde o poslední barážové zápasy," upozorňuje Fousek. "Už v příští kvalifikaci pro mistrovství Evropy 2008 bude baráž zrušena, ze sedmi kvalifikačních skupin budou postupovat přímo první dva nejlepší týmy, které doplní reprezentace pořadatelských zemí Rakousko a Švýcarsko."

Proti baráži se totiž podle Fouska ozývalo stále víc a víc hlasů. "Veškerá snaha trvající půldruhého roku mohla přijít vniveč během pouhého dvojzápasu, to se nelíbilo skoro nikomu. Nejen nám, kteří jsme na baráž doplatili před dvěma lety v zápasech s Belgií, čímž jsme přišli o mistrovství světa."

Svazový generální sekretář předpokládá, že v pátek ve Frankfurtu budou nejen rozlosovány kvalifikační skupiny, ale že pánové z UEFA určí i jejich kompletní jízdní řád, tedy pořadí všech zápasů. "Odpadly by tak obvyklé schůzky účastníků jednotlivých skupin, na nichž se pořadí kvalifikačních zápasů domlouvá," říká Fousek.

"Tyhle dohady jsou totiž čím dál složitější a stejně leckdy k dohodě nedojde. Takže termíny pak musí určit řídící orgán soutěže. Jistě si vzpomínáte, že takhle to dopadlo s naší kvalifikační skupinou pro mistrovství Evropy, kdy jsme na pražské schůzce nemohli najít společnou řeč s Holanďany a s Rakušany. A podle úředně nařízených termínů se hrálo v dalších třech skupinách."

Rozdělení do košů pro páteční losování evropské kvalifikace MS 2006

1. koš:  Francie, Portugalsko, Švédsko, Česko,  Španělsko, Anglie, Itálie, Turecko

2. koš:  Nizozemsko, Chorvatsko, Belgie, Dánsko, Rusko, Irsko, Slovinsko, Polsko

3. koš: Bulharsko, Rumunsko, Skotsko, Srbsko a Černá Hora, Švýcarsko, Řecko, Slovensko, Rakousko

4. koš:  Ukrajina, Island, Finsko, Norsko, Izrael, Bosna a Hercegovina, Lotyšsko, Wales

5. koš:  Maďarsko, Gruzie, Bělorusko, Kypr, Estonsko, Severní Irsko, Litva, Makedonie

6. koš:  Albánie, Arménie, Moldavsko, Ázerbájdžán, Faerské ostrovy, Malta, San Marino, Lichtenštejnsko

7. koš:  Andorra, Lucembursko, KazachstánNajdete na iDNES.czmobilní verze