Pražské týmy mají ve druhé lize rozdílné cíle. Největší ambice má Žižkov

Fotbalisté Viktorie Žižkov se zdraví s fanoušky po vítězném zápase | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

31 2009
Jeden je velkým favoritem, druhý sní o bývalé slávě, třetí bude zkoušet mladíky. V rozdílných pozicích vstupují do druhé fotbalové ligy, která v pátek začíná, pražské týmy Žižkov, Dukla a Sparta B.

Žižkov: Útok na ligu se sníženým rozpočtem

"Nepostoupit, to by byl neúspěch. Návrat mezi elitu je pro nás jasným cílem," vyhlašuje prezident Žižkova Luděk Vinš. "Přišel trenér s obrovskými zkušenostmi, jeho by určitě nebavilo hrát jen druhou ligu."

Největší posilou na Žižkově totiž není hráč, ale právě kouč Vlastimil Petržela, který se vyléčil ze závislosti na prášcích a hazardu. "Do nové sezony přicházíme v novém světle," říká Vinš. "Doufám, že nastartujeme novou éru Viktorky. Ale jsme opatrní. Vyznávám teorii raněného ptáka: moc nevyskakovat. Každý se na nás totiž bude chtít vytáhnout."

Jestli jste na Žižkov chodili v lize a přijdete i teď, tým nejspíš vůbec nepoznáte. Angažmá si hledají Besta, Pilař, Sabou a Vozábal. Smlouva skončila kapitánovi Stracenému, Naumov je ve Slavii, Švancara ve Slovácku a Gabriel ukončil kariéru.

Nahradit je mají zkušení obránci Petrouš s Marešem a záložník Culek. "K nim máme spoustu mladých a šikovných kluků," říká Petržela.

A mladší fotbalisté jsou i levnější. Žižkov jde do nové sezony s rozpočtem sníženým o třetinu, tedy částkou zhruba 30 milionů korun. Pokud se tým probojuje zpátky do ligy, přibude položka 20 milionů na vyhřívaný trávník. Ten byl letos v plánu, ale po sestupu se od něj ustoupilo. "Projekty jsou připravené, čekáme, až budeme v lize," říká Vinš.

Kvůli vyhřívanému trávníku už na Žižkově nebudou své domácí zápasy hrát Bohemians Praha ze Střížkova, kteří našli azyl na Strahově. "Chtěli jsme, aby se na investici do vyhřívání nějak podíleli, ale nedohodli jsme se," vysvětlil Vinš.

Dukla: Za Zelenku nám dejte fanoušky na hostování

Dukla má po 5. místě z minulé sezony vysoké ambice. "Chceme hrát nahoře. Uměli bychom se připravit i na ligu," říká předseda představenstva Martin Lafek.

Klub se slavnou minulostí a rozpočtem 25 milionů korun by rád navázal na tradici Dukly a vrátil se do ligy. Jako jednoznačný cíl si to však nestanovil. "Chci být po každém zápase na tým hrdý, jako jsem byl v minulé sezoně. Uvidíme, jestli to bude na postup stačit," říká Lafek.

Pomoct by měla i spolupráce s Fakultou tělesné výchovy a sportu: rady a nové poznatky odborníků využívala Dukla v přípravě. Ta se už netýkala Jiřího Novotného – 39letý stoper si hledá angažmá. "Odvedl tady fantastickou práci, víc než na sto procent. Po jeho boku vyrostli stopeři Kučera s Macháčkem," hodnotí kouč Günter Bittengel. "Teď dáme šanci mladým."

Na soupisce Dukly najdete sedm hráčů ročníku 1987 a mladších. Výrazně omladil i B-tým, který bude hrát divizi. "Nazýval bych tenhle tým juniorkou," vyzval Bittengel. "Jsou tam hráči do dvaceti let, mají stejné vybavení, tréninkové metody i péči jako áčko, aby byli co nejdříve připravení na přechod do profesionálního fotbalu."

Kromě Novotného odešel i brankář Vorel, který je v Mladé Boleslavi, a útočník Zelenka, jenž se pokouší v Bohemians 1905 dosáhnout mety sta nastřílených ligových gólů. Chybí mu osm tref. "Chtěli jsme za něj od Bohemky tři tisíce fanoušků na hostování," usmívá se ředitel Dukly Petr Voženílek v narážce, že na domácí utkání nechodí na Julisku velké návštěvy. Zlepší se to?

Sparta B: Mladíci si musí víc věřit

Tradiční úkol čeká na béčko Sparty, která v minulé sezoně skončila na 11. místě – udržet se v soutěži a připravit mladíky na možný přechod do prvního týmu.

"Kluci z béčka dostávají v áčku šanci, s tím jsem spokojený, ale chci po nich ještě víc," říká trenér Zdeněk Svoboda. "Vedu je k tomu, aby si víc věřili, aby si neříkali, že nedostanou šanci, ale naopak to, že šance může přijít. Musí pro to ale být víc zapálení."

Mám lepší výchozí pozici než před lety, říká Petržela

Vlastimil Petržela má pověst velmi nesmlouvavého kouče, pod nímž tréninky hodně bolí. Teď to poznali i fotbalisté druholigového Žižkova, které má slavný trenér za úkol přivést zpátky do ligy.

Byl jste v přípravě na Žižkově stejně tvrdý, jako když jste trénoval třeba ruský Petrohrad?
Letní příprava je trochu jiná než ta zimní. Času je méně, to je trochu nevýhoda. Nemůžu mít s týmem takovou přípravu, jakou bych chtěl, jsou tam nějaké resty. Ale jinak nedělám v přípravách žádný rozdíl, ať trénuji kdekoliv.

Po příchodu jste si pochvaloval tréninkový areál Žižkova v Horních Počernicích. Je to velké plus?
Je fantastický, jsem z něj nadšený, jen mám strach, aby při velkém zatížení neodešlo jedno hřiště.

Kádr na Žižkově se hodně omladil, jste s ním spokojený?
Zdědil jsem nějaký kádr hráčů a musím říct, že výchozí pozice je lepší, než jsem před lety zažil v Bohemce nebo v Liberci. Na druhou ligu jsme dobře připraveni. Je tady spousta mladých a šikovných hráčů, a to i v béčku. Po těch bychom chtěli, aby zespoda tlačili na hráče áčka.

Přišli i tři zkušení fotbalisté. Co od nich čekáte?
Culek u mě začínal v 17 letech v Liberci, stejně tak Petrouš na Bohemce. Oba by měli pomoct s organizací hry, totéž platí o Marešovi, s nímž jsem pracoval 10 let. Navíc je tady i šikovný Francouz Camara.

Většina soupeřů vás bere jako největšího favorita. Co na to říkáte?
Já se tím nesvazuju. My se hlavně musíme ostatním vyrovnat v bojovnosti, o té celá druhá liga je.

Berger junior: Když nevystřelím, táta mě nepochválí

Ještě v minulé sezoně hrál přebor Prahy, ale teď by měl být jednou z hvězd druhé fotbalové ligy. Od Tomáše Bergra, syna legendárního Jana Bergra, si vedení Dukly hodně slibuje.

"Konkrétně na něj se těšte. Myslím, že může být ozdobou druhé ligy," myslí si Martin Lafek, předseda představenstva Dukly. "Těším se, snad nezklamu," reaguje nesměle 23letý záložník.

Myslíte, že můžete být motivací pro fotbalisty hrající níž, že cesta do profesionálního fotbalu existuje?
Rozdíl tam určitě je, ale aby šel jedinec z přeboru do druhé ligy, to není problém. Když to bude dobrý fotbalista, přizpůsobí se. Znám několik lidí, kteří hráli přebor a mohli by se klidně chytit někde ve druhé lize. Napadá mě třeba Honza Horák z Přední Kopaniny.

Co vůbec říkal váš táta na to, že jste teď v létě v Dukle podepsal profesionální smlouvu?
Je rád, že budu hrát výš než v přeboru. Ale jinak mi nic neradil, on mi moc neradí.

Je pro vás těžké žít se jménem Berger? Srovnávají vás lidé?
Určitě ano, ale já se to vždycky snažil nevnímat, nepřipouštím si to.

V čem jste si s tátou podobní?
Asi tím, že jsme oba hubení. Ale co se týče fotbalu, tak je táta úplně někde jinde, než jsem já.

Můžete být konkrétnější?
Táta byl velký fotbalista, reprezentant, kopal levou i pravou nohou. Já jsem třeba ortodoxní levák, pravačkou kopnu málokdy.

Chodí se na vás táta dívat? Chválí vás?
Když má čas, chodí. Pro něj je důležité, aby se hráč nebál, chtěl míč a střílel. Když za zápas nevystřelím, tak mě nepochválí. Já se ale snažím mít často míč, být u něj, vymýšlet přihrávky, dávat góly. Táhne mě to dopředu.

Taky jste byl v minulé sezoně druhý nejlepší střelec přeboru se 17 góly. Když jste hrál přebor, studoval jste i "stavárnu". Budete pokračovat?
Pevně doufám, jsem ve druháku, nějak to musím skloubit.

Kluci musí být víc zapálení, aby šli výš, myslí si kouč

Spartu před lety vedl jako kapitán, teď Zdeněk Svoboda pro první tým vychovává nadějné hráče v druholigové rezervě.

S A-týmem Sparty dnes trénují čtyři hráči z béčka: Švec, Folprecht, Hejda a Sus. Jste s tím spokojený?
Je to v pořádku, ale další kluci by měli dělat ještě víc pro to, aby dostali laso z áčka. Nesmí to vzdávat. Dnes jsou možnosti přejít do áčka jiné, než byly za nás. Tenkrát hráči béčka neměli v áčku šanci, to by si měli kluci uvědomit.

V čem by měli podle vás přidat?
Je to v hlavách, v psychice. Mají tam něco na způsob, že jsou smíření s tím, že nedostanou šanci. Vedu je k tomu, aby si víc věřili, aby si neříkali, že nedostanou šanci, ale naopak to, že šance může přijít. Musí pro to ale být víc zapálení.

O tom s nimi mluvíte?
V tomhle směru s nimi komunikuji každý den. Jsem jejich trenér, ale také straší kolega, který ligu hrával.

Pojďme ke druhé lize: jak jste na ni ve Spartě B připravení?
Už se těšíme, až to začne, že skončí ty letní galeje. Myslím, že jsme dobře připravení, ale jsme pokorní.

Po minulé sezoně jste říkal, že teď v létě budete pracovat od začátku. Co jste tím myslel?
Před rokem přišli hráči z dorostu, kteří neměli zkušenost a dělali naivní chyby. Přes zimu si zvykli a druhou ligu jsme zachránili. Teď zase přišla obměna, máme tam sedm hráčů z dorostu, čeká nás stejná práce.

Nebylo by lepší hrát třetí ligu?
Myslel jsem si to, ale vidím, že jsou kluci schopní zvládnout těžké zápasy výš. Je dobré toho využít.

Autor:

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Thibaut Courtois, Sergio Ramos, Luka Modrič, Gereth BaleEdin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek, Jaroslav Plašil, Michael Lüftner

Nejčtenější

Když Lewa kope do trávy. Reprezentaci zachránil nerovný terén

Kapitán polských fotbalistů Robert Lewandowski v akci během přípravného duelu s...

Gdaňsk (Od našeho zpravodaje) Pětapadesát gólů už za Polsko dal. Mohl a měl dát padesátý šestý. Jenže uznávaný střelec Robert...

Portugalsko slaví vítězství ve skupině, Stanciu dával za Rumunsko gól

Federico Chiesa z Itálie (vpravo) a William Carvalho z Portugalska v souboji o...

Fotbalisté Portugalska v Lize národů remizovali 0:0 v Itálii, což jim zajistilo postup do...

Trenér Zeman přednášel: Fotbal má bavit, tak zrušme ofsajd

Zdeněk Zeman coby trenér fotbalistů Pescary.

Má spoustu času. Kdekdo by na jeho místě byl rád, že si může užívat volna, relaxovat, orazit si. On...

Hapalova vydařená premiéra, Slováci dali Ukrajině čtyři góly

Slovenský fotbalista Albert Rusnák slaví gól zápase s Ukrajinou.

Slovenští fotbalisté v Lize národů přehráli Ukrajinu 4:1 a v tabulce skupiny B1 se dostali na druhé...

Byla tam spousta výborných věcí, ale i nedostatků, říká po výhře Šilhavý

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý během přípravného utkání v Polsku.

Gdaňsk (Od našeho zpravodaje) Fotbalová reprezentace se pod jeho vedením zvedá, zlepšuje se herní projev, přibývají výhry. Ta...

Další z rubriky

Vůbec jsme nezachytávali hradecké náběhy, štve pardubické opory

Pardubický fotbalista Jakub Klíma skončil v brance.

Brrr. A ještě jednou brrr. O nevydařených zápasech se nezřídka píše, že by na ně sportovci rádi co...

Snažím se střílet trošku víc, řekl olomoucký Falta po krásném gólu

Zleva Zoran Gajič ze Zlína a Šimon Falta z Olomouce.

Ze dvaceti metrů zakroutil míč levačkou přes zeď precizně. Brankář Zlína Dostál se proletěl...

Chrudimský střelec Rybička konečně zažehnal půst. A vyhlíží Slavii

Petr Rybička

Býval králem střelců ČFL a ještě loni v téže lize nastřílel úctyhodných jedenáct gólů, to vše pouze...

Najdete na iDNES.cz