Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Praha chystá na MS velkoplošné obrazovky

31 2006
Praha - Čeští fanoušci se dočkají promítání zápasů z fotbalového mistrovství světa na velkoplošných obrazovkách. Praha chystá dvě obří o rozměrech 6x4 metry, které budou umístěné na Staroměstském náměstí. Vysílat se bude každý den jeden vybraný zápas. Dojem fotbalového stadionu mají navodit i přenosné tribuny.

Fotbalové mistrovství světa v Německu je sice pro české fanoušky nedaleko, ale Pražané a návštěvníci hlavního města jej budou mít během turnaje doslova pod nosem.

Projekt Pražské fotbalové léto, nad nímž převzalo patronát město, chce proměnit centrum metropole v podobnou fotbalovou oázu, která vyroste například před Říšským sněmem v Berlíně. Ta česká přijde na 15 milionů korun.

V Praze bude hlavním místem Staroměstské náměstí, kde organizátoři instalují dvě velkoplošné obrazovky o rozměrech 6x4 metry. Na nich každý den během měsíc dlouhého turnaje odvysílají jeden vybraný zápas, dojem fotbalového stadionu mají navodit přenosné tribuny.

Český tým se mezi elitu dostal po 16 letech a ti, kteří se nedostanou přímo na německé stadiony, si budou moci vychutnat zápasy v tradičním prostředí oslav sportovních úspěchů. Pořadatelé se nebojí, že by rušili obyvatele.

"To nechceme. Proto jsme vybrali většinu odpoledních zápasů, těch od devíti je minimálně. Samozřejmě české zápasy tiché nebudou, ale u těch ostatních očekáváme spíš komorní atmosféru," řekl prezident organizačního výboru Libor Votruba.

S vyřazením Čechů program neskončí

Návštěvnost podniku, který si dal do znaku oficiální fotbalový míč šampionátu ve tvaru srdce, nepochybně ovlivní úspěchy českého týmu i počasí. Ale s případným brzkým koncem Brücknerova výběru se prý fotbalový festival vyrovná.

"Počítáme s tím, že se staneme jakousi tranzitní stanicí pro fanoušky mířící do Německa. Zejména Angličanů, ale nájezdu rowdies se bát nemusíme," ujistil Votruba.

Každý den nepůjde jen o fotbal. Program bude začínat dvě hodiny před výkopem a centrem města půjde průvod, který bude lidi zvát na zápas. Pořadatelé chtějí navodit atmosféru festivalu i šampionátu v Německu. V čele průvodu budou hostesky s vlajkami zemí, jejichž zápas se ten den bude vysílat.

U obrazovek pak budou stánky s informacemi i občerstvením z dané země. Organizátoři oslovili ambasády všech 32 zúčastněných zemí, ale ne všechny svou účast na Staroměstském náměstí přislíbily.

Program vyšperkují každodenní koncerty, vystoupí například Mig 21, Anna K. nebo Žlutý pes.

Část fotbalového festivalu se uskuteční i na Václavském náměstí, kde během turnaje vyroste hřiště o rozměrech 20x12 metrů s umělým povrchem. Na něm se odehraje turnaj internacionálů i pražských škol, jehož vítěz pojede na celosvětové finále do Berlína. To je na programu pár dní před vlastním zápasem o zlaté medaile.

Fotbal na Braniborské bráně

Obří obrazovky nabídnou fanouškům fotbal i ve všech dvanácti německých pořadatelských městech. Ta největší bude v Berlíně u Braniborské brány. Pořadatelé podle agentury Reuters očekávají, že se u ní může sejít až sto tisíc diváků.

Obrazovka měří šedesát metrů čtverečních a před ní Berlíňané při mistrovství otevřou obrovský areál, táhnoucí se přes park Tiergarten až k Vítěznému sloupu. V něm budou i další tři o něco menší obrazovky, spousta stánků s občerstvením i taneční scéna.

"Berlíňané milují party v přírodě a tohle je skvělá příležitost. Chceme, aby se lidí dívali na fotbal jinde než doma u televize," řekl mluvčí berlínské radnice Hans-Friedrich Müller.

Už před čtyřmi lety sledovaly tisíce diváků na Postupimském náměstí zápasy z mistrovství světa v Koreji a v Japonsku. Teď tam bude mít své studio televize ZDF.

Metropole ožívá symboly fotbalu i na dalších místech. Glóbus na berlínské televizní věži dostal podobu fotbalového míče a dokonce i před budovou Říšského sněmu roste "fotbalový stadion".

Ne všichni obyvatelé hlavního města jsou však z blížícího se šampionátu nadšeni. Někteří kritizují skutečnost, že radnice utratí za party u Braniborské brány pět milionů eur, přičemž město má hodně napnutý rozpočet a nezaměstnanost kolem dvaceti procent. Jiní mají obavy z výtržností a teroristických útoků.

Mluvčí radnice se je snaží uklidnit. "U vchodů do areálu budou podobná bezpečnostní opatření jako na stadionech. Jen s tím rozdílem, že návštěvníci nebudou muset mít vstupenku," řekl Müller.

Autoři: ,


Škoda Octavia 2,0 TDI Elegance...
Škoda Octavia 2,0 TDI Elegance...

r.v. 2013, naj. 66 700 km, diesel
384 877 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze