Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velký fotbalový čtvrtek číslo 1: Češi bývají vlastenci. Ale jak sází?

Jablonečtí fotbalisté takhle slavili postup přes FC Kodaň. Budou se radovat i proti Ajaxu? A co další české kluby? | foto: AP

20 2015
Fotbalový národ ožívá, ten sázkařský dvojnásob. Nebude to sice bláznivá horečka, jakou můžete sledovat během velkých šampionátů, přesto velký pohárový čtvrtek láká.

Hned čtyři české kluby budou bojovat o skupinovou fázi Evropské ligy, tím pádem se očekává, že se prosázejí miliony. Společnost Tipsport odhaduje, že jen v „českých“ zápasech nabere sázky kolem 12 milionů korun. Fortuna možná až dvojnásobek.

Plzeň, Sparta, Jablonec, Liberec! Čtyřlístek českých zástupců na sebe strhává pozornost. Zatímco první dva týmy jsou favorité a třetí outsider, na Liberec se přijímají sázky zhruba „fifty fifty“.

V evropských pohárech se sází především pragmaticky, i když se samozřejmě najdou vlastenci, kteří „naloží“ peníze na české kluby a pak u televize fandí, aby měli v případě úspěchu tuplovanou radost.

Češi jsou spíš pragmatici

„Aspekt patriotismu pozorujeme spíš na vrcholných akcích, kde hrají národní týmy. Ty mají potenciál přilákat i sváteční sázející, kteří si zážitek z fandění umocní tím, že si na svůj tým vsadí. Srdce a emoce jsou pro ně důležitější než potenciální finanční zisk. O tom, na koho vsadí, mají jasno bez složitých analýz,“ říká Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

„Pomineme-li giganty jako Barcelonu, Bayern Mnichov, Real nebo Chelsea, tak se na zápasy českých klubů vsadí mnohonásobně více než na zápasy zahraničních týmů se stejným kurzem. Sázkaři znají hráče, jejich výkony i výsledky. V pohárových bitvách tam své malé procento hraje i stránka fandovství,“ přidává Petr Urbanec, fotbalový bookmaker Tipsportu.

Většina sázkařů ke kurzovému sázení přistupuje spíše pragmaticky. To znamená, že sledují aktuální informace a snaží se v zápase objektivně posoudit šance obou soupeřů a zároveň zhodnotit atraktivitu kurzu.

On-line přenosy

Všechny čtyři zápasy vám server iDNES.cz nabídne v podrobných reportážích.

Dnešek však nabízí šanci všem: svátečním sázejícím, protřelým tipérům i vlastencům.

Jen Jablonec, který jako jediný začíná na hřišti soupeře, je v souboji s legendárním Ajaxem jednoznačným outsiderem. V tomto případě sázkaři ctí vypsané kurzy. Postup Jablonce se na tiketech objevuje zřídka, ani ne v 5 procentech. Mimochodem, v nominaci Ajaxu je také 17letý český záložník Václav Černý.

Sparta, která soupeří s matným švýcarským Thunem, má jasně navrch. To i přesto, že kvůli minulému vyloučení nesmí hrát režisér Matějovský.

„V otázce postupu Plzně si sázkaři tak jistí nejsou. Poměr sázek je osmdesát ku dvaceti,“ upozorní bookmaker Urbanec.

Proč? Protože srbská Vojvodina v předchozím předkole senzačně vyhrála 4:0 na hřišti Sampdorie Janov a hlavně Plzeň nemá zrovna podařený start do sezony. Dokonce kvůli tomu vyhodila trenéra Koubka a dnešek bude premiérou pro zbrusu novou dvojici Krejčí – Horváth. „Podle všeho léčba Pavlem Horváthem zabere a Plzeň postoupí,“ tvrdí Ladislav Pavlis, hlavní bookmaker z Tipsportu.

Jako nejvyrovnanější čili nejméně čitelný se jeví souboj mezi Libercem s Hajdukem Split.

Upřímně, zatím jsou to všechno jen prognózy a předzápasové analýzy. To klíčové teprve vypukne.

Tři zápasy se hrají od 19.00, jen Plzeň má výkop ve 20.50.

Odvety se hrají za týden.

I když jste se jako sázkaři možná zachovali spíš pragmaticky, dnes večer buďte patrioti a fanděte bez rozdílu na klubovou příslušnost. Čím víc českých klubů postoupí do hlavní fáze Evropské ligy, tím zajímavější bude celý podzim.

Velký fotbalový čtvrtek číslo 1 právě začíná.

Jsme favorit, ale nic nepodceníme, zní od Sparty před Thunem:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze