Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor, z ruiny padá omítka. Vítejte na Tehelném poli

5 2009
Bratislava (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Omítka padá k zemi, jen projdete kolem zdí. Mezi špinavými sedačkami leží odpadlé kusy cihel, rozšlapané noviny, zahozené kelímky od piva. Copak tady nikdo neuklízí? Na toaletu nechoďte. Pokud se nestydíte, raději seskákejte schody a schovejte se za strom. A hřiště? Trávník je samá díra, vydřené fleky, hrboly.

Tak tohle je stadion, na kterém se TO stane. V sobotu večer se Tehelné pole naplní energií a vášněmi. Buď na něm Češi udělají první krok, aby ještě zachránili kvalifikaci, nebo se Slováci o hodně přiblíží mistrovství světa.

"Tenhle stadion je betonová ruina, až je mi z toho smutno. Přesto pro nás všechny zůstává srdcem slovenského fotbalu. Tady se psaly dějiny," říká Ján Švehlík, mistr Evropy z roku 1976, a rozhlíží se po tribunách plných modrých sedaček.

Už dávno tu měl stát nový stadion. Národní. Jenže zatím se nezačalo ani bourat, proto si Slovensko znovu vymohlo výjimku. Vhodnější aréna pro velké zápasy v zemi nestojí.

"Ale bude stát. Právě tady. Porazíme Čechy a jde se na to. Vláda už přislíbila garance," vypráví další ze zlatých bělehradských hochů Jozef Móder. Sám tehdy v prvním čtvrtfinále Eura vstřelil "nepřemožitelným" Sovětům gól. Ano, právě tady.

Tehelné pole se přitom tomu místu přezdívá teprve od války. Jinak se tu od 17. století těžila kvalitní hlína, ze které se vyráběly cihly, slovensky tehly. Ale území se říkalo buď německy Ziegelfeld, nebo maďarsky Téglamezö.

Fotbaloví Čechoslováci tu společně zažili desítky slavných soubojů. Vzpomínáte? Nebo jste ještě nebyli na světě? Trnavský útočník Adamec tu hattrickem sestřelil Brazilce. Na Tehelném poli v červnu 1968 tančilo 60 tisíc lidí, spousta jich plakala dojetím a netušila, že za měsíc budou plakat smutkem a zlostí, když uvidí sovětské tanky.

Padli tu Angličané, prohráli i Francouzi, protože drzoun Panenka proti nim zopakoval svůj penaltový dloubáček z Bělehradu. Ale taky tu národní tým přišel o mistrovství světa 1966, protože Vladimír Weiss, otec současného slovenského kouče, neproměnil penaltu proti Portugalsku.

Češi si pro dnešek přejí to samé: aby Vladimír Weiss byl smutný. Aby byli všichniWeissové smutní. Ten nejstarší u televize, jeho syn na slovenské lavičce a 19letý vnuk hned vedle v roli náhradníka.

Chátrající šedesátiletý stadion se těší na poslední velkou bitvu. Slovensko versus Česko. Potom snad konečně přijedou bagry a ruina půjde k zemi. A Slovensko dostane za pár let novou arénu. Rozpočet činí 3 miliardy korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze