Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor na Škrteľa. Pokopal Kollera a miluje ho Liverpool

Martin Škrteľ (vpravo) | foto: Michal DoležalČTK

1 2009
Je podruhé za sebou králem fotbalového Slovenska, roste do pozice kapitána reprezentace a milují ho v Liverpoolu. Přitom když Martin Škrteľ nastoupil naposledy, nejradši by se hanbou zahrabal pod trávník.

Při sobotní přípravě v Anglii byl nejhorším hráčem na hřišti, zavinil góly, nestíhal, kazil, fauloval a trpěl při porážce 0:4. "To se opakovat nesmí. A ani nebude," tvrdí přesvědčivě.

Kdyby mohutný obránce předvedl stejný výkon i dnes, čeští fanoušci by po důležitém kvalifikačním souboji výskali radostí. Právě na Škrteľovi totiž celá defenzivní linie stojí. "Dostali jsme facku včas. V Praze to bude úplně jiný zápas," říká rodák z Handlové.

Je docela snadné mu věřit. Slováci propadli a vyholený stoper s potetovanýma rukama hrál v té bídě hlavní roli. Těžko může být hůř.

Až na sobotní výjimku totiž bývá jméno Škrteľ zárukou kvality.

"Škrťa je osobnost, na kterou se každý trenér může spolehnout. Tvrdý, houževnatý, nekompromisní. Typ, který se pro vítězství přetrhne," říká slovenský kouč Vladimír Weiss.

"Neuhne ze žádného souboje a je to výjimečný hlavičkář," přidává další chválu Radek Šírl, bývalý spoluhráč z Petrohradu.

Ano, přesně kvůli tomu se Škrteľ prosadil. Ještě jako dorostenec přitom hrával v záloze, pak v útoku, teprve z nouze dostal roli v obraně. "S reprezentační sedmnáctkou jsme byli na turnaji, jeden stoper byl v trestu, druhý se zranil, tak jsem musel zaskočit." A už tam zůstal.


Další informace ze slovenského tábora

před středeční kvalifikační bitvou
v Praze proti českým fotbalistům najdete také ZDE

Evropa si jistého Škrteľa poprvé všimla, když začal pravidelně nastupovat pod trenérem Petrželou v Petrohradu. V roce 2007 dokonce pomohl k ruskému titulu. Ale bolelo to, protože v tom roce prožil vážné zranění.

"Při výskoku jsem trefil soupeře hlavou do zátylku, měl jsem těžký otřes mozku a zlomenou nadočnicovou kost. Týden jsem jen ležel bez pohybu v nemocnici, další měsíc jsem se nesměl namáhat. Bál jsem se, že už nikdy hrát nebudu."

Ale kdež! Slovenský buldozer se vrátil ještě silnější, psychický blok bourat nemusel. To spíš boural soupeře. V minulé kvalifikaci pokopal i českého obra Jana Kollera. "Pche! Keď má dva metre, sto kilo a neudrží sa na nohách, čo si mam myslieť?" stěžoval si Škrteľ, když se dohrálo.

I když tenkrát v listopadu 2007 prohrálo Slovensko 1:3, vysokému bijci se díky soubojům s Kollerem změnil život. Skauty Liverpoolu, kteří zápas sledovali na tribuně, zaujal natolik, že ho slavný klub vykoupil z Petrohradu za 300 milionů korun.

Teď se jeho přestupní cena odhaduje nejméně na dvojnásobek, protože v Liverpoolu se Škrteľ okamžitě vypracoval do základní sestavy.

A pokud dnes večer uhlídá Baroše a spol., možná se jeho pozice ještě vylepší, protože úspěch v Praze by Slovensko přiblížil k mistrovství světa.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze