Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poznamenají změny souhru obrany?

9 2003
Praha - Zůstali jen René Bolf a Marek Jankulovski. Ale kdo k nim? Obrana fotbalové reprezentace půjde do kvalifikačního zápasu v Rakousku v nezvyklém složení. "Žádný strach, i tak nám to bude klapat," ujistil Jankulovski, levý bek. Šest až sedm změn v celé sestavě musí udělat trenér Karel Brückner kvůli zraněním a trestům, ale zásah do obrany je pro něj nejcitlivější.

"Obrannou čtverku a defenzivního záložníka neměním," říká s oblibou Brückner.

Když fotbalová reprezentace naposled nastoupila v obraně v nezvyklém složení, slavně to nedopadlo. Loni v listopadu dostala v přípravném utkání se Švédskem tři góly (3:3).

Vůbec nehrál Jankulovski. Na jeho místo se posunul Grygera, kterého na pravém kraji nahradil Fukal. Ujfalušiho kvůli zranění střídal už v 16. minutě Johana. Na "svém" zůstal jen Bolf.

"Ale ty góly jsme kvůli tomu nedostali," zdůraznil René Bolf. "Hrálo se nahoru dolů, hodně otevřeně a každý si chtěl dát gól. Ale tím nechci říct, že se na obranu kašlalo."

Přesto to pro Brücknera určitý signál byl. V následujících šesti zápasech složení zadní řady neměnil. Pokaždé platilo: Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski a před nimi defenzivní záložník Galásek, který ale chyběl v zářijovém souboji v Bělorusku.

Jenže už o tři dny později v utkání s Nizozemskem musel kouč svou oblíbenou sestavu měnit. Jankulovski měl trest a po pětadvaceti minutách se zranil Grygera. Ale zase už měl k dispozici vrátil Galásek.

"Vidíte, všichni jsou nahraditelní. Proti Holanďanům to skvěle vyšlo Jiránkovi a Grygeru zastoupil Hübschman," podotkl Bolf.

Když se na začátku loňského roku Brückner národního mužstva ujal, v obraně vystřídal hráčů několik. Začínal například s bývalými sparťany Novotným a Marešem, slávistou Lukášem Doškem či žižkovským Mlejnským. Ale už v té době se tam prosazovali Ujfaluši, Jankulovski, Grygera, Bolf, či Johana. "Počkejte, až spolu budou hrát delší dobu," často takto chránil obránce před kritikou.

"Své koně" Grygeru, Ujfalušiho, Bolfa a Jankulovskiho však nasadil až při prvním kvalifikačním utkání loni v říjnu v Moldavsku.

"V obraně je klíčová souhra," říká René Bolf. "Hlavně si musíme vyhovět. Když někdo vyrazí dopředu, tak se zajistit, aby tam nezůstaly mezery. Když se to ale mění, tak je logické, že s tou souhrou je to horší."

Může to být i případ v Rakousku? "Určitě ne. Na soustředění jezdí pořád stejní kluci, kteří systém mají zažitý. Jiná jméne budou jen teď na hřišti," dodal Bolf.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze