Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potvrzeno: Hašek kandiduje na šéfa fotbalu. Chci mu vrátit důvěru, říká

5 2009
Ivan Hašek vešel do sálu a ani se nemohl pořádně rozhlédnout, jak ho oslňovaly blesky z fotoaparátů. A pak prohlásil: "Chci oznámit oficiálně kandidaturu na funkci předsedy fotbalového svazu."

V pátek půl hodiny před polednem svolal Hašek tiskovou konferenci do sálu na novém stadionu v Edenu.

Ve čtvrtek odpoledne na stejném místě jednal s funkcionáři, se zástupci okresů, krajů a klubů. A tam už jim oznámil, že do boje o prvního muže českého fotbalu půjde.

"Blahopřeju Slavii k titulu a děkuju, že mi umožnila pořádat tiskovku tady," začal Hašek. "Ale nic v tom nehledejte, příště ji udělám na Spartě."

Hned po těchto slovech oznámil kandidaturu. Po Luďku Vinšovi, prezidentovi Viktorie Žižkov, je tak druhým kandidátem na předsedu. A právě Hašek je velkým favoritem voleb. Uzávěrka přihlášek je dnes o půlnoci. Nepředpokládá se, že by přibyl další kandidát.

Ivan Hašek

Profil kandidáta

Narodil se 6. září 1963. Hrál za Spartu, potom ve francouzském Štrasburku  a v Japonsku. Dlouhá léta reprezentoval, jako kapitán vedl mužstvo na mistrovství světa 1990 v Itálii, kde se tehdejší Československo dostalo do čtvrtfinále.

Trénoval Spartu, potom Štrasburk, japonský Vissel Kóbe, Al Wasl ve Spojených arabských emirátech, St. Etienne a naposledy v Emirátech v týmu Al Ahlí.

Na předsedu svazu kandiduje počtvrté.

Celý profil čtěte ZDE

Teplický ředitel František Hrdlička a bývalý generální sekretář Petr Fousek se shodli, že pokud bude o post šéfa ČMFS usilovat Hašek, oni kandidovat nebudou.

Valná hromada Českomoravského fotbalového svazu se uskuteční v sobotu 27. června v Praze v Národním domě na Smíchově.

"Chci, aby se fotbalu vrátilo to, co mu chybí. To je důvěra lidí," zdůraznil pětačtyřicetiletý Hašek. "Nejbližší možností k tomu je valná hromada. Věřím, že proběhne v přátelském prostředí. Věřím, že se lidi nebudou bát svobodně mluvit a volit. To bude první signál k návratu důvěry."

Hašek jde do voleb už počtvrté, v roce 2005 třikrát neuspěl.

"Jsem o čtyři roky starší a o tři kila těžší. A snad jsem se taky něčemu přiučil," poznamenal.

Jedním z prvních kroků, které bude muset nové vedení udělat, je otázka reprezentačního kouče.

Hašek zmínil, že pokud stane v čele svazu, tak jeho favoritem na post českého trenéra je Karel Jarolím ze Slavie. "Ale nemůžu rozdávat funkce, ještě nejsem zvolený. Jen ale říkám, je pro mě nejvhodnějším kandidátem."

Hašek přiznal, že se pořád cítí spíš trenérem než funkcionářem. "Proto jsem stál před nejtěžším rozhodnutím v životě," řekl.

Před necelými dvěma týdny z vlastní vůle ukončil angažmá u týmu Al Ahlí ze Spojených arabských emirátů. Ač se stal mistrem země a měl z klubu další lukrativní nabídku, dal přednost českému fotbalu.

Na tiskové konferenci vyhlížel nervózně, někdy až zaraženě. "Nejsem ve své kůži," prohodil s úsměvem. "Pořád je pro mě jednodušší hodnotit zápas."

Ale mnohem těžší práce, než mluvit na tiskové konferenci, ho čeká v případě zvolení.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze