Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Potrestaný hráč reprezentaci neopustí

7 2003
Praha - Bude trénovat naplno, jakoby mohl nastoupit, přitom má jisté, že bude zápas s Nizozemskem sledovat jen z tribuny. Reprezentační obránce Marek Jankulovski v sobotu dostal druhou žlutou kartu v kvalifikaci, čímž se vyřadil z nejbližšího duelu. Tým však neopustí. "Hned po zápase jsem volal trenérovi Udine, souhlasil s tím, že se budu dál připravovat s reprezentací," řekl.

Osudovou žlutou kartu mu ukázal skotský rozhodčí McCury v padesáté minutě za faul na polovině hřiště. "Ještě jsem to ani neviděl na žádném záznamu, ale známí mi říkají, že mě kartou možná ani napomínat nemusel," říká Jankulovski. "Jenže on ji vytáhl, a bylo hotovo..."

A nešlo se faulu daleko od vlastní branky úplně vyhnout? "Takhle nepřemýšlím. Bylo to za stavu 1:1, museli jsme hrát naplno, a třeba by z té akce byl nebezpečný brejk," hájí se. Svůj úkol pro danou chvíli splnil: "Přerušil jsem hru."

Do Běloruska letěla šestice hráčů v karetním ohrožení, černý Petr nakonec zůstal v ruce Jankulovskému. "Nedalo se na to riziko při hře myslet, kartu můžete dostat za cokoliv. Někdy vám projde hrubý faul, jindy vás rozhodčí napomene za úplnou hloupost."

Potrestaný faul si Jankulovski nevyčítá, i když ztráta zápasu proti Nizozemsku jej zasáhla bolestně. "Nejsem tvrdý hráč, karet moc neposbírám, a tak jsem nikdy o tak důležitý zápas nepřišel," tvrdí.

Chuť si v Minsku trochu spravil alespoň rozehrávkou, po které padl vedoucí gól českého mužstva. "Jsem rád, že jsem měl aspoň podíl na rozhodujícím gólu," přitakává. Ale zároveň přizná: "Můj centr zase úplně ideální nebyl, ale naštěstí Karel Poborský míč dokázal zpracovat." Po zpětné přihrávce Poborského dával na 2:1 Baroš.

Sotva se v Minsku po utkání osprchoval, hned začal pracovat na tom, aby mohl s reprezentací zůstat až do zápasu s Nizozemskem. Bez naděje, že si zahraje,aspoň jako tréninkový sparingpartner. "Prošel jsem s mužstvem celou kvalifikaci a nechtěl bych při rozhodujícím zápase chybět," vysvětluje.

Stejný argument použil i v rozhovoru s trenérem svého italského klubu Spalletim, jemuž volal ještě před odletem z Minsku. "Mám jeho svolení. Hráči Udine mají až do pondělka volno, první trénink je až v úterý večer, takže toho moc nezameškám," říká levonohý fotbalista.

Hráč se zkušenostmi z italské ligy jen na tribuně, to je citelná ztráta, která se bude v klíčovém utkání trenérům obtížně nahrazovat. "Já věřím, že se jim to podaří. Máme dost kvalitních obránců, na mém místě by mohl nastoupit Jiránek, Týce, nebo se může doleva přesunout Grygera. Nebude to problém," ujišťuje Marek Jankulovski.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze