Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potrestaného Látala nahradí Bejbl

16 2000
K n o k k e - H e i s t , B r u g g y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dvakrát pětačtyřicet minut, které mohou rozhodnout o osudu české reprezentace na právě probíhajícím mistrovství Evropy. To je nejsledovanější událost dnešního dne. Hraje se v Bruggách, výkop 18 hodin a úřadujícím vicemistrům Evropy se postaví poslední mistři světa. Trenér Jozef Chovanec se rozhodl pro tuto základní sestavu: Srníček - Řepka, Rada, Gabriel - Poborský, Nedvěd, Bejbl, Němec, Rosický - Koller, Šmicer.

Klíčová otázka - bude v pořádku motor záložní řady Pavel Nedvěd - má pro český fotbal pozitivní odpověď. Oficiální trénink na stadionu Jana Breydela včera Nedvěd absolvoval naplno, po zraněném kotníku na první pohled ani stopa. Jenom bedlivý pozorovatel si mohl všimnout, že nejlepší hráč nedělního utkání s Nizozemskem vrací téměř všechny přihrávky spoluhráčů pravačkou a levačku si šetří. "Když kopu, pořád to bolí. Ale určitě nastoupím, to je jasné," vzkázal později.

Navzdory problémům z Nedvěda vyzařovala dobrá nálada. Poletoval po trávníku, v závěru tréninku se z hecu pustil do sprintu s Jiřím Novotným a po pár metrech nechal sparťanského beka daleko za sebou. Na tváři mu hrál spokojený úsměv. Do kabiny se potom z legrace nechal odnést na zádech maséra Krabce.

Tím odpadl alespoň jeden problém, kterých už má trenér Jozef Chovanec více než dost. Mimo hru je stále distancovaný Patrik Berger, kvůli nedělní zlovůli rozhodčího Colliny je třeba najít náhradu za vyloučeného záložníka Látala. Chovanec tradičně odmítl byť jen naznačit, kdo by to mohl být, místo toho pouze pronesl: "Určitě nebudeme výrazně měnit sestavu, ani náš styl hry."

O významu utkání mají všichni jasno. "Víme, co nás čeká a o co jde," přitakal obránce Petr Gabriel. Nejlepší by samozřejmě bylo vítězství, jakous takous naději na postup do čtvrtfinále ještě udržuje remíza, a porážka znamená konec. "Uděláme všechno proto, abychom nejeli domů už teď. Máme za sebou dva roky tvrdé práce a příprav," prohlásil jednoznačně trenér Jozef Chovanec.

Nebezpečné jsou zejména bleskurychlé brejky, jimiž Francouzi dostali na kolena Dánsko. "Jakmile dostanou prostor, jsou k nezastavení. Anelka, Henry, to jsou špičkoví útočníci. A Zidane jim posílá krásné pasy. Ofsajd systém se s nimi příliš hrát nedá," konstatoval realisticky Gabriel.

Úvodní utkání Francouzů přesto před pěti dny odkrylo několik slabin - do utkání s Dánskem mistři světa vstoupili velmi laxně a probraly je až dvě vyložené šance soupeře, obrana dirigovaná Desaillym občas postrádala souhru. Nastoupit tedy do utkání s maximální vervou, zapomenout na opatrné vyčkávání a převzít od prvních minut aktivitu do vlastních rukou by nemusela být marná taktika.

I když celý tým ví, že jde o všechno, není po nervozitě ani památky. V hotelu se stále s chutí hraje biliár nebo stolní fotbal, hráči vtipkují a mají dobrou náladu. Dokonce i zahraniční novináři a personál hotelu Pavillon de Zoute neskrývají překvapení: "Je to až k neuvěření, v jaké pohodě jsou. Jinde už by se tři dny stresovali."

Pozdvižení způsobily v mužstvu jenom výroky Zinedina Zidana; špílmachr a centrální mozek úřadujících mistrů světa se nechal slyšet, že nezná příliš úspěchů českého fotbalu a že nechápe, jak mohl být ještě před pár týdny druhý v žebříčku FIFA. "Však mi jim ještě ukážeme," tlumočil popuzené reakce brankář Ladislav Maier.

Anglický rozhodčí Graham Poll zahájí utkání přesně v 18 hodin. V hledišti třicetitisícového stadionu má být nejméně 5,5 tisíce fanoušků z České republiky.

Pravděpodobná sestava  Francie: Barthez - Lizarazu, Blanc, Desailly, Thuram - Djorkaeff (Vieira), Deschamps, Petit - Zidane - Anelka, Henry.

Na kolo si ve volném čase vyrazil i asistent trenéra Karel Brückner.

Obránci Petr Gabriel (vpředu) a Milan Fukal patří mezi stálé návštěvníky půjčovny kol v sousedství hotelu.

Jízdy u hotelu sledují také početné skupinky fanoušků.

Jan Koller je v Belgii nesmírně populární, takhle musel pózovat se svými nejmladšími příznivci.

Gabriel s Fukalem: "Tak co, to nám to jde, že?!"

Pavel Kuka nejdříve nevěřil, kam se má podepisovat.

Na kole se musí šlapat - sparťanské duo Blažek - J. Novotný (vzadu) proto raději sáhlo po skútrech.

Ze čtvrtečního tréninku odnáší Pavla Nedvěda masér českého týmu

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze