Pražské jednání o pořadí kvalifikačních zápasů pro MS 2014: vlevo Boris Michajlov, předseda Bulharského fotbalového svazu, vedle něj trenér bulharské reprezentace Ljuboslav Penev | foto: ČTK

Potížista se na fotbalové schůzce neobjevil, pomohli Italové a Malta

  • 14
Sálem zní angličtina, na plátno se promítají jednotlivá data, u nichž jsou doplněny fotbalové zápasy, hlavní slovo má generální sekretář české fotbalové asociace Rudolf Řepka. O slovo se postupně hlásí trenéři, manažeři a sekretáři šesti zemí.

V jednom z pražských hotelů právě probíhá jednání o pořadí kvalifikačních zápasů o účast na mistrovství světa 2014 v Brazílii.

"Ale nebylo to tak, že bychom začínali úplně od nuly," upozorňuje vedoucí českého národního mužstva Jaroslav Dudl, který se takových jednání zúčastňuje už od šestadevadesátého.

V tomto případě měli první slovo Italové, kteří byli do kvalifikační skupiny B vylosováni z prvního koše. Jejich soupeři jsou Dánsko, Česko, Bulharsko, Arménie a Malta.

"Italové pořadí zápasů předjednali s ostatními soupeři, připravili pro pondělní pražskou schůzku jakýsi první nástřel programu kvalifikace, a ten se pak objevil na plátně," přibližuje Dudl. "Do tohoto návrhu se pak přidávaly další zápasy, podle toho, jak se o slovo hlásili zástupci ostatních účastníků kvalifikační skupiny."

Oficiálním jazykem na jednání byla angličtina. "Ale když byla pauza, v předsálí došlo při rozhovorech i na jiné jazyky. Já například jsem s Arménci mluvil rusky," pokračuje Dudl.

Za českou stranu se do debaty nejvíc zapojovali trenér Michal Bílek a manažer reprezentace Vladimír Šmicer, jednání za hostitelskou zemi řídil sekretář Řepka.

Přestože z kuloárů zněly informace, že pořadí zápasů se hned tak nedohodne a že jednání bude nejspíš pokračovat v úterý dopoledne, Dudl vážnější problém během schůzky nezaznamenal.

"Samozřejmě se vždycky vyskytne termín či konkrétní zápas, s nímž jedna či více stran nesouhlasí. Například my ani Italové jsme nechtěli hrát v červnovém termínu v roce 2013. Hlavně proto, že je po sezoně a fotbalisté toho mají nad hlavu, čeká je dovolená nebo doléčování nejrůznějších zranění."

Tady však nakonec udělali vstřícný krok Italové a čeští zástupci se připojili. Vznikl z toho termín sobota 8. června 2013, ke kterému se přiřadil zápas Česko - Itálie.

"Italové i my jsme na tohle datum přistoupili i proto, že jde o takzvaný single zápas a úterní termín je pro oba týmy volný," upřesňuje Dudl.

Ten zároveň vysvětluje, proč Česko hraje dvakrát v sobotu.

"Úřední termíny jsou sice pátky a úterky, ale sobotní termín si soupeři dohodnout můžou. Tím spíš, když mají v úterý volno. Sobota je jaksi příhodnější, především pro fanoušky. Proto jsme sobotu navrhli Italům a my zase přistoupili na návrh Dánů, abychom příští rok v září zahájili kvalifikaci taky v sobotu. Opět totiž jak my, tak Dánsko máme úterní termín volný."

Podle Dudla nebyl na pondělní schůzce nikdo, koho by se dalo označit za potížistu.

"S nikým takovým jsme se nesetkali. A vedle Italů konečné dohodě hodně pomohli Malťané, kteří se v lecčems přizpůsobili požadavkům ostatních," poznamenává Dudl.

Právě Jaroslav Dudl pamatuje i neúspěšná jednání.

V únoru 2002 se v Praze domlouval jízdní řád kvalifikace o EURO 2004 v Portugalsku. Češi, Nizozemci, Rakušané, Moldavci a Bělorusové se však nedohodli.

Tvrdošíjně se zasekli především Nizozemci, pořadí jednotlivých kvalifikačních zápasů musela UEFA vylosovat a tehdejší reprezentační kouč Karel Brückner si pak los nemohl vynachválit.

"Nedohodli jsem se ani v lednu 2004 v Holandsku, tehdy se měly domluvit kvalifikační zápasy o účast na mistrovství světa 2006 v Německu. Ale shodli jsme se aspoň v tom, že si to vylosujeme sami na té schůzce v Nordwijku. Tak jsme si pořadí zápasů vylosovali interně a na UEFA šla zpráva, že jsme dohodnutí," prozrazuje Dudl po letech.

Na dalších čtyřech schůzkách - ve Frankfurtu (kvalifikace pro ME 2008), v Bratislavě (MS 2010), v Madridu (ME 2012) a v Praze (MS 2014), se zúčastněné strany dohodly bez větších problémů.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko