Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak na fotbalové mistrovství světa? Ani čtyři výhry nemusí stačit

POSTUP. Budou se čeští fotbalisté radovat z postupu na mistrovství světa? | foto:  Michal Šula, MAFRA

27 2013
Když čeští fotbalisté vyhrají všech pět zbývajících kvalifikačních zápasů, postoupí na mistrovství světa 2014. Ale tak jednoduché to zřejmě nebude. Reálněji vypadá boj o druhou příčku, která může (ale nemusí) zajistit podzimní baráž.

"Obecně se dá říct, že kdo ztratí jedenáct bodů, ještě se může ucházet o baráž. My jsme jich zatím ztratili sedm," uvedl reprezentační trenér Michal Bílek.

Skupinu B vede Itálie, která v pěti zápasech ztratila body jen jednou, a to za překvapivou remízu 2:2 v Bulharsku. Balotelli, Pirlo, Buffon a spol. tak míří za prvním místem a přímým postupem na šampionát.

Česko zatím ztratilo sedm bodů, Bulharsko osm a Dánsko devět. Pozice svěřenců trenéra Bílka v boji o druhé místo tak na první pohled vypadá slušně. Ale na rozdíl od svých konkurentů za sebou nemají ještě ani jeden zápas proti favorizované Itálii.

Jak se tedy ke druhé příčce a baráži dopracovat?

Postoupí čeští fotbalisté na mistrovství světa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

NE 5368
ANO 1240

Pět výher = jasný postup. Ideální varianta. Česku by zaručila třiadvacet bodů, jisté první místo a přímý postup na mistrovství světa. Ale k tomu je nutné dvakrát porazit Itálii, doma zdolat Arménii a vyhrát na Maltě a v Bulharsku.

"Příště hrajeme proti Itálii. Bude důležité, abychom vybojovali nějaké body," prohlásil brankář Petr Čech.

Čtyři výhry a hop do baráže. Není to stoprocentní jistota, ale velká naděje. Čistě teoreticky by tato varianta mohla znamenat první místo, ale mnohem pravděpodobněji baráž.

Nejlepší by bylo, kdyby mezi čtyřmi výhrami byla jedna proti Bulharsku. Pak by Česku automaticky ubyl jeden ze soupeřů.

Hrozbou v boji o druhé místo by v tomto případě bylo Dánsko, které má ve zbývajících zápasech snadnější los - hraje dvakrát proti Maltě, dvakrát proti Arménii a jednou proti Itálii. Alespoň jednou by muselo škobrtnout, třeba právě proti Itálii.

Kvalifikace MS 2014

skupina B
MužstvoZVRPSB
1.Itálie541012:413
2.Bulharsko624011:410
3.Česko52216:48
4.Dánsko51316:56
5.Arménie41032:73
6.Malta50051:140

Tři výhry a remíza znamenají naději. Předpokládejme, že Česko porazí Arménii, Maltu a Bulharsko a alespoň v jednom zápase proti Itálii získá remízu. Pak by mělo osmnáct bodů. To je hraniční výsledek.

Kdyby totiž Dánsko vyhrálo čtyři zápasy (dvakrát Malta, dvakrát Arménie), což není nereálná varianta, bude mít také osmnáct bodů. Pak by rozhodovalo, kdo má lepší skóre (při shodě jsou další kritéria vyšší počet vstřelených gólů a až potom vzájemné zápasy). Muselo by tedy nastat ještě další škobrtnutí severského konkurenta.

Porážky s Itálií, nezbývá než doufat. Kdyby Česko vyhrálo tři zápasy, ale proti Itálii nezískalo ani jeden bod, ještě by nebylo úplně odepsané. Ale muselo by se spolehnout na pomoc soupeřů.

Bulharsko by nesmělo vyhrát proti Itálii, stejně jako Dánsko. To by navíc muselo ztratit body ještě proti někomu jinému.

LOS: Jaké zápasy zbývají do konce kvalifikace

Česko by navíc muselo doufat ve šťastnou souhru událostí v dalších osmi kvalifikačních skupinách. Nejhoršího týmu na druhých místech se totiž baráž týkat nebude. A sedmnáct bodů by pravděpodobně nestačilo.

Česko by v takovém případě sice mohlo skončit na druhém místě ve skupině, ale jen těžko by nebylo právě nejhorším týmem na druhém místě v konkurenci ostatních skupin.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze