Postup slaví Švédsko, Norsko a Španělsko

9 1999
- Po fotbalistech České republiky, kteří se probojovali na závěrečný turnaj jako první, jsou od středy známí další tři účastníci ME 2000. Postup mezi elitu starého kontinentu si zajistili Norové, Švédové a Španělé. Bezgólovou remízou v Polsku si naopak zkomplikovali situaci Angličané, stejně jako Italové, kteří doma nečekaně prohráli s Dánskem.
20:30 9. Česko - Bosna a Hercegovina 3 : 0

V Oslu získali Norové tři potřebné body díky výhře 4:0 nad Slovinskem. O jejich góly se podělili Iversen, Solskjaer a Leonhardsen, vlastní brankou otevřel účet zápasu Istenič. Ten Norům usnadnil cestu k výhře ještě jednou, neboť byl v 55. minutě po faulu na Solskjaera vyloučen.

Švédům stačila k postupu hubená jednobranková výhra v Lucembursku. Dveře na poslední kontinentální šampionát tisíciletí otevřel Seveřanům přesnou střelou v 39. minutě Alexandersson. Naopak Angličané budou mít starosti i s tím, aby se dostali alespoň do dodatečné kvalifikace. Bezgólovou remízou v Polsku, s nímž nyní mají stejný počet bodů, si Keeganovi svěřenci rozhodně vrásky nevyhladili, spíše naopak.

Španělé neměli s postupem potíže, Kypru nastříleli v Badajozu v odvetě za loňskou potupnou prohru 2:3 osm branek. Třikrát se mezi kyperské tyče trefili Ismael Urzaíz a Julen Guerrero, hostům však i přes krutý příděl zůstala naděje na postup ze druhého
místa do baráže.

Úřadující mistři světa z Francie obdrželi hned na počátku zápasu v Arménii šokující gól, ale dokázali se otřepat a Djorkaeff vyrovnal ještě do poločasu z penalty. Útočníkovi Interu Milán, jehož otec je Armén, se v Jerevanu dostalo vřelého přijetí. Chvíli se o tři body přetahovaly oba týmy, pak ale z dálky napřáhl Zidane a brankou dodal Francouzům potřebný klid. Na konci ještě utržil Dehu červenou kartu a domácí snížili na konečných 2:3.

Estonci uhráli se Skoty doma remízu 0:0 a udrželi si naději na postup z 9. skupiny. V brance podal fantastický výkon Poom, který soupeři zmařil čtyři vyložené šance. Ke Skotům a Estoncům se s postupovými ambicemi zařadili také Litevci. Předposlední soupeř českého týmu zvítězil ve větrném a deštivém počasí na Faerských ostrovech brankou Ramelise a ještě stále může skončit druhý, pokud se mu podaří v posledním utkání skupiny zvítězit ve Skotsku.

Dánové otočili v Neapoli zápas jasně se vyvíjející ve prospěch domácích Italů, které od postupu dělilo 34 minut. Hosté však v 57. minutě vyrovnali a obrátku korunoval o šest minut později záložník Tomasson z Feyenoordu Rotterdam. Mistři Evropy z roku 1992 tak mají stále reálnou naději na postup, navíc soupeři přichystali první prohru v kvalifikaci.

Utkání druhé skupiny, v němž se mělo střetnout Řecko s Albánií, bylo kvůli ničivému zemětřesení v Aténách odloženo na 6. října.