Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Postup podle expertů: Česko a Nizozemsko

30 2003
Praha - Mohlo to být lepší, říkají fotbaloví experti k vylosované základní skupině D na mistrovství Evropy v Portugalsku, které se hraje příští rok od 12. června do 4. července. "Když se ale dobře odrazíme prvním zápasem s Lotyšskem, tak si říkám, že zase tak špatné to není," poznamenává bývalý reprezentant Ladislav Vízek. "Až na ty Holanďany mi tip vyšel, Lotyše a Němce jsem trefil."

Česko se v základní skupině střetne postupně s Lotyšskem (15. června), s Nizozemskem (19. června) a s Německem (23. června).

Největší optimistou z oslovených internacionálů je Milan Luhový. "Podle mě je to skupina docela přijatelná. Těžko říct, co bude za půl roku, ale dnes jsme na tom ve srovnání s vylosovanými soupeři výkonnostně nejlíp," říká. "Vím, že nám Holanďani budou chtít oplatit kvalifikaci, jenže fotbal není o chtění, ale o kvalitě. A v tomhle směru se bát nemusíme."

Vízek sice jako drtivá většina ostatních považuje za největší úskalí Nizozemce, ale nadcházející duel s nimi předem za ztracený nevidí. "Pravda, budou se nám chtít pomstít za kvalifikaci, budou na nás mít velkou žízeň, ale my se jich bát nemusíme. Respekt by měli mít hlavně oni," tvrdí.

O pomstě Nizozemska mluví také Vladimír Táborský. "To se teda povedlo, nikdo Holanďany nechtěl a my je nakonec vyfásli. Porazit je podruhé za sebou, to tedy bude fuška."

Luhový tipuje, že ze skupiny postoupí Česko.

"Tipovat druhého postupujícího se moc neodvažuju, ale dal bych Holandsko. Německo sice během kvalifikací nic moc nepředvádí, jenže je typickým turnajovým mužstvem. Ale že by se s vypadnutím smířili Holanďani, to si taky moc představit nedokážu. Lotyšsko je velká neznámá, ale všeobecně považovaný outsider, tak tady bychom velkou překážku vidět nemuseli."

Vízek uvítal, že začínáme právě s neznámým Lotyšskem.

"Samozřejmě nesmíme nic podcenit, ale tenhle soupeř je na rozjezd ideální. Hlavně vyhrát a máme zaděláno na postup. Pak půjdeme na Holanďany už se třemi body, budeme si věřit a po remíze s Německem se budou třást spíš Holanďani. Takže, vlastně jsem s losem spokojený, postoupíme my a Holandsko."

Táborský se na rozdíl od Vízka úvodního duelu docela obává.

"Kdybychom hráli s Lotyšskem až třetí zápas, nejspíš by to byla formalita, protože by už byli vypráskaní od Němců a Holanďanů. Takhle dají do prvního zápasu opravdu všechno, budou chtít dokázat, že na mistrovství nejsou náhodou. Tvrdím, že zápas s nimi bude nejdůležitější, právě na něj se budeme muset připravit nejdůkladněji."

Pokud jde o tip na postupující, Táborský se dlouho zdráhá. Po chvíli váhání řekne: "Když to vezmu srdcem, tak samozřejmě Česko. A z těch našich nejtěžších soupeřů bych na postup viděl Hoľanďany."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze