Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pospíšil: Nostalgie? Ne, chci Spartu vyřadit

14 2006
Edinburgh - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - "Škoda, že nebudu hrát, moh´ jsem tě pokopat," s úsměvem zaútočil Michal Pospíšil na kamaráda ze Sparty. "To určitě. Ty nehraješ, protože se bojíš," vrátil mu to Tomáš Sivok. Dva parťáci, kteří půldruhého roku bydleli v jednom bytě, se míjeli ve dveřích tiskového střediska stadionu Murrayfileld v Edinburghu jako soupeři.

Hodně vás to mrzí?
Strašně moc. Aspoň chvilku jsem chtěl stihnout, ale ve fotbale se vám zranění nevyhnou. Smůla, že mě to potkalo zrovna proti Spartě, ale pořád je tu odveta. Tak snad v Praze.

Doktoři ale předpovídali, že stihnete už první zápas.
To jo, táhne se to už tři týdny, radši už neříkám, jak dlouho to může ještě trvat. Vážně nevím.

Jak budete večerní zápas sledovat?
S napětím. Je to speciální zápas, pro nás hodně důležitý. Chceme zviditelnit jméno Hearts v Evropě, proto se musíme dostat do skupiny Poháru UEFA. Když půjde manželka se synem, posadím se vedle nich. Malému je půl roku, ale už je otrkaný fanoušek. Vždycky přijde, vlastně se přinese, a buď spí nebo kouká.

Máte pro něj připravený dres, se kterým bude fandit?
Jasně. Vínový dres Hearts i s trenkama a stulpnama.

Michale, myslíte, že vás může Sparta vyřadit?
Určitě může. Vidím to padesát na padesát. Sparta pořád není v optimální formě.

Michal Pospíšil

Narozen: 3. května 1979

Vytáhlý obounohý útočník; výborný hlavičkář; pracuje pro mužstvo; v šancích je málo efektivní; schází mu větší rychlost.

Odchovanec Zbraslavi, ve starších žácích byl už ve Spartě, dvě sezony prožil v Blšanech, od léta 2000 hostoval dva roky na Žižkově.

V červnu 2002 se jako čerstvý mistr Evropy do 21 let vrátil do Sparty. Po podzimu byl jejím nejlepším střelcem.

V červenci 2003 ho Sparta vyměnila s Libercem za obránce Johanu.

Po dvou letech na severu Čech přestoupil do skotského Heart of Midlothian.

No to vážně není. Trápí se.
Slyšel jsem, ale to nás nesmí ukolébat. Rozhodne se na hřišti. My musíme být pevní vzadu a vyhrát první zápas, abychom měli klid před odvetou. Už dřív se potvrdilo, že pro nás jsou první zápasy klíčové. Když doma vyhrajeme, je pohoda. Naposledy s Aténami jsme si sami pokazili závěr a hned jsme litovali. Neprošli jsme do Ligy mistrů.

Je pro vás nevýhoda, že nehrajete v kotli stadionu Tynecastle, ale tady ve velké ragbyové aréně?
Z mého pohledu to nevýhoda je. Doma nás vždycky žene osmnáct tisíc lidí, dokážeme s nimi zatlačit Celtic i Rangers. Tady je atmosféra chladnější, je to stadion pro šedesát tisíc a i když přijde třicet, hlasy se rozkřiknou. Hráči pak necítí takovou podporu. Navíc i hřiště je větší.

Hodně u vás vyzvídali spoluhráči a trenéři, když se jste po losu Poháru UEFA vyfasovali Spartu?
To jo, ptali se, jak je silná, kolik kluků hraje v reprezentaci, kolik přijde na odvetu lidí.

Tomáš Sivok pak určitě vyzvídal u vás, ne? Na to, že jste kamarádi, jste prý volil dost diplomatické odpovědi.
Ani on mi toho moc neřekl. Každý hrajeme za svůj tým. Není správné před zápasem cokoli odhalovat, nikdo nechce nic vyzradit. Ale pro vás přece nebude těžké zjistit, kteří hráči Hearts jsou zranění nebo suspendovaní... Sakra, jak se to řekne česky? Jo, potrestaní. Hlavně v záloze máme ztráty, snad se prosadí kluci, kteří dostanou šanci.

Luděk Stracený, který tu hrál minulou sezonu, žasl nad počtem hráčů v kádru Hearts. Po nominaci na zápas zůstávalo dvacet zklamaných.
Už to není takové, i když je pořád umění dostat se do osmnáctičlenného výběru na zápas. Teď se to hodí, že je nás tolik, trenér má kam sáhnout.

Mimochodem, jak sledujete krizi Sparty? Co jí říkáte?
Docela mě překvapuje. Je možné, že velký tým jednou nevyhraje ligu, ale tohle trvá déle. Je to divné, něco je špatně. Sleduju, jak si Liberec nebo Boleslav dělají ambice na úkor Sparty. Těžko říct, kde je největší sparťanský problém. Ale já Spartě fandím pořád a doufám, že bude brzy stejně dobrá jako dřív.

A jak žijete vy? Jste v Edinburghu hodně populární?
Myslím, že mě tu lidi mají rádi. Dokonce mám při zápasech svůj song. Jako jeden z mála hráčů.

Jak ta píseň zní?
Nerad bych to zpíval, nemám školený hlas, ale opakuje se v ní moje jméno. Je velmi příjemné to slyšet.

Nekomolí vám Skotové jméno?
Ani ne. Říkají mi Majkí a na dresu nosím POSPISIL.

Vzpomínají tu fanoušci hodně na Rudolfa Skácela, hvězdu poslední sezony, který odešel do Southamptonu?
Určitě, udělal si tu velké jméno. Po ulicích potkáte fanoušky v dresech s jeho osmičkou. Ruda nám chybí, jeho góly, přihrávky, skvěle kopal standardní situace. Prostě škoda, že je pryč.

Michale, jste víc sparťan, nebo "srdcař"?
Ve Spartě jsem začínal, ale teď určitě víc přeju Hearts. Je to klub, za který hraju, přeju si, abychom Spartu vyřadili.

A já myslel, že jste kovaný sparťan.
Žádná nostalgie. Můžu Spartě fandit v lize, ale teď je to vyloučené. Měli bychom doma vyhrát tolik, kolik to jen půjde, abychom před odvetou měli klid. Po vyřazení v předkole Ligy mistrů by to pro nás byla satisfakce, kdybychom se dostali do základní skupiny Poháru UEFA.

A co ve Skotsku? Můžete narušit hegemonii velkých klubů z Glasgow a získat titul?
My už ji narušili, minulou sezonu jsme přeskočili Rangers. Dokážeme porážet Rangers i Celtic, ale nevím, jestli jim můžeme vzít titul. Pořád mají větší rozpočet, větší podporu, víc peněz. Na Celtic chodí každý zápas šedesát tisíc fanoušků, na Rangers devětačtyřicet. Když se podívám na přestupovou politiku, nemůžeme si dovolit takové hráče, jaké kupují oni. Ale třeba v budoucnu...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze