Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední zápas, to byla logika proti naději

10 2006
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Itálie coby nejvěrnější tvář současného fotbalu. Francie jako její nesmělý oponent. Tak lze zjednodušeně charakterizovat týmy, které včera hrály o titul mistra světa a jejichž zápas skončil po uzávěrce tohoto vydání. Komu jste ve finále fandili?

Pokud máte rádi fotbalovou romantiku, pak zřejmě Francii. "Zmrtvýchvstání" Zinédina Zidana a závan tvořivosti váš vkus snad alespoň částečně uspokojily.

Pokud však i ve fotbale vyznáváte absolutní spravedlnost, museli jste držet palce Italům. "Bylo to mistrovství světa trenérů – nebo jinak: mistrovství světa taktiky," hodnotil Michel Platini, jeden z nejslavnějších hráčů historie.

Platiniho pohled je správný. Na šampionátu v Německu podlehla dokonce i Brazílie trendu, v němž nad kreativitou stojí dokonalá strategie. Doplatila na svůj omyl, když se snažila o styl, jenž jí není vlastní.

Faktem však zůstává, že současný fotbal je tvrdě svázán taktikou. A že právě Italové byli v tomto směru jednoznačnými mistry. Výběr trenéra Lippiho působil občas jako stroj: nebyl extra vzrušující, nevyrážel dech, ale pracoval bezchybně a zaváhání protivníka dokázal využít.

Fotbal jako by stále víc kopíroval počítačovou éru. Kdo je nejlépe "naprogramován", uspěje. A Italové nejlépe naprogramováni byli.

Jejich souboje na šampionátu jdou připodobnit k šachové partii počítače s obyčejnými smrtelníky na druhé straně. Skvělý šachista může nad počítačem zvítězit, musí ho však zaskočit nečekaným tahem, na nějž nezná odpověď.

To je stále složitější a do finále nikdo nic takového na "mašinu Made in Italy" nenašel.

K pojetí, jaké v Německu ctili Italové, fotbal čím dál víc spěje. Upřímně: není to příliš atraktivní podívaná. Přináší minimum šancí, tedy logicky i málo gólů.

Šancí na obrat k lepšímu je finálová účast Francouzů. Ti jsou jakousi protiváhou vůči italskému názoru na fotbal. Ne že by Francouzi uchvacovali ofenzivní hrou, to snad v dnešním vývoji fotbalu ani nejde.

I oni zachovávali společně s ostatními účastníky první přikázání turnaje, že základem je pevná taktika. Přesto ukázali, že umělci s míčem typu Zidana mohou změnit ráz utkání.

A že větší herní pestrost, vymknutí se tradiční šabloně, nemusí nutně skončit krachem. Vy už víte, jak finále dopadlo. Italský triumf je bez diskusí logický.

Francouzský přináší naději.

Materazzi dává po centru gól hlavou a vyrovnává na 1:1.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze