Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední jarní krok nadešel: Moldavsko

Pavel Nedvěd se na reprezentačním srazu objevil se synem Pavlíkem i dcerou Ivanou. | foto: Miloslav NovákiDNES.cz

6 2003
Praha - Takřka rodinná idylka. V hlubokém křesle usazená hlava rodiny, naproti dosněda opálená manželka, po stranách malá Ivanka a ještě o něco menší Pavlík. Na stole tři jablečné limonády, panenka Barbína a bezejmenný pajduláček. Je první červnový pátek, pravé poledne. Do pražského hotelu Praha dorazila hvězda Juventusu a české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd, při posledních srazech národního mužstva už tradičně doprovázen paní Ivanou a dětmi. Dále čtěte: Koller neví, jestli kvalifikaci stihne x Rozhovor s kapitánem Nedvědem

Opodál jsou v hotelové hale roztroušeni ostatní reprezentanti, u jednoho ze stolků sedí trenéři, rozlehlou místností kráčejí či pobíhají reprezentační lékaři, maséři a kustodi.

Česká fotbalová reprezentace se sešla před posledním zvoněním jarní sezony. Ve středu 11. června čeká svěřence trenéra Karla Brücknera kvalifikační zápas s Moldavskem. Dějištěm utkání je Olomouc, výkop ve 20.15.

Hráči i ti ostatní nejprve podle zvyklostí poklábosí mezi sebou, poté zmizí do suterénní jídelny na oběd a teprve pak jsou k dispozici žurnalistům. Televizní štáby se číní, rozhlasoví reportéři nastavují před fotbalová ústa mikrofony, novinářů podobně kouzlí s diktafony, jiní se ohánějí propisovačkami a bloky se utěšeně plní.

Největší shluk je kolem nedávno operovaného Jana Kollera. Ten mimo jiné sděluje, že nejspíš rozhodne, jak se bude cítit po večerním tréninku. Tomáš Rosický, jeho spoluhráč z Dortmundu, zase líčí, jak se od skončení bundesligy udržoval v kondici tenisem a výběhy do terénu.

Další =valná hromada= je kolem Pavla Nedvěda, náročnou sezonou viditelně vyčerpaného, přesto plného odhodlání. "Musíme zvládnout i ten poslední jarní krok, přestože toho už všichni máme nad hlavu," říká mimo jiné. Odpovídá trpělivě, věcně, neuhne před žádnou otázkou, reportéři kolem něj si libují.

Jako by to bylo načasované. Když už otázky docházejí a novináři se očima domlouvají, že nadešel okamžik reprezentačnímu kapitánovi poděkovat, protlačí se k Nedvědově židli dvě děti. "Tatí, chce tě maminka," přináší vzkaz malá Ivanka.

Nesmíme tenhle zápas podcenit - shodují se všichni do jednoho. Od brankáře Petra Čecha z francouzského Rennes až po dodatečně povolaného slávistu Štěpána Vachouška. Nikdo si nechce pokazit jak toužebně očekávanou dovolenou, tak zatím velice lichotivou kvalifikační bilanci. Třetí skupinu totiž Česko vede, byť jen dík lepšímu skóre v porovnání s Nizozemskem.

Stejně smýšlí trenér Brückner, který ovšem upozorňuje, že jeho mužstvo ve středu v Olomouci nečeká nic lehkého.

"Ve hře Moldavska dominuje obranná fáze, jeho hráči jsou nesmírně houževnatí a moc šancí soupeři nenabízají," naznačil kouč, že překonat očekávaný moldavský val nebude jednoduché. Už v neděli však bude mít k dispozici videokazetu se sobotním kvalifikačním zápasem Moldavsko - Rakousko.

Z hráčů dělá trenérovi starost jedině Koller. "Náš lékař mu ale dává mnohem víc šancí než bezprostředně po operaci," naznačil Brückner, že dvoumetrový obr by se v českém útoku objevit mohl. "Koller hrát chce, ale fakt je, že rozhodující bude jeho pocit po tréninkové zátěži. Dřív nemá cenu se o tom bavit, ale samozřejmě, že v základní sestavě bych ho rád měl."

Pokud se nepřihodí nic nepředvídaného, další fotbalisty pro středeční zápas už kouč povolávat nebude. "Samozřejmě jsem domluven s několika náhradníky, aby byli pro všechny případy k dispozici. Ale z takových preventivních důvodů je už mezi námi i dodatečně nominovaný Vachoušek," uzavřel Brückner.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze