Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Posedlost po gólech? To není to pravé slovo.

25 2000
K n o k k e - H e i s t , B r u g g y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Když cítí v dohledu televizní kameru nebo fotografy, každou chvilku jakoby náhodou nahraje zajímavou pózu. Tu si zamyšleně mne ušní lalůček, tu složí hlavu do dlaní, či začne gestikulovat a na tváři mu vyskočí široký úsměv. Palba blesků je důkazem, že akce se opět vydařila, titulní stránky deníků po celém světě budou zítra opět plné fotek dětské tváře kudrnatého Francouze. Thierry Henry je však více než jenom další z fotbalových pop-star; bez jeho gólů by Francie možná nehrála čtvrtfinále EURO 2000. Ve večerním utkání se Španělskem, které bude prestižní reprízou finále mistrovství Evropy 1984, se dá v Bruggách čekat další Henryho show.

Bruggy a stadion Jana Breydela už jsou Henryho tradiční střelnicí - dvakrát tady v uplynulých patnácti dnech nastoupil, dvakrát oslavoval gól a dvakrát si odnášel do autobusu trofej pro nejlepšího hráče utkání. Zpečetil jak osud Dánska, tak i České republiky. Teď se vrací na místo činu potřetí. "Je to samozřejmě naše výhoda, známe stadion, známe prostředí. Ale jenom kvůli tomu zápasy rozhodně nevyhráváme. Máme silný tým, jsme mistři světa a hrajeme výborný fotbal. Na to nezapomínejte," napomenul útočník Arsenalu dotěrného novináře, když se zeptal, zda to pro Francii není nezasloužená výhoda.

S médii si 22letý Henry vůbec hraje podle chuti. Na začátku turnaje nejprve demonstrativně vzkázal "Nebudu chodit na rozhovory. Vaše otázky jsou nudné a pořád se opakují.", aby se po pár dnech jakoby nechal uprosit a opět začal chodit. Dobře ví, že se teď bude kochat na  výsluní zájmu. A zájem médií, to je dnes nejlepší cesta k milionovým výdělkům ze sponzorských smluv.

Henry však umí ještě něco jiného. Na sklonku sezony se trefil v jedenácti zápasech v řadě a v sérii pokračuje i na šampionátu. Ne nadarmo ho bookmakeři považují za největší adepta na titul krále střelců.

"Jasně, miluji ten pocit, když se míč zavlní v síti," přiznal kanonýr, jehož hvězda poprvé vyšla před dvěma lety na mistrovství světa v mateřské Francii. Je tedy posedlý střílením branek? "To není to pravé slovo. Prostě se mi to líbí." Důležitější je prý úspěch celého týmu. I proto se Henry podle potřeby stahuje do hloubi pole. Za posedlého góly označil Henry svého španělského vrstevníka Raúla: "Jemu to skoro kouká z očí. Pořád se motá kolem branky, nikam jinam ani nejde. Není divu, že už za Real Madrid nastřílel před sto gólů."

Kdo z nich tedy bude mít před nedělní půlnocí důvod k oslavám - Španěl Raúl, přezdívaný "Malý Budha", a nebo obletovaný Henry? Den před výkopem Francouz raději zvolil diplomatickou odpověď: "Před dvěma roky nikdo nečekal, že porazíme Brazílii ve finále mistrovství světa 3:0, a ono se to stalo. Nebo si vemte letošní EURO - já být Čechem , tak jsem šíleně zklamaný, protože jejich mužstvo hrálo skvělý fotbal a stejně už je dnes doma. Stát se může všechno."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze