Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Portugalsko – KLDR po 44 letech. MS uvidí reprízu výjimečného zápasu

Eusebio, jeden z pamětníků úchvatného zápasu. | foto: Denis BalibouseReuters

7 2009
Portugalsko a Severní Korea. Tyto týmy svedl páteční los do jedné skupiny fotbalového mistrovství světa 2010. Tedy soupeře, kteří se už kdysi střetli v jednom z nejpamátnějších soubojů v historii šampionátů.

"I dnes by se lidé u toho zápasu skvěle bavili," prohlašuje přímý aktér duelu, velký Eusebio. "To utkání bylo odpovědí na otázku, proč je fotbal nejkrásnější hrou na planetě."

V Jihoafrické republice půjde o bitvu v základní skupině, tenkrát – v Anglii 1966 – se však jednalo o čtvrtfinále. Už to, že se do něj Korejci prokousali, bylo senzací.

Maličcí a plaší zástupci hermeticky uzavřené země, kde jako dnes i tenkrát panoval tuhý stalinismus, přijeli na turnaj jako neznámý tým bez jediného fanouška.

Ale když vybíhali na stadionu v Liverpoolu proti Portugalcům, vítaly je nadšené ovace: výkony ve skupině, zejména výhrou 1:0 nad Itálií, si získali sympatie.

"Byla to tak vášnivá podpora, až jsme z ní byli zaskočeni," líčil jeden z hráčů Pak Doo Ik.

Nestranné obecenstvo se zpravidla staví na stranu outsiderů a jimi Severokorejci proti Eusebiovi a spol. jednoznačně byli i přesto, že Italy poslali vstříc sprše rajčat od vlastních fanoušků.

Běží úvodní minuta zápasu, míč po ráně Pak Zina vpluje se zvláštní rychlostí pod břevno a Asijci vedou.

Ve 22. minutě Korejci náskok zvyšují, o tři minuty později opět. Portugalci prohrávají 0:3, vyčítavě se po sobě dívají.

A nad stadionem jako by se vznášela slova původní korejské hymny, kterou si po rozdělení země lidé z komunistické části zpívají jen potají: "Můžeme porazit každého, i toho nejsilnějšího..."

Jenže favorit nastartoval strhující stíhací jízdu.

"Když jsme dali branku, ani jsme se neradovali, abychom neztráceli čas," vzpomínal Eusebio. "Poprvé jsme se objímali, až když jsme vedli 4:3."

Jestliže Korejci stihli dát tři góly za 25 minut, soupeř skóroval čtyřikrát za zhruba půlhodinu. Zápas otočil v rozmezí 27. až 59. minuty díky čtyřem trefám Eusebia! V úchvatném zápase vyhráli Portugalci 5:3.

"Neměli jsme sílu jejich náporu čelit, ale i tak jsme na sebe byli po zápase hrdí," říkal poražený Lim Son.

Korejci v Anglii oslnili, jejich zář však zmizela za oponou tajemné země. Až před pár lety o nich Britové natočili dokument s příznačným názvem "Hra jejich života".

Chtěli v něm mimo jiné zjistit, jak je to se zvěstmi, že někteří hráči byli posláni do lágrů. Sedm mužů, které se jim podařilo najít, nic takového nepotvrdilo...

Nástupci hrdinů z šestašedesátého brzy poletí do Afriky. K odvetě po čtyřiačtyřiceti letech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze