Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda, policie, vrtulník. Ronalda a spol. hlídají opravdu důkladně

Ochranka odvádí jednu z fanynek Cristina Ronalda, která během tréninku v Campinas pronikla na zakázaná místa. | foto: Reuters

15 2014
Policie, armáda státu Sao Paulo, brazilská armáda i zvláštní sbory z Portugalska. Všechny tyto bezpečnostní složky se podílejí na ochraně portugalské reprezentace během mistrovství světa. Portugalci jsou údajně nejhlídanějším národním týmem šampionátu. Proč?

Když si fotbalová reprezentace Portugalska za přechodný domov během mistrovství světa v Brazílii vybrala město Campinas a tréninkovém centrum Ponte Preta, přidělala pořadatelům starosti. V Campinas žije přes milion lidí, s aglomerací je to dvakrát tolik.

Podle informací zahraničních médií panují obavy z demonstrantů, případně neukázněných fanoušků, kteří se snaží dostat blízko k Ronaldovi. 

Přitom Campinas je moderním městem s jednou z nejprestižnějších univerzit v Jižní Americe. Leží severozápadně od Sao Paula.

Když Ronaldo a spol. vyjedou na trénink do areálu klubu Ponte Preta na periférii města, doprovází je minimálně devět policistů na motorkách, dva obrněné policejní vozy, dopravní stráž a ze vzduchu ještě všechno jistí vrtulník. 

Během otevřeného tréninku měla ochranka práci s neposlušnými fanoušky, kteří se snažili dostat do míst, kam neměli přístup. Případně pronikli na hřiště.

Nikdo oficiálně neřekne, kolik členů hlídá například Brazilce. Vždy to je minimálně patnáct policistů, osm federálních agentů a dvacet mužů z ochranky, plus při přesunu asistuje armáda.

Fotogalerie

Portugalce na každém kroku prý hlídá minimálně padesát lidí. "Jde o to aby se zabránilo problémům s demonstranty během přesunu městem," vysvětloval poručík Brand Boldrini z Vojenské policie Sao Paulo.

Ronaldovi, nejlepšímu fotbalistovi světa za loňský rok, bylo údajně doporučeno, aby za ním do Brazílie necestovala rodina, která ho na doprovází takřka všude. Aby se předešlo případným potížím s obtěžováním bulvárních fotografů.

V Campinas vedle Portugalců pobývá i reprezentace Nigérie.

Portugalsko vstoupí do turnaje pondělním šlágrem proti Německu. Před utkáním v Salvadoru v portugalském táboře nepanují obavy z demonstrantů, spíš z toho, jestli Ronaldo bude v pořádku.

Jeden z posledních tréninků kvůli potížím s kolenem nedokončil. V sobotu už byl opět na trávníku, ale neví se, zda naplno absolvoval celou přípravu.

"Cristiano je v pořádku, tvrdě trénuje. Jsme si jistí, že bude stoprocentně připraven," řekl novinářům brankář Eduardo.

Portugalcům se proti Německu nedaří, na třech velkých turnajích za sebou ho nedokázali porazit. Na posledním Euru před dvěma lety Löwovi svěřenci zvítězili ve skupině 1:0, na MS 2006 vyhráli duel o třetí místo.

Němci jako první tým v historii odehrají sté utkání na mistrovství světa. Na předchozích šesti šampionátech svůj zahajovací duel vždy vyhráli.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze