Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Portugalci: Na křivdu jsme nezapomněli

Portugalsko: Maniche - Portugalský záložník Maniche oslavuje gól do sítě Nizozemska v osmifinále mistrovství světa. V pozadí se raduje Pedro Pauleta. | foto: Jerry LampenReuters

5 2006
Mnichov - Nezapomněli jsme! Vzkaz od Portugalců letí před semifinále mistrovství světa k Francouzům. "Bylo to, jako kdyby nám zapíchli nůž přímo do krku," řekl Helder Postiga. Portugalský útočník mluví o šest let starém souboji s Francií, v němž se rozhodovalo o postupu do finále mistrovství Evropy.

Byl to škaredý večer na bruselském stadionu krále Baudouinha.

Semifinálová bitva mezi Portugalskem a Francií neskončila zlatým gólem Zidana v prodloužení, ale nechutnými scénami. Chaos, nadávky, plivance, strkanice.

Zápas právě vrcholil, stav 1:1, běžela 117. minuta druhého poločasu prodloužení, když střela francouzského útočníka Wiltorda trefila do ruky portugalského obránce Abela Xaviera, který stál u tyče branky.

Rakouský sudí Günter Benkö si toho ani nevšiml, ale slovenský asistent Igor Šramka mu ruku signalizoval a Benkö nařídil pokutový kop.

Portugalci běsnili, naháněli po hřišti oba rozhodčí, nadávali, plivali. Kapitán Figo se sebral a kráčel do kabin, aniž by zápas ještě skončil.

Když pak Zidane penaltu proměnil, Portugalci se znovu vrhli na rozhodčí. Útočník Nuňo Gomez serval ze sebe dres a po sudím ho hodil.

Co tenkrát o semifinále 2000
psal iDNES

Zlatá penalta posunula do finále Francii

Sudí prchal před zuřivými hráči

Abel Xavier: Ruce si nemůže useknout

Portugalci: Měli nám usekat ruce?

Rozhovor s rozhodčím Šramkou

Dostal červenou kartu a ještě trest. Nejhůř dopadl Abel Xavier, který nesměl hrát devět měsíců, později mu byl trest snížen na půl roku. Portugalský trenér Humberto Coelho hned po zápase oznámil rezignaci.

"Od té doby je rivalita obrovská," tvrdí Postiga. "Bylo to pro nás frustrující, strašný, hráli jsme dobře a mohli vyhrát. Jen doufám, že se to nebude opakovat."

Tenkrát Postiga Portugalsko ještě nereprezentoval, ale zápas pamatuje pět jeho současných spoluhráčů Quim, Costinha, Figo, Nuňo Gomes a Pauleta. Za Francii Barthez, Thuram, Vieira, Zidane, Henry, Trezeguet a Wiltord.

Nikdo však nebyl u toho, když Francie vyřadila Portugalce v semifinále mistrovství Evropy 1984. V Marseille rozhodl patový stav 2:2 slavný Michel Platini v poslední minutě prodloužení.

Portugalci v obou zápasech vedli, v roce 1984 ještě šest minut před koncem 2:1. Před šesti lety odpověděl na trefu Nuňa Goméze střelec Henry brzy po přestávce.

Platí tak, když Francie přemůže v semifinále velkého turnaje Portugalce, získá zlato. Jak to dopadne dnes v Mnichově?

Portugalci neporazili Franci od roku 1975, poslední vzájemný zápase se hrál před pěti lety a Francie soupeře smetla 4:0.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze