Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Portugalci: měli nám usekat ruce?

30 2000
B r u s e l (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Nízko nad bruselským Stadionem krále Baudouina už půl hodiny přelétává vrtulník a víří vzduch. Policejní hlídka kontroluje, zda si portugalští příznivci nevybíjejí zlobu v ulicích. Jejich tým prohrál s Francií v bitvě o finále Eura možná nejkrutějším způsobem: penaltou v prodloužení. Fanoušci postávají v hloučcích, každou chvíli někdo rozpaží nebo předpaží. Ukazují si, co je podle nich úmyslné hraní rukou.

"Rozhodčí to udělali schválně, nemají Portugalsko rádi," bědují. Nejsou ale sami. Ještě daleko víc to prožívají hráči.  "Od začátku šampionátu slýchávám hlasy, že se do finále probojuje Holandsko s Francií. Teď už vím, že k tomu muselo dojít," zlobí se záložník Rui Costa.

Blížil se konec nastavení, stav byl 1:1. V ten moment Francouz Wiltord vypálil na branku a trefil ruku Xaviera, který ji měl od těla a mírně s ní pohnul. Záměr? Pouhý reflex? Chtěl, nebo nechtěl? "Penalta být neměla," pořád opakuje Abel Xavier, obránce s výstředně obarvenými vlasy.

"Přece si Xavier neusekne ruku," řve jeho spoluhráč Dimas. Na tu scénu dlouho nezapomene nejen celé Portugalsko. Lajnový rozhodčí Šramka vstoupil do historie:  odmával hraní rukou, když hlavní Benkö nic neviděl. Portugalci běsní.

"Neslýchané. Jeden rozhodčí ukáže rohový kop a druhý penaltu. To jsem nezažil," je v transu Luis Figo. Velký hráč, který zvládl řadu bitev s velkým klidem. Jenže když se tohle přihodilo, svlékl se na hřišti do tílka.

"Už jsem nechtěl hrát. Cítil jsem křivdu. Portugalsko je malá země a někdo potřeboval, abychom jeli domů. Tak tedy jo." Vztek, zhrzenost, žal, zoufalství. Vše se mísilo najednou.

Útočník Nuno Gomes hodil dres po rozhodčím. "Chtěl jsem mu ho dát, aby si dobře pamatoval moji zem. Odmítl. Tak jsem mu triko hodil," vypráví Gomes. Jen málokdo zůstal nad věcí, jako trenér Humberto Coelho. Ve vrcholném okamžiku zápasu odtahoval jednoho hráče po druhém, aby rozhodčího Šramku nezmlátili. Na tiskovce potom  oznámil, že u mužstva končí.

"Přijdou noví hráči, nová doba portugalského fotbalu," vysvětlil muž s knírkem. Mužstvo, které bylo svým "brazilským" fotbalem ozdobou šampionátu, vypadlo. Když Figo a spol. opouštějí ve středu půl hodiny po půlnoci bruselský stadion, dav nejvěrnějších fanoušků tleská. Zlatá generace portugalského fotbalu dopadla nešťastně. Figo, Rui Costa, Baía vyhrávali v mládí juniorské turnaje, ale "opravdové" Euro nikdy. Minule skončili ve čtvrtfinále na Česku, teď o jedno kolo dál. Touha po titulu zůstala nenaplněna.

"Neplač, Portugalsko. Rozhodnutí sudího nás nemůže svést z úspěšné cesty," hlásal však včera titulek v portugalském deníku A Bola.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze