Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Portugalce čeká velký týden

26 2000
A m s t e r d a m - Půvabná hra Portugalců je možná tím nejkrásnějším, co fotbalový šampionát zatím přináší. Směs techniky a důvtipných kombinací pod velitelstvím Luise Figa, to jsou trumfy mužstva, které patrně stojí před historickým úspěchem. "Nemluvme zatím o úspěchu. Chceme jít do finále, proto jsme sem přece přijeli," říká Figo.
Portugalský fotbal zažil už evropské semifinále před šestnácti lety. Nejvýš je zatím stavěno třetí místo Eusebiovy generace na mistrovství světa 1966.
Vždy, když se objeví tým, který hraje lahodný technický fotbal, dostane okamžitě přezdívku "evropští Brazilci". Teď ji nosí Portugalci. Hrají útočně, střílejí jednoznačně nejvíc ze všech týmů na turnaji: 23 pokusů přesně a 32 vedle. Lidé se baví a tleskají.
"Důležité je milovat hru a nevynechávat z ní záložníky tím, že jim bude míč přelétávat nad hlavou," říká trenér Humberto Coelho. "Chceme bavit, tenhle styl spojuje všechny naše hráče. Ano, můžeme naletět a prohrát, ale vždy zůstaneme moderní." Krása bývá nebezpečná, protože nemusí vést k triumfu. Na týmy, které hrají pěkně, se časem zapomene. Ne však na medaile.
Tohle má Coelho na paměti.
Ví, jak ovládat hráče, má nebývalý nadhled.
Před čtrnácti lety utekl od trénování, založil si úspěšnou fotbalovou školu a dělal sportovního komentátora. Až přednedávnem se vrátil a rovnou k reprezentaci.
"Vím, co v nás je," tvrdí Coelho. "Máme výbornou techniku i kondici, ale ve fotbale rozhoduje efektivita, a tu musíme zlepšit." Řadu šancí totiž Portugalci nepromění. Jako třeba v sobotu proti Turecku. Mohli vyhrát o pět gólů, dali jen dva.
Přesto hráli znamenitě. Zejména Figo dokazoval, že je nyní asi nejlepším evropským hráčem.
Umí fantastické kousky, jeho úniky po křídle jsou pořád stejné, přitom pro soupeře překvapivé.
Vede míč, pak ho zasekne a nikdo netuší, co se bude dít. Přihraje? Nebo poběží? Ale kudy? "Má nádherné diagonální pasy.
Přihrál z nich na oba góly, ale vytvořil i spoustu dalších šancí," chválil známý expert Jozef Vengloš. Je členem technické komise UEFA, která analyzuje každý zápas. "Portugalci mají výbornou taktiku, naplánovanou pro individualisty," vystihuje Vengloš.
Figo, Rui Costa, Fernando Couto, Joao Pinto a další. Bývali mistry ve všech věkových kategoriích, ale jako dospělí nic nevyhráli. Říkají jim zlatá generace bez titulu. Teď po něm sahají.
Ve skupině otočili zápas s Anglií. Zesměšnili Němce s náhradníky je rozstříleli 3:0.
Zdolali i Rumuny 1:0.
"Teď nás čeká rozhodující týden portugalského fotbalu. Musíme na něj být dobře připraveni," říká Coelho.
Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze