Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsou pod tlakem a nemůžou spát. Ale pořadatelé MS bývají úspěšní

Brazílie je hlavní favorit soutěže. | foto: Reuters

31 2014
Ještě nikdy nebyl na pořadatele fotbalového mistrovství světa takový tlak jako letos na Brazílii. Její reprezentanti všude kolem sebe slyší: "Titul. Zlato. Triumf." Pokud by Pelého nástupci nepostoupili do boje o medaile, fanoušci by to brali jako fiasko. Jak se s takovým očekáváním vyrovnat?

"Nejraději bych byl, kdyby turnaj začal zítra. Člověk nemyslí na nic jiného... Někdy kvůli tomu dokonce nemůžu usnout," popisoval obránce či záložník David Luiz. "Ale zároveň to všichni bereme jako jedinečnou příležitost. Hrát mistrovství světa doma? To je přece parádní! Je dobře, že jsme natěšení, ale zase nad tím nesmíme přemýšlet nějak moc, aby nás to nesvazovalo."

Do MS zbývá...

12 dnů do startu

Další brazilský obránce Daniel Alves pokračoval: "Tlak samozřejmě cítíme, ale myslím, že nás to může vyhecovat."

Za pravdu mu dávají statistiky. Pořadatelé světových šampionátů bývají úspěšní. Jen jednou se stalo, že hostitelská země nepostoupila ze základní skupiny nebo prvního kola - Jižní Afrika před čtyřmi lety.

Mistrovství světa se hrálo devatenáctkrát krát a hned šestkrát pořadatel vybojoval titul. Takže přibližně v každém třetím případě... Naposledy se to povedlo francouzské partě, ve které vynikali Zinedine Zidane, Thierry Henry či Laurent Blanc, v roce 1998.

"Vyhrál jsem toho docela dost, ale titul mistra světa před domácími fanoušky byl nejvíc," vzpomínal Zidane. "Tehdy při nás stála celá země. Pokud chce letos uspět Brazílie, potřebuje totéž."

Jak dopadli pořadatelé MS

1930: Uruguay (1.)
1934: Itálie (1.)
1938: Francie (čtvrtfinále)
1950: Brazílie (2.)
1954: Švýcarsko (čtvrtfinále)
1958: Švédsko (2.)
1962: Chile (3.)
1966: Anglie (1.)
1970: Mexiko (čtvrtfinále)
1974: Německo (1.)
1978: Argentina (1.)
1982: Španělsko (čtvrtfinálová skupina)
1986: Mexiko (čtvrtfinále)
1990: Itálie (3.)
1994: USA (osmifinále)
1998: Francie (1.)
2002: Korea a Japonsko (Korea 4., Japonsko osmifinále)
2006: Německo (3.)
2010: Jižní Afrika (základní skupina)

Pořadatelské země kromě šesti titulů vybojovaly ještě dvě stříbra a tři třetí místa. Dohromady tedy jedenáct medailí!

Anglie a Chile doma získaly svá jediná medailová umístění. Francie jediný titul. Pro Švédsko bylo druhé místo v roce 1958 také nejlepším výsledkem v historii...
Že by tedy tlak na pořadatele nebyl tak svazující?

"O mistrovství jsme přemýšleli od chvíle, kdy Německo získalo pořadatelství. Tedy několik let dopředu. Ano, tlak to byl obrovský, ale bylo to vzrušující," vrátil se Michael Ballack k šampionátu 2006. Tehdy dělal kapitána německého týmu, který skončil třetí. "Zpětně to považuju za skvělou příležitost. Zahrát si doma mistrovství světa, to se jen tak někomu nepoštěstí."

Teď se domácí prostředí bude snažit využít Brazílie. Ta má však na rozdíl od předchůdců smůlu, že už teď od ní každý čeká titul. A už jednou, v roce 1950, to nezvládla - zápas o zlato s Uruguayí prohrála.

"Všichni hráči cítí obrovskou zodpovědnost. Fanoušci čekají, že jim udělají radost. Máme skvělý tým, ale ten tlak je velký. Ale Brazílie patří mezi favority vždycky. Hráči by na to měli být zvyklí," přemítal dvojnásobný mistr světa Ronaldo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze