Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pořadatelé budou při Euru přísní

10 2000
A m s t e r d a m / B r u s e l - Pro lepší orientaci fanoušků jsou ve všech městech, kde se uskuteční zápasy fotbalového mistrovství Evropy, zřízeny takzvané "fan-ambasády", kde budou poskytovány informace o zápasech, dopravě, ubytování a dalších službách. Vedle místních pořadatelů budou na těchto "ambasádách" ve městech, kde bude hrát Česká republika, působit kvůli bezproblémové domluvě s příznivci i čeští průvodci. Fanoušci si nesmějí během ME na stadiónech koupit alkohol, pokud by si jej chtěli do ochozů přinést, bude jim zabaven. Pořadatelé varují, že razantně zakročí také proti výtržníkům a narušitelům nočního klidu.

Táboření mimo vyhrazená místa, spaní "pod širákem" či přespávání ve veřejných budovách je zakázáno. V Belgii se za házení předmětů na hrací plochu či za vniknutí na trávník stadiónu ukládá pokuta 10.000 až 200.000 belgických franků (8000 až 160.000 korun). Za obchodování se vstupenkami na černém trhu či za jejich falšování je pokuta od 40.000 do čtyř miliónů belgických franků, nebo vězení od šesti měsíců do tří let.

V Nizozemsku se za opilství ukládá pokuta 250 guldenů (3750 korun), za ublížení na zdraví, pokud nejde o trestný čin, se platí 750 guldenů (více než 11.000 korun). Kdo pokutu nezaplatí, může očekávat až tři měsíce vězení.

Po dobu trvání šampionátu budou na hranicích Nizozemska a Belgie dočasně obnoveny namátkové kontroly. Pohraničníci mají pravomoc nevpustit na území pořadatelských států osoby, které jsou pod vlivem alkoholu nebo drog, jsou ozbrojeny či nemají dostatek peněz k pobytu.

Na mistrovství se očekává příjezd více než miliónu fanoušků. Ve městech, kde hraje česká reprezentace, jsou připravena záchytná parkoviště a trasy přesunu na stadióny. Z vyhrazených parkovišť bude v belgických městech zajišťována zdarma doprava fanoušků ke vstupům do příslušných sektorů na stadiónu a po skončení utkání zpět. Stejná pravidla platí pro návštěvníky šampionátu, kteří přicestují autokary.

Autor:


Témata: Zákulisí, Alkohol
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze